Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Skrzyp polny jest rośliną pospolitą, która najczęściej występuje na obszarach uprzednio zagospodarowanych przez człowieka - w tym w obrębie pól, ale również w gruzowiskach, przy torach kolejowych, w okolicy starych placów budowy, a oprócz tego - w lasach, w cieniu drzew. Asymilacja rośliny i jej rozwój następuje szybko, dlatego gdy rozrasta się w ogrodach lub innych, użytkowych przestrzeniach, traktowana jest jako chwast. Nie oznacza to jednak, że skrzyp polny jest bezużyteczny - wręcz przeciwnie! Zarówno w kosmetyce, jak i medycynie wykorzystuje się jego pędy do produkcji suplementów diety, leków, a także produktów do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Z uwagi na zawartość krzemionki, skrzyp polny kojarzony jest głównie z działaniem wzmacniającym włosy i paznokcie. Czy jest to jednak jego jedyne zastosowanie? Jak skrzyp działa na ludzki organizm i kto powinien zainteresować się jego przyjmowaniem - od wewnątrz i od zewnątrz?
Skrzyp polny zawiera wyjątkowe substancje, którym zawdzięcza swoje właściwości. Wśród nich można wymienić przede wszystkim:
Oprócz powyższych substancji, skrzyp polny posiada również w swoim składzie kwasy organiczne oraz pierwiastki, których właściwa ilość niezbędna jest do funkcjonowania organizmu - w tym do prawidłowego przebiegu przewodnictwa nerwowego i funkcjonowania mięśni czy układu krwiotwórczego. Wśród nich wymienia się mangan, żelazo oraz potas.
Tak, jak zostało to już we wstępie, ziele skrzypu polnego - czy to w postaci suszu, czy wyciągu lub ekstraktu - ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce. Do najczęściej wykorzystywanych suplementów, preparatów i wyciągów ze skrzypem polnym zalicza się:
Warto również wspomnieć, że pędy skrzypu, przypominające wyglądem koński ogon, były niegdyś stosowane do gojenia ran, a wywar ze skrzypu polnego podawany kobietom był dla złagodzenia dolegliwości towarzyszących krwawieniu miesięcznemu.
Na półkach drogerii, sklepów zielarskich i aptek można znaleźć preparaty i suplementy ze skrzypem pod różnymi postaciami. Jedną z najpopularniejszych form są herbatki i mieszanki ziołowe z suszonym zielem skrzypu. Oprócz tego dobroczynne właściwości tej rośliny zamykane są w tabletkach, kapsułkach, a także sokach ze skrzypu i syropach.
W jakich sytuacjach zdecydowanie warto rozważyć suplementację skrzypu polnego? Przede wszystkim wpłynie on pozytywnie na wygląd skóry, włosów i paznokci, dlatego przyjmowaniem preparatów ze skrzypem powinny zainteresować się szczególnie osoby zmagające się z wypadaniem włosów (i/lub ich powolnym wzrostem), a także z problemem łamliwości i kruchości paznokci. Ponadto regularne zażywanie suplementu lub picie naparów z suszem z omawianej rośliny może pomóc w poprawie stanu i kondycji cery trądzikowej, a także naczynkowej czy… zmagającej się z nadmiernym wydzielaniem sebum i potu.
W przypadku chęci włączenia preparatów ze skrzypem w formie wsparcia leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów (czy innych chorób zapalnych), objawów menopauzy, nadciśnienia tętniczego, żylaków lub wymienionych już powyżej schorzeń, zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem. Mimo, iż w teorii ziele skrzypu byłoby wskazane jako wsparcie terapii konkretnej dolegliwości, to może ono wchodzić w interakcje z lekami przyjmowanymi na stałe, a także być przeciwwskazane u konkretnego pacjenta z uwagi na uwarunkowania osobnicze.
Podobnie jak każdy suplement, preparat czy lek, również produkty ze skrzypem polnym mają pewne przeciwwskazania co do ich stosowania. Wśród nich można wyróżnić takie stany i schorzenia, jak ciąża i karmienie piersią, ciężkie choroby układu moczowego przebiegające z zaburzeniami pracy nerek i dnę moczanową, zdiagnozowany niedobór witaminy B1, a także zdiagnozowany nadmiar krzemu w organizmie. Oczywiście przyjmowanie suplementów ze skrzypem powinno być każdorazowo skonsultowane z lekarzem przez pacjentów, którzy cierpią na choroby przewlekłe i przyjmują codziennie wiele leków na różne dolegliwości. Co istotne, wymienione przeciwwskazania są względne, dlatego po indywidualnej, medycznej ocenie stanu zdrowia danej osoby, zażywanie skrzypu lub picie naparu z ziela skrzypu może być dozwolone.
Do głównych skutków ubocznych przyjmowania preparatów ze skrzypem zalicza się m.in.:
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stosowania skrzypu polnego, jak i do formuły jego podania czy do dawkowania, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.