Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Skolioza (łac. scoliosis), znana także jako boczne skrzywienie kręgosłupa, jest deformacją kręgosłupa w trzech płaszczyznach: czołowej (boczne skrzywienie kręgosłupa), strzałkowej (kifoskolioza i lordoskolioza) i poprzecznej (torsja i rotacja kręgów). W skoliozie kąt skrzywienia, czyli odchylenia od prawidłowego położenia, przekracza 10 stopni. Konsekwencją nieprawidłowego wygięcia kręgosłupa jest powstanie asymetrii, zaburzającej mobilność kończyn i stabilność tułowia. Do rozwoju skoliozy może dojść w każdym wieku. Najczęściej jednak występuje u dzieci i młodzieży, szczególnie w okresie szybkiego wzrostu kręgosłupa.
Pojawienie się nienaturalnych krzywizn kręgosłupa obserwowane może być na całej jego długości. W największym odsetku pacjentów występuje w odcinku piersiowym kręgosłupa, czasami obejmując również odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dość rzadko skolioza dotyczy wyłącznie kręgosłupa lędźwiowego. Skolioza jest schorzeniem, w którym kręgosłup wygina się w kształt litery "S". Do oceny stopnia skrzywienia wykorzystywana jest metoda Cobba:
Skolioza jest trójpłaszczyznową deformacją kręgosłupa, która dzieli się na różne podkategorie, ze względu na wiek w jakim wystąpiła, przyczyny oraz nasilenie. Wyróżnia się:
Ze względu na pochodzenie skoliozy wymienić można takie rodzaje jak:
Najczęściej występującym rodzajem jest skolioza idiopatyczna. Szacuje się, że odpowiada aż za 80% przypadków. Zazwyczaj obejmuje piersiowy odcinek kręgosłupa. Chociaż jej przyczyny powstawania nie są znane, zauważono, że dotyka głównie dzieci i młodzieży w okresach szybkiego wzrostu. Tkanka kostna rozwija się szybciej niż mięśniowa, przez co mięśnie nie stanowią wystarczającej podpory dla kręgosłupa. W tym przypadku podstawą są odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe. Skoliozy mogą być także spowodowane wrodzonymi lub nabytymi chorobami układu nerwowego, mięśniowego i kostnego.
Do rozwoju skoliozy przyczyniać się może wiele czynników. Może występować skolioza wrodzona, jak również nabyta. Wśród czynników, które sprzyjają wystąpieniu skoliozy wymienić można:
Pewne nawyki takie jak niska aktywność fizyczna, nieprawidłowa postawa ciała podczas siedzenia lub stania same w sobie nie wywołują skoliozy, ale przyspieszają jej rozwój.
Skolioza częściej rozwija się u dzieci niż u osób dorosłych. W zależności od wieku jej wystąpienia wyróżnia się jej cztery rodzaje:
Do rozwoju skoliozy u dzieci najczęściej dochodzi w okresach szybkiego wzrostu. Mięśnie nie rozwijają się wystarczająco szybko i nie stanowią odpowiedniej podpory dla rosnącego kręgosłupa. Szybka diagnostyka i wdrożenie odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych pod okiem fizjoterapeuty to niezbędne elementy profilaktyki progresji skoliozy.
Skolioza u osób dorosłych dość często jest efektem zwyrodnienia stawów międzykręgowych. Może współwystępować również z osteopenią lub osteoporozą. Warto podkreślić, że skolioza to nie tylko problem kręgosłupa. Przekłada się ona na różne zmiany w układzie kostnym, mięśniach, stawach, kończynach oraz klatce piersiowej. Może wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego i oddechowego, a także być przyczyną przemieszczania się narządów wewnętrznych oraz ich kompresji.
W przypadku skolioz najłatwiejszym do zauważenia objawem jest nierówne ustawienie barków, tułowia czy bioder. Wcięcie w talii jest asymetryczne. Łopatki mogą ostawać lub być niesymetrycznie ustawione. Przy pochyleniu jedna strona pleców może wystawać bardziej niż druga. Jeśli zauważalne jest to w odcinku lędźwiowych określane jest mianem "wału lędźwiowego", a gdy w odcinku piersiowym - "garbu żebrowego". Tułów i kręgosłup są zrotowane, a linia pośrodkowa kręgosłupa nierówna. Skolioza to wada, która może powodować przewlekłe dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa. W zaawansowanym stopniu deformacja w obrębie kręgosłupa powoduje ucisk na narządy zewnętrzne, zaburzając ich pracę.
Skolioza diagnozowana jest przez ortopedę. Doświadczony specjalista na podstawie badania fizykalnego jest w stanie zobaczyć obecność nienaturalnych krzywizn kręgosłupa. Jest to dobrze widoczne przy pochyleniu do przodu. W celu oceny stopnia skoliozy wykonywane jest badanie RTG kręgosłupa i wykreślenia kątów krzywizn wg skali Cobba.
Metody leczenia skoliozy zależą od jest stopnia zaawansowania. Przy skoliozie I stopnia stosowane jest leczenie zachowawcze - wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych indywidualnie dobranych przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Zalecane są ćwiczenia oddechowe i poprawiające sprawność ogólną. Nie ma ujednoliconych ćwiczeń, które będą odpowiednie dla każdego. Ważna jest nauka utrzymywania poprawnej postawy, regularnej aktywności fizycznej, prawidłowego siedzenia, noszenia ciężkich przedmiotów, a także, w razie potrzeby, noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych. Należy pamiętać o ergonomicznym stanowisku nauki/pracy - dostosowania do wzrostu wysokości biurka i fotela.
Przy skoliozie II stopnia u dzieci zazwyczaj zalecane jest dodatkowo noszenie specjalnego gorsetu, który umożliwia korekcję skrzywienia i zapobiega regresji. W ciężkich przypadkach, czasami jedynym rozwiązaniem jest leczenie operacyjne. U osób dorosłych zazwyczaj stosowane jest jedynie leczenie zachowawcze, a w bardzo ciężkich przypadkach - operacyjne.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.