Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Covid-19 jest chorobą, która po wywołaniu światowej pandemii stała się corocznym, powszechnym doświadczeniem wielu pacjentów. Od 2019 i 2020 roku obserwujemy jednak tendencję do mutacji wirusa SARS-CoV-2, co wiąże się jednocześnie z koniecznością modyfikacji podstawowego rodzaju szczepionki, a także z koniecznością przyjmowania nowych wariantów szczepienia. Poszczególne mutacje różnią się pomiędzy sobą zjadliwością, intensywnością transmisji, a także wywoływanymi objawami. Obecnie (stan na listopad 2023 roku) wśród pacjentów dominuje mutacja XBB.1.5 Kraken (jest to wersja odmiany Omikron). Czym charakteryzuje się więc odmiana koronawirusa o groźnie brzmiącej nazwie - Kraken - i kiedy pacjenci mogą spodziewać się refundacji szczepionki na Covid przystosowanej do ochrony przed tym wariantem choroby?
Mimo, iż o wariancie Kraken głośno zrobiło się dopiero w listopadzie 2023 roku, to tę odmianę koronawirusa rozpoznano już na początku tego samego roku - a więc w styczniu. Wówczas jednak opanowała ona głównie Chiny oraz Stany Zjednoczone (w obrębie Europy zaobserwowano najwięcej przypadków w Wielkiej Brytanii). Niestety, obecnie Kraken rozprzestrzenia się dość szybko również w Europie kontynentalnej (a nie tylko na Wyspach Brytyjskich). W USA obserwowano jego dużą zaraźliwość - liczba zarejestrowanych przypadków wzrastała z 4% do nawet 40% na przestrzeni kilku tygodni. Z uwagi na ten fakt, a także na jesienno-zimowy sezon infekcyjny, warto przygotować się zwiększoną liczbę zachorowań również w Polsce.
Tak, jak zostało to już wspomniane - największe niebezpieczeństwo związane z rozprzestrzenianiem się omawianego wirusa stanowi jego wysoka zakaźność. Na szczęście objawy choroby nie odbiegają znacząco od tych, które pojawiały się w przypadku „klasycznego” koronawirusa. Symptomy obejmują więc katar, kaszel, ból gardła, ból głowy i mięśni, uczucie rozbicia i zmęczenia, stan podgorączkowy lub gorączkę, a także zaburzenia smaku i węchu. Nie oznacza to oczywiście, że zagrożenie można bagatelizować. Każdy z wariantów koronawirusa może być niebezpieczny - zwłaszcza dla seniorów oraz osób z chorobami współtowarzyszącymi o charakterze przewlekłym (cukrzyca, nadciśnienie, choroba wieńcowa i inne).
Dodatkowe zagrożeniem w sytuacji rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa jest jego współwystępowanie wraz z wirusami wywołującymi przeziębienie, grypę czy RSV. Wzrost zakażeń tymi wirusami obserwuje się oczywiście w okresie jesienno-zimowym, co sprawia, że zdecydowanie warto stosować odpowiednią profilaktykę. Zalicza się do niej m.in:
Problemem w sezonie infekcyjnym może być różnicowanie poszczególnych chorób. W tym celu dobrze zaopatrzyć się w domowe testy potrójne, badające próbkę wydzieliny z nosa na obecność wirusa RSV, grypy typu A i B oraz koronawirusa. Oczywiście w większości przypadków leczenie będzie objawowe, natomiast wiedza o zakażeniu koronawirusem jest szczególnie przydatna dla personelu medycznego w przypadku wystąpienia powikłań, a także przy leczeniu grypy (możliwe jest bowiem zatrzymanie jej rozwoju, jeśli odpowiednie leki zostaną pacjentowi podane do 2 dni od wystąpienia objawów).
Najskuteczniejszą metodą zapobiegania zakażeniom są oczywiście szczepienia. Dotyczy to również zapobiegania zakażeniem Covid-19, niezależnie od tego, jaki koronawirus dostanie się do organizmu. W tym roku (2023) na rynku pojawiła się szczepionka dająca odporność na wariant XBB 1.5 (Kraken). Ministerstwo Zdrowia w drugiej połowie listopada zadeklarowało, że szczepionka ta będzie dostępna dla pacjentów od 6 grudnia (oczywiście bezpłatnie, w ramach refundacji przez NFZ).
Szczepionka przeciwko Covid-19 w wariancie Kraken została stworzona przez firmę Novavax i została uznana za bezpieczną przez Europejską Agencję Leków (EMA) oraz dopuszczona do obrotu. Polski resort zdrowia deklaruje, że w dostępie do szczepień nie będzie ograniczeń wiekowych. Zarówno siebie, jak i podopiecznych będzie można zaszczepić w wyznaczonych punktach - w tym w przychodniach, ale również w aptekach. Skierowanie oraz kwalifikację do szczepienia realizują lekarze POZ (lekarze podstawowej opieki zdrowotnej), ale również farmaceuci w aptecznych punktach szczepień.
Warto tutaj dodać, że szczepionka na Covid-19 dostępna w punktach szczepień jest nie tylko skutecznym i bezpiecznym sposobem na unikanie zakażenia nowym pod wariantem koronawirusa, ale również - w przypadku zarażenia - łagodzi przebieg Covid-19 i minimalizuje ryzyko sytuacji, w której pacjent będzie wymagał hospitalizacji i leczenia powikłań.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.