Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Morfologia to podstawowe badanie laboratoryjne, które odgrywa swoją rolę zarówno w profilaktyce, jak i diagnostyce wielu chorób i dolegliwości. Do jego wykonania wystarczy krew żylna w objętości 5 ml, którą pobiera się najczęściej z żyły w zgięciu łokciowym. Z uwagi na nikłą inwazyjność oraz niewielką ilość uzyskiwanej krwi, badanie to nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań - jest w pełni bezpieczne, trwa krótko i nie powoduje dużych dolegliwości bólowych. Morfologia pozwala na uzyskanie bezcennych informacji o stanie zdrowia pacjenta - na ich podstawie można poszerzać diagnostykę i zlecać kolejne badania lub postawić konkretne rozpoznanie i wdrożyć odpowiednie leczenie. Na czym polega podstawowe badanie krwi i jakie parametry są w nim oznaczane? Co ile wykonywać profilaktyczną morfologię i jakie są wskazania do przeprowadzenia tego badania? Czy potrzebne jest do niego skierowanie? Dlaczego interpretacja morfologii powinna należeć wyłącznie do specjalisty? Poznaj najważniejsze informacje o morfologii krwi i sprawdź, jak przygotować się do tego badania!
Samo słowo „morfologia” oznacza naukę o budowie organizmów żywych - i nie inaczej jest również z morfologią krwi. To badania pozwalające ocenić - zarówno pod kątem ilościowym, jak i jakościowym - liczbę, rodzaj i inne parametry dotyczące składników krwi. Odchylenia od wyznaczonych norm pozwalają na określenie nieprawidłowości zachodzących w organizmie oraz wskazują kierunek dalszej diagnostyki pacjenta.
Podstawowe elementy morfotyczne krwi (czyli komórki krwi), które ulegają ocenie podczas badania to oczywiście liczba erytrocytów w pełnej krwi (krwinki czerwone), liczba leukocytów we krwi (krwinki białe), a także liczba trombocytów (krwinki płytkowe, określane również jako płytki krwi). W morfologii krwi pełnej ocenia się między innymi ich wielkość, wiek, składniki, a także liczbę i udział procentowy w ogólnej objętości krwi.
Na wyniki morfologii krwi z rozmazem składają się takie parametry, jak:
Wszystkie normy dla wymienionych powyżej parametrów morfologii krwi mogą oczywiście różnić się w zależności od używanych przez dane laboratorium jednostek oraz od norm, przy czym niemalże każde laboratorium w ramach wyników badań przekazywanych pacjentowi podaje obok wartości uzyskanej przez daną osobę normy, jakie stosuje. Czasem nawet obok wyniku pojawia się wykrzyknik lub litera L (od angielskiego low - gdy parametr jest zbyt niski) czy litera H (od angielskiego high - gdy parametr jest zbyt wysoki).
Rozmowę o konieczności wykonywania morfologii krwi warto zacząć od tego, że jest ona niezbędnym elementem profilaktyki zdrowotnej. To właście ilościowa i jakościowa morfologia krwi pozwala szybko wychwycić ewentualne nieprawidłowości i zwiastuny toczącego się procesu chorobowego. Profilaktyczną morfologię warto wykonywać co najmniej raz do roku - skierowanie na badanie można uzyskać u lekarza pierwszego kontaktu.
Jakie są najpowszechniejsze wskazania do wykonania omawianego badania? Morfologię krwi wykonuje się między innymi w następujących okolicznościach:
Oczywiście wymienione powyżej wskazania do zbadania krwi w organizmie człowieka nie wyczerpują wszystkich możliwych okoliczności, w których wyniki takiego badania mogą pomóc w dalszej diagnostyce lub kontroli choroby. O skierowaniu pacjenta na pobranie krwi w celu wykonania panelu badań (w tym właśnie morfologii) decyduje lekarz. Warto także pamiętać o możliwości wykonania go prywatnie - morfologię ma w ofercie niemal każde laboratorium.
Przygotowanie do morfologii obejmuje co najmniej 8-godzinny okres powstrzymania się przed przyjmowaniem pokarmów (do badania należy zgłosić się na czczo). Krew pobiera się zwykle w godzinach porannych (po łatwym do zachowania nocnym poście). Pacjent powinien być wyspany, a przed samym badaniem krwi należy ograniczyć wysiłek fizyczny czy przyjmowanie niektórych leków (o czym powinien poinformować lekarz). Przy przygotowywaniu się do morfologii krwi należy także powstrzymać się od palenia papierosów w dniu badania czy od picia alkoholu poprzedniego dnia. Przy wykonywaniu morfologii krwi u dziecka warto przygotować je na okoliczności badania i porozmawiać o konkretach - przebiegu procedury, ilości krwi koniecznej do pobrania i innych informacjach niezbędnych do wyciszenia obaw i zaspokojenia ciekawości.
Pobieranie krwi w celu wykonania morfologii trwa kilka minut. Pacjent pozostaje zwykle w pozycji siedzącej (choć u osób źle znoszących takie zabiegi pobranie może odbyć się w pozycji półleżącej). Pielęgniarka zakłada na ramię osoby poddawanej badaniu opaskę uciskową, dezynfekuje miejsce wkłucia i każe zacisnąć pacjentowi pięść wyprostowanej ręki w celu lepszego uwidocznienia żyły w zgięciu łokciowym. Następnie ma miejsce wkłucie do żyły oraz pobranie materiału do probówek (zwykle jest to 5 ml krwi) wypełnionych substancją zapobiegającą krzepnięciu. Po pobraniu do miejsca wkłucia przyciska się wacik i zgina łokieć, by krew przestała wypływać z żyły. Pacjent po kilku chwilach może wrócić do codziennych czynności.
Próbki krwi są przekazywane do laboratorium, a wyniki badania morfologii krwi zwykle są dostępne już po kilkunastu godzinach od pobrania.
Odczytanie wyników morfologii nie jest trudnym zadaniem - zwłaszcza z uwagi na to, że większość laboratoriów na kartach wyników podaje „widełki” norm, a nawet oznacza symbolami lub literami wartości obniżone lub wykraczające poza przyjęte normy. Innym wyzwaniem jest natomiast interpretacja morfologii, którą należy powierzyć lekarzowi (może być to zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i specjalista - zwłaszcza, jeśli wyniki nie mieszczą się w normach). Wynika to z faktu, że samo obniżenie lub podniesienie kilku wskaźników rozpatrywanych osobno nie stanowi żadnej wartościowej informacji - dopiero zestawienie ich ze sobą i wiedza o tym, jak to robić, nada konkretnym wynikom wartość diagnostyczną. Przykładowo, wartości MCH i MCHC oraz MPV należy interpretować łącznie - dla uzyskania pełnego obrazu i rozpoznania problemu z ich wahaniami. Oczywiście korelacji pomiędzy poszczególnymi elementami morfologii jest więcej i tylko wiedza o ich istnieniu jest narzędziem do interpretacji morfologii. Zanim więc samodzielnie stwierdzimy u siebie ciężką chorobę nowotworową, warto skierować swoje kroki do gabinetu lekarskiego, w którym uzyskamy rzetelną, wiarygodną i wartościową pod względem diagnostycznym interpretację morfologii, propozycję terapii oraz zwiększymy szansę na uzyskanie pozytywnych wyników leczenia.
Jeśli mamy wątpliwości co do wiarygodności wyników liczbowych - na przykład przez stosowanie niektórych leków przed badaniem czy przez złe przygotowanie do oznaczenia parametrów krwi - należy poinformować o tym lekarza, który zleci powtórne wykonanie standardowej morfologii.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.