Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Bezdech senny to zatrzymanie lub zmniejszenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe w okolicach gardła. Ten epizod musi trwać dłużej niż 10 sekund i powtarzać się okresowo w czasie snu. Przy bezdechu lub spłyceniu oddechu bardzo często występuje spadek nasycenia krwi tlenem o 2-4% w stosunku do poziomu saturacji obserwowanej w czasie czuwania. Konsekwencją jest niedotlenienie organizmu zwiększając ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia m.in. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, a nawet zawał serca. Nie każda chrapiąca osoba musi cierpieć na bezdech senny, aby wyeliminować podejrzenie schorzenia należy wykonać badania specjalistyczne.
Najczęściej występującą postacią choroby jest obturacyjny bezdech senny. Objawia się w postaci krótkich zaników oddechu podczas snu, gdy zmniejsza się napięcie mięśni ścian gardła i dochodzi do jego zapadnięcia. Efektem zwężenia lub nawet zamknięcia drogi oddechowej na poziomie gardła jest spłycenia oddychania lub wystąpienie bezdechu.
Centralny bezdech senny jest spowodowany zmniejszeniem aktywności ośrodka oddechowego lub utrudnieniem przewodzenia impulsów nerwowych do mięśni oddechowych. Przyczyną tych zaburzeń jest najczęściej ciężka niewydolność serca, rzadziej uszkodzenie ośrodkowego lub obwodowego układu nerwowego.
Złożony zespół bezdechu sennego jest spowodowany zarówno obturacyjnymi jak i centralnymi zaburzeniami oddychania podczas snu.
Mężczyźni po 40 roku życia, szczególnie otyli oraz kobiety po menopauzie lub cierpiące na choroby o podłożu hormonalnym są najczęstszymi pacjentami z obturacyjnym bezdechem sennym (OBS). W 1999 roku został on zdefiniowany jako jednostka chorobowa przez American Academy of Sleep Medicine. Hipowentylacja czyli spłycenie oddechu (amplituda oddechu zmniejszona o 50%) lub bezdech muszą trwać co najmniej 10 sekund i cyklicznie powtarzać się podczas snu. Jedną z głównych przyczyn tej przypadłości są nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych, które powodują spadek napięcia mięśni w trakcie snu, a w konsekwencji zapadanie się ścian gardła. Następuje jego zwężenie lub całkowita niedrożność. Mięśnie oddechowe cały czas pracują ze wzmożoną siłą, starając się dostarczyć powietrze do płuc mimo tej przeszkody.
Następuje zmniejszenie zawartości tlenu we krwi a zwiększenie ilości dwutlenku węgla. Wzrasta częstotliwość rytmu serca. Wszystko to prowadzi do mikroprzebudzenia, z którego pacjent nie zdaje sobie sprawy. Mózg na krótki moment zaczyna pracować tak, jak w okresie czuwania, co zwiększa napięcie mięśni ścian gardła i przywraca drożność dróg oddechowych. Powietrze ponownie zaczyna płynąć do płuc i następuje zakończenie bezdechu.
Istnieje wiele czynników ryzyka, zwiększających możliwość pojawienia się OBS. Oprócz otyłości oraz wspomnianego wieku 40 lat u mężczyzn i ponad 50 lat u kobiet są to:
Najbardziej charakterystycznym objawem bezdechu sennego jest głośne, nieregularne chrapanie. Oprócz niego występują jeszcze inne symptomy tego schorzenia, pojawiające się nie tylko podczas snu, ale również w dzień.
Do nocnych przejawów bezdechu należą:
Dzienne symptomy bezdechu sennego to:
Najprostszą metodą diagnozowania chrapania i bezdechu jest wywiad lekarski pozwalający na stwierdzenie typowych objawów klinicznych wraz z zastosowanie skali senności Epworth. Pozwala ona na określenie stopnia senności w ciągu dnia i odpowiadającemu mu nasileniu dolegliwości. Rokowanie na podstawie wywiadu jest jednak obarczone znacznym błędem. Dokładniejszą metodą rozpoznania bezdechu sennego jest poligrafia, a najdokładniejszą - badanie polisomnograficzne . Poligrafia to badanie diagnostyczne zaburzeń oddychania w czasie snu. Poligraf mierzy i zapisuje następujące zdarzenia: przepływ powietrza przez drogi oddechowe, obecność chrapania, saturację i wysiłek oddechowy. Badaniem pozwalającym na pewne rozpoznanie choroby i określenie stopnia jej zaawansowania jest przeprowadzana w szpitalu polisomnografia. Podczas trwającej całą noc diagnostyki rejestrowane są parametry oddychania, występowanie chrapania, ruchy klatki piersiowej, czynność serca i efektywność snu pacjenta. W celu stwierdzenia choroby i stopnia jej zaawansowania oblicza się wskaźnik AHI będący liczbą bezdechów przypadających na godzinę snu. AHI=5 jest granicą normy. Stopień łagodny to AHI pomiędzy 5 a 15 bezdechów, stopień umiarkowany od 15 do 30 a AHI powyżej 30 bezdechów to stopień ciężki. W przypadku potwierdzonego rozpoznania choroby konieczne jest dopasowanie metody leczenia do stopnia ciężkości.
Obturacyjny bezdech senny to choroba, która ma negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Leczeniem tej przypadłości zajmują się lekarze różnych specjalizacji. Najczęściej jest to laryngolog, ale również pulmonolog lub neurolog, w zależności od stwierdzonej przyczyny bezdechu. Jeśli przyczyną bezdechu są przeszkody blokującą swobodny przepływ powietrza w górnych drogach oddechowych rekomenduje się leczenie operacyjne, co pozwala na trwałe pozbycie się przyczyny choroby. Można również rozważyć stosowanie specjalnej maski do spania połączonej z aparatem CPAP wytwarzającym stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych (ang. Continous Positive Airway Pressure). W przypadku wszystkich stopni bezdechu pomóc mogą zmiany stylu życia polegające na:
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.