Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Złote mleko, znane również jako "turmeric milk" czy "golden milk", to napój pochodzący z tradycji ajurwedyjskiej, głęboko zakorzenionej w kulturze indyjskiej. Jest to ciepły napój, którego głównym składnikiem jest mleko (może być zarówno zwierzęce, jak i roślinne) mieszane z kurkumą, co nadaje mu charakterystyczną złotą barwę. Kurkuma, będąca głównym składnikiem złotego mleka, jest ceniona za swoje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Do napoju często dodaje się również inne przyprawy, takie jak imbir, cynamon, kardamon oraz czarny pieprz - zawarta w nim piperyna zwiększa biodostępność kurkuminy – aktywnego składnika kurkumy, nawet 20-krotnie. W tradycji ajurwedyjskiej, złote mleko jest stosowane zarówno dla poprawy ogólnego stanu zdrowia, jak i jako środek wspomagający leczenie różnych dolegliwości. Współczesne badania naukowe także potwierdzają niektóre z jego korzystnych właściwości zdrowotnych, przypisywanych głównie obecności kurkumy. Złote mleko jest popularne nie tylko w Indiach, ale również na całym świecie, szczególnie wśród osób zainteresowanych medycyna naturalną. Jego prostota przygotowania i dostępność składników sprawiają, że łatwo jest go dostosować do indywidualnych preferencji.
Na co pomaga złote mleko? Czy warto je pić? Prozdrowotne właściwości złotego mleka wynikają z zawartych w nim przypraw, głównie kurkumy. Kurkuma jest ceniona w medycynie naturalnej za swoje liczne korzyści zdrowotne, potwierdzone w badaniach naukowych. Zawiera kurkuminoidy, które działają przeciwzapalnie, przeciwutleniająco, przeciwnowotworowo, neuroprotekcyjnie, antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo. Jest stosowana w leczeniu chorób metabolicznych, sercowo-naczyniowych oraz w wielu chorobach przebiegających ze stanem zapalnym takich jak m.in. reumatoidalne zapalenie stawów. Kurkuma może łagodzić niestrawność i inne dolegliwości przewodu pokarmowego. Działanie kurkumy jest również korzystne dla diabetyków, gdyż sprzyja utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i chroni przed powikłaniami cukrzycy. Kurkuma stosowana jest także na sezonowe infekcje, działając, łagodząc objawy takie jak zapalenie zatok, kaszel i katar. Wśród właściwości złotego napoju wymienić można:
Mimo tak wielu cennych właściwości nie poleca się go włączać na stałe do diety, a jedynie stosować okresowo. Duża zawartość przypraw może podrażniać błonę śluzową żołądka.
Złote mleko, choć posiada wiele cennych właściwości nie jest odpowiednie dla każdego. Kurkuma, będąca kluczowym składnikiem złotego mleka, może podrażniać żołądek u osób z takimi dolegliwościami jak wrzody czy zapalenie błony śluzowej żołądka. Nie jest polecane wśród osób z chorobami dróg żółciowych. Ponadto, kurkuma może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym z lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwpłytkowymi, co może zwiększać ryzyko krwawienia. Oczywistym przeciwwskazaniem jest alergia lub nietolerancja kurkumy lub któregokolwiek innego składnika napoju. Należy zachować ostrożność u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią - powinny one zasięgnąć opinii lekarza przed wprowadzeniem tego napoju do diety. Należy zachować ostrożność przy podawaniu tego napoju dzieciom. Raczej nie poleca się stosowania go u maluchów poniżej 6 roku życia ze względu na charakterystyczny smak i często występujące alergie.
Aby zrobić złote mleko potrzebujemy jedynie kilku składników - mleka i przypraw. W podstawowej wersji tego rozgrzewającego napoju wykorzystywać będziemy kurkumę, pieprz oraz cynamon. Opcjonalnie, mleko można dosłodzić do smaku np. miodem, syropem klonowym, cukrem lub ksylitolem. Pijąc złote mleko po raz pierwszy polecałabym zastosować połowę sugerowanej ilości przypraw.
Składniki na 1 porcję napoju
Sposób przygotowania
Przygotowanie złotego mleka jest bardzo proste. Można skorzystać z gotowych mieszanek przypraw lub stworzyć swoją własną. Napój z kurkumą na bazie mleka można wykonać także korzystając z dodatków takich jak skórka pomarańczowa, kakao, wanilia. Poniżej moja propozycja na wersję korzenną:
Składniki na 1 porcję
Sposób przygotowania
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.