Peeling kawitacyjny – jakie daje efekty? Jak zrobić peeling kawitacyjny w domu?

Arykuł banner - Peeling kawitacyjny – jakie daje efekty? Jak zrobić peeling kawitacyjny w domu?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Peeling kawitacyjny to bezbolesny zabieg kosmetyczny wykonywany w celu głębokiego oczyszczania i usunięcia martwych komórek naskórka. Kawitacja umożliwia odsłonięcie młodszej warstwy skóry pozbawionej zanieczyszczeń. Czy można wykonać peeling kawitacyjny w domu i jakie daje efekty?

Co to jest kawitacja?

Do przeprowadzenia kawitacji wykorzystywane są dźwięki o niskiej częstotliwości, od 18 do 100 kHz. W warstwie rogowej i w żywych warstwach naskórka są słabo absorbowane, przy jednoczesnym zwiększeniu przepuszczalności bariery skórnej. Dzięki temu, przenikalność niektórych substancji aktywnych ulega znacznemu zwiększeniu. Kawitacja spowodowana jest wytworzeniem podciśnienia w trakcie rozchodzenia się fali w ośrodkach płynnych. W następstwie, powstają przestrzenie wypełnione parami cieczy (pęcherzyki), gwałtownie zapadające się w fazie zagęszczenia fali i wzrostu ciśnienia. Powstająca fala działa mechanicznie na otaczające tkanki. Zjawisko to wykorzystuje się do złuszczania zrogowaciałych komórek naskórka, oczyszczania porów skóry i usuwania znajdujących się na niej drobnoustrojów. Ponadto, stymuluje fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych, co zapobiega spadku jędrności skóry.

Na czym polega peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe o określonej częstotliwości. Przy kontakcie z wilgotną skórą, wywołują efekt kawitacji. Skóra jest bezboleśnie oczyszczana, a martwy naskórek usuwany. Ten zabieg kosmetyczny stanowi alternatywę dla mechanicznego oczyszczania skóry i innych metod inwazyjnych. Jest bardziej delikatny niż peelingi chemiczne, dlatego nawet osoby z cerą wrażliwą mogą go wykonać. Szczególnie polecany jest przy cerze tłustej, mieszanej i trądzikowej. Poprawia koloryt skóry i zmniejsza ilość zaskórników oraz wągrów. Stanowi świetne przygotowanie do innych zabiegów pielęgnacyjnych, ze względu na zwiększenie przenikalności bariery skórnej dla składników odżywczych.

Przebieg zabiegu kawitacyjnego w salonie kosmetycznym

Na peeling powinniśmy zarezerwować od 30 do 60 minut. Pierwszym etapem jest dokładne umycie i oczyszczenie skóry z makijażu i wszystkich zanieczyszczeń. Następnie, nakładany jest preparat zapewniający odpowiednie zwilżenie skóry podczas zabiegu, który dodatkowo posiada składniki aktywne np. serum nawilżające. Po włączeniu urządzenia, kosmetolog przesuwa po skórze specjalną szpatułką, skupiając się najbardziej na obszarach z największą koncentracją niedoskonałości. Podczas tego procesu, mogą być odczuwane delikatne wibracje skóry. Następnie, na skórę nakładany jest preparat pielęgnujący, którego efekt dodatkowo może wzmocnić sonoforeza - masaż ultradźwiękowy, którego celem jest wprowadzenie składników aktywnych w głębsze warstwy naskórka.

Zabieg można powtarzać, jednak nie częściej niż raz w tygodniu przez okres 6 tygodni. Częstotliwość powinna być dopasowana przez kosmetologa, w zależności od stanu skóry. Nie powinno się wykonywać go latem. Zalecany okres czasu to od września do kwietnia. Po kawitacji należy używać kremu z wysokim filtrem UV, najlepiej SPF 50+ oraz dodatkową ochroną przed promieniowaniem UVA (wskaźnik PA+++ lub PA++++).

Zabieg peelingu kawitacyjnego - efekty

Efekty po zabiegu widoczne są od razu:

 • oczyszczona skóra
 • złuszczone martwe komórki naskórka
 • usunięcie nadmiaru sebum
 • redukcja zaskórników
 • poprawa kondycji skóry
 • usprawnienie przepływu krwi i limfy
 • odblokowanie porów skóry
 • napięcie skóry i jej wygładzenie
 • cera pełna blasku
 • przesuszona skóra

Peeling kawitacyjny ma silniejsze działanie niż klasyczny peeling mechaniczny wykonywany w domu. Złuszcza głębiej i bardziej dokładnie. Poprzez silne oczyszczenie skóry, usuwa nadmiar sebum, odblokowuje pory oraz hamuje namnażanie się bakterii na powierzchni naskórka. Poprawia koloryt skóry nie tylko w wyniku działania peelingującego, ale także poprzez usprawnienie przepływu krwi i limfy. Powoduje to lepsze dotlenienie skóry i pobudzenie jej komórek do regeneracji. Fale ultradźwiękowe działają jak mikromasaż twarzy. Po peelingu, skóra jest wolna od zanieczyszczeń, odświeżona i bardziej napięta.

Kiedy wykonać peeling kawitacyjny?

Peeling kawitacyjny jest polecany dla wszystkich, jednak w szczególności, jeśli nasza cera jest poszarzała, bez blasku, z licznymi zaskórnikami i rozszerzonymi porami. Polecany jest do cery ze skłonnością do przetłuszczania i trądzikiem pospolitym, a także, gdy zauważymy spadek jędrności i sprężystości skóry. Wykonywany raz na kilka tygodni będzie stanowił idealne uzupełnienie codziennej pielęgnacji. Wskazania stanowią między innymi:

 • łojotok
 • trądzik
 • zaskórniki
 • rozszerzone pory
 • odwodnienie skóry
 • nierównomierny koloryt
 • cera pozbawiona blasku, poszarzała
 • nadprodukcja sebum
 • worki i cienie pod oczami
 • skóra wymagająca regeneracji
 • utrata jędrności i sprężystości
 • zablokowane pory

Peeling kawitacyjny - przeciwwskazania

Kto nie może korzystać z peelingu kawitacyjnego? Przed wykonaniem peelingu kawitacyjnego warto skonsultować się z kosmetologiem. Do potencjalnych przeciwwskazań należą: ciąża, stany zapalne skóry, grzybicze, bakteryjne lub wirusowe zakażenia skóry, zakrzepowa zapalenie żył, padaczka, metalowe implanty w obrębie miejsca zabiegu, osteoporoza, stan podgorączkowy i gorączka, ciężki stan ogólny, niewydolność krążenia, zaburzenia krzepnięcia, choroby nowotworowe oraz niektóre choroby tarczycy.

Peeling kawitacyjny w domu

Czy można wykonać peeling kawitacyjny w domu? Jak zrobić w domu zabieg peelingu kawitacyjnego? W celu przeprowadzenia go w domu, niezbędne jest urządzenie do peelingu kawitacyjnego. Należy zacząć od oczyszczania twarzy, a następnie nałożenia preparatu nawilżającego (roztwór wodny, np. serum) lub zwilżenia skóry wodą np. za pomocą nasączonych wacików. Skóra powinna być mokra przez cały czas trwania zabiegu. Szpatułka urządzenia powinna być przesuwana płynnym ruchem. Niektóre z nich poza trybem jonoforezy dodatniej, działającej złuszczająco, mają funkcję jonoforezy ujemnej - do wtłaczania substancji aktywnych w skórę, po przeprowadzonym peelingu. Po użyciu, szpatułkę należy umyć i odkazić płynem dezynfekującym.

 1. zdezynfekowanie szpatułki urządzenia
 2. oczyszczenie skóry żelem myjącym
 3. zwilżenie skóry
 4. wykonanie kawitacji, cały czas pilnując, by skóra była mokra
 5. przemycie twarzy wodą
 6. nałożenie serum lub ampułki pielęgnacyjnej
 7. nałożenie kremu
 8. zdezynfekowanie urządzenia

Na rynku jest duża dostępność urządzeń do domowej kawitacji. Ich cena waha się w zależności od producenta i zakresu funkcji. Najtańsze można kupić nawet za mniej jak 100zł. Bardziej zaawansowane, z funkcją sonoforezy kosztują średnio od 130 do 350 zł

Peeling kawitacyjny jest zabiegiem, który można wykonać w salonie kosmetycznym, a także w domowym zaciszu. Usuwa zrogowaciały naskórek oraz dogłębnie oczyścić skórę. Stymuluje procesy regeneracyjne skóry, pomaga walczyć  z zaskórnikami i przebarwieniami. Nie powoduje podrażnień i jest bezbolesne. Może być wykonywana przez osoby z każdym rodzajem cery, nawet suchą i wrażliwą.

 

Przypisy:

 1. Noszczyk M. Kosmetologia kliniczna i lekarska. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013.
 2. Kołodziejczak A. PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2019.
 3. Dybaś D. et al. Effects of cavitation peeling and diamond microdermabrasion on selected skin parameters. Medical science pulse 12.4 (2018).
 4. Kołodziejczak, A. The assessment of the effects of the combination of microdermabrasion and cavitation peeling in the therapy of seborrhoeic skin with visible symptoms of acne punctata. Journal of Cosmetic and Laser Therapy 21.5 (2019): 286-290.

 


dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Bepanthen Baby Vivomixx Mensil - lek na potencję Canesten Iberogast Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Nurofen Sylimarol Biotebal Pyralgina Gripex Duo Axoprofen Forte

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

AUROimmuno