Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Kozieradka pospolita (łac. Trigonella foenum graecum L.) to roślina jednoroczna z rodziny Bobowatych. W medycynie naturalnej wykorzystywane są jej nasiona. Kozieradka zawiera znaczną ilość związków śluzowych (45-60%), głównie glukomannanów, ale też saponiny steroidowe (pochodne digoksyny), lipidy (glikolipidy, fosfolipidy), białko, flawonoidy (m.in. saponaryna, izowiteksyna, izoorientyna, orientyna), cholinę, witaminę PP i związki mineralne.
Właściwości kozieradki doceniane były już w czasach starożytnych, kiedy to stosowana była jako środek poprawiający pracę układu pokarmowego. Kozieradka to roślina, która pochodzi z południowej Azji. Obecnie uprawiana jest praktycznie na całym świecie, w tym w rejonach morza śródziemnego, Europy Środkowej i Azji. Dawniej, kozieradkę nazywano "greckim sianem".
Ze względu na dużą zawartość substancji śluzowych, nasiona kozieradki działają osłaniająco. Ponadto wykazują działanie hipoglikemizujące (obniżające poziom cukru we krwi). Według badań obniżają także stężenie cholesterolu. Dzięki obecności saponin cechują się aktywnością przeciwbakteryjną i przeciwzapalną. Ponadto kozieradka może stymulować laktację u karmiących. Podsumowując jej cenne właściwości, kozieradka:
Nasiona kozieradki przyjmowane doustnie (napar/odwar) stosowane są w medycynie naturalnej jako uzupełnienie leczenia choroby wrzodowej żołądka, przy cukrzycy oraz zaburzeniach lipidowych takich jak hipercholesterolemia. Zewnętrznie (po specjalnym przygotowaniu) stosowane są do okładów na obrzęki, wrzody i czyraki.
Z nasion kozieradki można zrobić napar lub odwar. W celu przygotowania naparu niewielką ilość nasion należy zalać wrzącą wodą i pozostawić do parzenia przez kilkanaście minut. Po upływie 15 minut napar należy przecedzić. W przypadku odwaru, nasiona zalewa się 200 ml letniej wody się doprowadza do wrzenia, gotując przez kilka-kilkanaście minut, a następnie przecedza.
Zastosowanie odwaru, naparu lub samych nasion zalanych odpowiednią ilością wody można wykorzystać do przygotowania kompresów lub okładów, które pomagają łagodzić stany zapalne skóry. Okłady z kozieradki powinny być wymieniane dwa lub trzy razy dziennie. Do przygotowania okładów 50g zmielonych nasion miesza się z 250 ml ciepłej wody i nakłada na zmianę skórną.
Pijąc regularnie napary z kozieradki należy zachować ostrożność stosując leki na cukrzycę, obniżające stężenie glukozy we krwi, a także leki przeciwzakrzepowe oraz przeciwdepresyjne z grupy SSRI. Nie jest zalecane stosowanie kozieradki w ciąży, a także przez osoby uczulone na rośliny z rodziny bobowatych.
Wcierki do włosów z wyciągiem z kozieradki stosowane są w celu ograniczenia nadmiernego wypadania włosów oraz zmniejszenia ich przetłuszczania. Jest składnikiem wielu kosmetyków do włosów, w tym wcierek na bazie ziół. Wcierkę do skóry głowy z kozieradką można przygotować również w domu. Pomoże w tym poniższy przepis:
Składniki na domową wcierkę z kozieradką:
Sposób przygotowania wcierki:
Jak używać wcierki do skóry głowy z kozieradki?
Regularne stosowanie wcierki może pomóc w poprawie kondycji włosów i skóry głowy. Jak przed każdym zastosowaniem nowego kosmetyku, powinno się wykonać test alergiczny - nałożyć olej na niewielki fragment skóry na 15 minut, po czym zmyć i przez 24 godziny nie nakładać na to miejsce żadnych innych kosmetyków, tylko obserwować skórę (2-3 dni) czy nie wystąpiło podrażnienie, świąd lub zaczerwienienie.
Kozieradka znajduje zastosowanie w kuchni. W kuchni indyjskiej mielona kozieradka jest kluczowym składnikiem curry i innych dań. Dodaje głęboki smak i aromat, wzbogacając potrawy mięsne, warzywne oraz zupy i sosy. Ponadto może być dodawana do chleba, bułek i placków. Nasiona z kozieradki można stosować także m.in. do marynat do mięsa, gulaszów i dań jednogarnkowych.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.
Produkt niedostępny