Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Wiele osób nie wyobraża sobie sezonu letniego bez weekendowego grillowania. Niestety, nie jest to zdrowy sposób przygotowywania posiłków. Sporadyczne spożywanie produktów z grilla nie będzie wiązało się z konsekwencjami zdrowotnymi, jednak im rzadziej tym lepiej. Szczególnie niekorzystne jest opiekanie mięsa bezpośrednio w płomieniu. W jaki sposób grillować?
Czy grilowanie jest zdrowe? Podczas grillowania, żywność poddawana jest działaniu bardzo wysokiej temperatury, przekraczającej 200 stopni. Podczas procesu, powstają wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne o działaniu rakotwórczym i genotoksycznym, a także polichlorowane związki organiczne. Szczególnie dużo tworzy się ich w produktach wysokobiałkowych i wysokotłuszczowych takich jak wieprzowina, wołowina, tłuste ryby. Szkodliwość powstających substancji jest zależna od dawki – im częściej i w większych ilościach dostarczane, tym efekt ulega skumulowaniu. Ponadto, niezdrowe jest nie tylko jedzenie z grilla, ale także wdychanie dymu wytwarzającego się podczas procesu.
Badania epidemiologiczne wskazują na łagodny wzrost ryzyka rozwoju raka jelita grubego, piersi, prostaty oraz trzustki w wyniku regularnej konsumpcji dobrze wypieczonego, wysmażonego mięsa z grilla.
Benzopiren jest jednym z najlepiej przebadanych związków toksycznych, powstających podczas grillowania. Był nawet przedstawiany jako marker rakotwórczości wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w niektórych produktach spożywczych. Największe stężenie benzopirenu obserwowano w wysmażonym steku wołowym z grilla, karczku wieprzowym, polędwicy wieprzowej, baraninie oraz kaczce pieczonej ze skórą. Można uprościć, że im bardziej tłuste mięso, tym więcej powstaje związków toksycznych. Najlepszym wyborem będzie chude mięso – pierś z kurczaka, indyka, chude ryby takie jak np. pstrąg, dorsz, mintaj.
Jedzenie produktów z grilla raz w miesiącu na pewno nie wypłynie negatywnie na nasze zdrowie, jednak już w każdy weekend lub kilka razy w tygodniu, może prowadzić do kumulowania wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Szczególnie dużo tych związków wytwarza się podczas pieczenia w ogniu lub bardzo blisko płomienia. Zdecydowanie zdrowszą opcją jest grillowanie nad żarem, kiedy płomień nie jest już tak intensywny.
Przeprowadzono badania naukowe, w których wykazano, że im mniejsza odległość produktu od ognia oraz im większa ilość wytapianego tłuszczu, tym powstaje większa ilość szkodliwych substancji. Warto nie tylko zwracać uwagę jakie produkty wkładamy na grilla, ale też na jak silny ogień i jak wysoko ustawiamy ruszt. Aby zdrowiej grillować, wystarczy zastosować się do tych prostych zasad:
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.