Ksylazyna - weterynaryjny lek dla koni czy śmiertelny narkotyk, napędzający kryzys opioidowy?

Arykuł banner - Ksylazyna - weterynaryjny lek dla koni czy śmiertelny narkotyk, napędzający kryzys opioidowy?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Ksylazyna wykryta w narkotykach z fentanylem - jakie niebezpieczeństwa i skutki niesie takie połączenie?

Obecnie - a więc w połowie 2024 roku - w Polsce coraz więcej mówi się o fentanylu. Niestety, rozmowy te nie dotyczą jego potencjału terapeutycznego (fentanyl to bowiem wciąż jeden z najsilniejszych i najskuteczniejszych leków przeciwbólowych, stosowanych powszechnie w medycynie u wielu pacjentów), ale stosowania go w formie narkotyku. W naszym kraju odnotowano nie tylko obecność tej substancji w organizmach pacjentów uzależnionych od opioidów, ale również zgony spowodowane przedawkowaniem fentanylu. Niewiele mówi się jednak o jeszcze jednym, niezwykle niebezpiecznym dla zdrowia publicznego aspekcie nadużywania opioidów pochodzących z niepewnych źródeł - a mianowicie o dodatku ksylazyny. Czym jest ta substancja i dlaczego, w połączeniu z innymi substancjami, jest nazywana „narkotykiem zombie”? Jak działa na organizm i dlaczego odwrócenie skutków jej działania jest tak trudne?

Czym jest ksylazyna - weterynaryjny środek uspokajający?

Ksylazyna jest organiczną substancją chemiczną, wykazującą depresyjne działanie na ośrodkowy układ nerwowy (OUN). W praktyce oznacza to, że ma właściwości uspokajające, usypiające, spowalniające i przeciwlękowe. Oprócz tego jest lekiem hipotensyjnym - a więc obniżającym ciśnienie krwi, a tym samym - spowalniającym tętno. Ksylazyna została zsyntetyzowana w drugiej połowie XX wieku, natomiast - z uwagi na swoje długotrwałe, intensywne oraz, w niektórych przypadkach, również nieprzewidywalne działanie, nie została dopuszczona do zastosowania u ludzi. Nie oznacza to jednak, że nie wykorzystuje się jej w medycynie w ogóle - obecnie jest jednym z najczęściej wybieranych środków uspokajających, sedacyjnych czy zwiotczających mięśnie u zwierząt w weterynarii.

Zazwyczaj ksylazynę podaje się dużym zwierzętom - koniom, jeleniowatym czy bydłu - choć jest stosowana także u psów, kotów, owiec, kóz, ptaków, myszy i szczurów oraz u zwierząt laboratoryjnych. Ponieważ, w zależności od dawki, ksylazyna może uspokoić zwierzę, zadziałać nasennie, przeciwbólowo i miorelaksacyjnie (zwiotczająco na mięśnie szkieletowe), wykorzystuje się ją jako pierwszy etap sedacji (przed podaniem właściwego znieczulenia), a także - w celu uspokojenia pacjenta - do przeprowadzania nieinwazyjnych, ale stresujących dla zwierząt zabiegów.

Rola ksylazyny (tranq) w kryzysie opioidowym

Ksylazyna należy do grupy sympatykomimetyków (substancji oddziałujących na układ sympatyczny - współczulny, odpowiedzialny za procesy mobilizacji organizmu), a nie do grupy opioidów (podobnie jak wspomniany już fentanyl), natomiast to właśnie ksylazyna okazuje się być czynnikiem intensyfikującym kryzys opioidowy w Stanach Zjednoczonych. Jak to możliwe?

Ksylazyna jest niezwykle tanią substancją, którą w USA można zamawiać od chińskich producentów online - bez większych problemów. W okolicach 2000 roku, w Puerto Rico, pojawiły się pierwsze doniesienia o stosowaniu ksylazyny u ludzi w celu odurzenia. W 2008 roku wykryto tę substancję w narkotykach dystrybuowanych w Filadelfii, a w 2022 roku DEA (amerykańska Agencja do Walki z Narkotykami) potwierdziła obecność ksylazyny w 23% próbek fentanylu w proszku, skonfiskowanych przez ten organ.

Zazwyczaj ksylazyna nie jest więc stosowana samodzielnie - a razem z fentanylem lub innymi opioidami. Ogromne niebezpieczeństwo rodzi fakt, że dilerzy narkotykowi dodają ksylazynę do rozprowadzanych przez siebie „działek” fentanylu, heroiny lub innych mieszanek, w nieznanym dla  konsumentów - najczęściej osób uzależnionych - procencie. Porcja narkotyku będzie zawierać więc niewiadomą ilość substancji. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim ksylazyna pozwala na zwiększenie objętości narkotyku (diler tworzy więc jego większe porcje mniejszym kosztem), zwiększa potencjał uzależniający fentanylu i innych opioidów, z którymi zostanie zmieszana, wydłuża działanie samego fentanylu i opóźnia pojawienie się objawów odstawiennych.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki prowadzą do coraz większego udziału ksylazyny (określanej również jako tranq - od angielskiego słowa tranquilizer, oznaczającego środek uspokajający) w rynku narkotykowym - zwłaszcza, jeśli chodzi o USA. To z kolei może prowadzić do pogłębienia się kryzysu opioidowego - mimo, że ksylazyna sama w sobie nie jest substancją z tej grupy, to nagminnie dodawana do rozprowadzanych na ulicy narkotyków prowadzi do pogłębienia się uzależnienia, zwiększenia ryzyka zgonu przy przyjęciu zbyt dużej dawki, a także do wystąpienia niepokojących objawów, o których piszemy poniżej. Więcej informacji o samym fentanylu można znaleźć zaś w tekście Fentanyl - czym jest? Działanie, wskazania, uzależnienie od fentanylu. Najniebezpieczniejszy narkotyk świata.

Niebezpieczne skutki zażycia ksylazyny - narkotyku zombie (zombie drug)

Oprócz braku pewności co do konkretnego składu zażywanej substancji, dodatek ksylazyny do narkotyków z grupy opioidów prowadzi do wystąpienia niezwykle groźnych objawów, a w tym m.in.:

  • zwiotczenia mięśni, prowadzącego do ogromnych trudności z poruszaniem się, które - w połączeniu z zaburzeniami świadomości i efektem sedacyjnym - powodują wystąpienie charakterystycznego stanu odrętwienia, charakteryzującego się niezbornymi ruchami kończyn i brakiem reakcji na bodźce zewnętrzne;
  • pojawienia się ran i owrzodzeń (w tym o charakterze martwiczym), zwykle na kończynach, w miejscach wkłucia (niezależnie czy podanie nastąpiło podskórnie czy dożylnie). Na razie dokładny mechanizm łączący tego typu zmiany skórne z przyjmowaniem mieszanki fentanylu i ksylazyny nie został do końca poznany, natomiast podejrzewa się, że ma on związek z częstymi wkłuciami w jednym miejscu, zakażeniami bakteryjnymi oraz powstawaniem urazów w wyniku upadków po zażyciu takiej mieszanki. Znane są przypadki, w których nadużywanie ksylazyny skończyło się amputacją kończyny.

Oba te aspekty działania opioidów połączonych z ksylazyną - a więc specyficzny „trans” uniemożliwiający poruszanie się i logiczny kontakt, a także owrzodzenia i zmiany martwicze na kończynach - sprawiły, że ksylazyna zyskała miano „narkotyku zombie” (w Stanach Zjednoczonych określana jest jako zombie drug, sleep-cut czy też tranq dope).

Przedawkowanie ksylazyny a nalokson

Najskuteczniejszą metodą leczenia przedawkowania opioidów (w tym również nadużycia fentanyl) jest podanie pacjentowi naloksonu, który bardzo szybko łączy się z receptorami opioidowymi, uniemożliwiając takie połączenie cząsteczkom fentanylu. Niestety, nalokson nie może odwrócić działania ksylazyny, która przecież nie jest opioidem. I mimo, że dawka śmiertelna opisywanej substancji to ponad 1000 miligramów, to w praktyce do depresji układu oddechowego może doprowadzić mniejsza ilość narkotyku - z uwagi na połączenie jej z fentanylem. Wynika to z faktu, że ksylazyna zwiększa toksyczność opioidów, prowadząc do takich objawów, jak astenia, zaburzenia widzenia i koordynacji ruchowej, zawroty głowy i omdlenia, hiperglikemia, spadek ciśnienia tętniczego krwi, spłycenie oddechów, a w końcu - do wspomnianej już depresji układu oddechowego i śmierci.

Oczywiście brak wpływu naloksonu na działanie ksylazyny w organizmie nie oznacza, że nie powinno się pacjentom podejrzewanym o przedawkowanie podawać tego leku. Wręcz przeciwnie - z uwagi na powszechne łączenie opioidów z „narkotykiem zombie”, można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że chory również pozostaje pod wpływem fentanylu. Nalokson w takiej sytuacji jest zdolny do tego, by znieść działanie depresyjne na układ oddechowy i przywrócić pacjentowi oddech, natomiast działanie ksylazyny może zostać utrzymane. W praktyce oznacza to, że osoba, która przedawkowała narkotyki, nadal będzie nieprzytomna i w stanie sedacji, natomiast jej szanse na przeżycie znacznie wzrosną.

 

Źródła:

  1. J. B. Zawilska, Ksylazyna - od leku weterynaryjnego do śmiertelnie niebezpiecznego narkotyku [w:] Farmacja Polska, nr 7/2023
  2. M. Jędrejko, Ksylazyna kolejnym zagrożeniem w kryzysie opioidowym [w:] mgr.farm, dostęp: 24.06.2024
  3. PAP, W. Brytania - ksylazyna w wapory zatorach THC [w:] Medycyna Praktyczna, 11.04.2024

mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł