Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Ocet jabłkowy powstaje w procesie fermentacji alkoholowej i octowej jabłek lub soku jabłkowego. W pierwszym etapie fermentacji cukry z owoców przekształcane są przy pomocy drożdży do alkoholu etylowego, w drugim etapie etanol utleniany jest do kwasu octowego. Ocet z jabłek posiada bogaty skład i przypisuje mu się szereg właściwości prozdrowotnych. Zawiera w sobie witaminę C i bakterie probiotyczne, a także antyoksydanty - kwas jabłkowy, kwas propionowy, taninę, katechinę czy kwas chlorogenowy. Jest bogaty również w takie składniki jak potas, magnez, wapń oraz żelazo. Ponieważ ocet jabłkowy jest produktem naturalnej fermentacji, jakość oraz ilość będzie się różnić w zależności od zastosowanych składników. W procesie produkcji octu jabłkowego często wykorzystuje się dodatkowe składniki, mające na celu poprawę smaku, jakości oraz prozdrowotnych właściwości. Najczęściej wykorzystywany jest miód, cukier oraz rodzynki.
Badania naukowe wykazały szereg właściwości i zastosowań octu jabłkowego. Głównie stosowany jest w medycynie ludowej:
W kuchni ocet jabłkowy może zastąpić tradycyjny ocet spirytusowy. Nadaje się do wykorzystania jako dodatek do wielu posiłków, takich jak sosy do sałatek czy marynaty do mięsa. By nadać głębię smaku ocet można dodać do zup oraz deserów. Ocet jabłkowy wspomaga trawienie tłuszczy i może być dodawany do dań, które są w nie obfite.
Spożywanie octu jabłkowego wspomaga proces odchudzania. Badania wskazują, że ocet wpływa na uczucie sytości, dzięki czemu spożywa się mniejsze posiłki, a co za tym idzie - mniej kalorii. Ocet jabłkowy pomaga obniżyć poziom cukru we krwi i może być pomocnym środkiem dla osób z cukrzycą typu 2, jednakże w tym przypadku nie należy podejmować się spożycia octu bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W przypadku chęci spożycia octu jabłkowego w celu zrzucenia wagi należy pamiętać, że produkt ten sam w sobie nie jest skuteczny w odchudzaniu. Przede wszystkim należy stosować się do zdrowiej diety oraz regularnie ćwiczyć. Octu jabłkowego nie powinny pić osoby, które mają problemy z układem pokarmowym, w szczególności z chorobą wrzodową.
Mówi się o bardzo szerokim zastosowaniu octu jabłkowego w przypadku chorób skórnych. Według wielu podań ocet jabłkowy jest stosowany podczas występowania łupieżu, brodawek, grzybicy paznokci, kaszaków, trądziku, odcisków oraz zmarszczek. Jednakże jest niewiele naukowych badań, które potwierdziłyby te teorię. Ze względu na właściwości antybakteryjne i kwasowe pH ocet jest produktem, który jest chętnie stosowany przy pielęgnacji skóry całego ciała. Ocet jabłkowy może być stosowany jako tonik, przywraca on bowiem naturalne kwasowe pH skóry. Należy przygotować rozcieńczony preparat - jedna część octu na dwie części wody. W przypadku skóry wrażliwej stężenie octu powinno być niższe by uniknąć podrażnień. Kwas octowy zawarty w occie jabłkowym może przyczyniać się do hamowania rozwoju łupieżu. Nie jest to natomiast potwierdzone badaniami. Również brak jednoznacznych dowodów naukowych na korzystny wpływ octu w przypadku walki z trądzikiem lub innymi zmianami skórnymi. Przed zastosowaniem octu jabłkowego na skórę i jej dolegliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Ocet jabłkowy wykazuje pozytywne działanie w przypadku pielęgnacji włosów. Kwasowe pH zawarte w occie jabłkowym pomaga przywrócić naturalne pH skóry głowy. Dzięki domykaniu łuski włosa stają się bardziej miękkie i lśniące, stają się lepiej nawilżone i bardziej odporne na uszkodzenia. Najczęściej stosowany jest pod postacią płukanki. Stosowany jest po umyciu włosów, lecz przed użyciem odżywki. Płukankę należy nanieść na włosy i po kilku minutach spłukać chłodną wodą. Płukankę przygotowuje się poprzez zmieszanie octu z wodą w stosunku 1:1, lub niższe stężenie w przypadku delikatnej skóry głowy. Na rynku istnieje wiele gotowych produktów zawierających ocet jabłkowy takie jak mgiełki czy szampony.
Ocet jabłkowy stosowany jest jako ekologiczny preparat do sprzątania. Należy przygotować roztwór w wodzie w stosunku 1:2. Następnie namoczyć fragment ściereczki i przystąpić do czyszczenia. Jest skuteczny w walce z zaciekami, smugami na lustrach i armaturze. Niweluje brzydki zapach pojawiający się w pralce. Preparat przygotowany z gorącej wody, octu jabłkowego oraz sody oczyszczonej może być stosowany do płukania odpływów.
Ocet jabłkowy jest również stosowany w czyszczeniu szczoteczek do zębów. W kubku przygotowuje się roztwór - pół kubka wody, 2 łyżki octu jabłkowego oraz 2 łyżki proszku do pieczenia. Szczoteczkę pozostawia się w kubku do 30 minut. Następnie należy ją bardzo dokładnie wypłukać. Resztki octu mogą przyczynić się do uszkodzenia szkliwa zębów.
Przepisów na ocet jabłkowy jest wiele. Lecz do jego przygotowania nie potrzeba wiele składników, są to jabłka i woda. Owoce należy pokroić i zalać wodą. Należy zwrócić uwagę by owoce nie wystawały ponad poziom wody. Można je docisnąć talerzem lub innym przedmiotem nie pochłaniającym wody. Całość należy przykryć przykrywką lub innym przedmiotem, pozostawiając dostęp do powietrza. Następnie należy odstawić przygotowany pojemnik na 2 tygodnie do fermentacji, raz dziennie mieszając całość drewnianą lub szklaną łyżką. Po 2 tygodniach płyn należy odcedzić i przelać do szczelnych butelek. Butelki z młodym octem należy postawić w ciemnym i chłodnym miejscu do dalszej fermentacji. Czas dojrzewania to minimum miesiąc. Świeży ocet jest mętny i jasny. Z czasem będzie się robić bardziej klarowny, a zawieszone w nim pektyny będą opadać na dno butelki. Przechowywany w odpowiednich warunkach może dojrzewać i czekać na użycie nawet kilka lat.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.