Petting - co to takiego? Jak uprawiać petting i czy niesie on ze sobą ryzyko ciąży?

Arykuł banner - Petting - co to takiego? Jak uprawiać petting i czy niesie on ze sobą ryzyko ciąży?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Petting - czym jest, jakie są techniki pettingu i czy od pettingu można zajść w ciążę?

Petting - inaczej określany mianem seksu bez penetracji - jest formą aktywności seksualnej (współżycia) uwzględniającą całą gamę pieszczot, podczas których nie dochodzi do waginalnego stosunku seksualnego, rozumianego jako wprowadzenie penisa do pochwy partnerki. Cele pettingu są różne - niektóre osoby traktują go jako wstęp i pierwszy krok do rozpoczęcia życia seksualnego, inne - jako sposób na intrygującą grę wstępną, a jeszcze inne praktykują petting w celu zaspokojenia potrzeb seksualnych, bez ryzyka zajścia w niechcianą ciążę. Niezależnie jednak od tego, w jaki sposób para podchodzi do tych form bliskości, warto od początku przedyskutować wspólnie ich zakres oraz - co najważniejsze - zgodę na podejmowane aktywności. Obopólna chęć i akceptacja ze strony partnerów jest bowiem najważniejszym elementem uzyskania satysfakcji ze zbliżeń (czy odbywają się one z penetracją, czy też bez niej). Czym dokładnie jest więc petting i jakie typy pieszczot oraz rodzaje dotyku wchodzą w grę podczas „stosunku” bez penetracji? Na co uważać w trakcie uprawiania pettingu? A ciąża i choroby weneryczne? Czy „zwykłe” pieszczoty mogą do nich doprowadzić? Poznaj najważniejsze informacje o tej formie zaspokajania potrzeb seksualnych!

Na czym polega petting i co uwzględnia ten termin?

Petting to forma aktywności seksualnej, praktykowana przez naprawdę wiele osób. Ogólna definicja pettingu - tak, jak zostało to wspomniane powyżej - obejmuje po prostu różne formy pieszczot partnerskich, z wykluczeniem penetracji pochwy (warto jednak dodać, że niektóre źródła uwzględniają w kontekście pettingu penetrację odbytu - palcem, gadżetem erotycznym lub penisem, czyli seks analny - a inne ją wykluczają). Generalnie zakres czynności i technik wchodzących w skład pettingu ustala między sobą para. Petting często bywa utożsamiany z pocieraniem dowolnej części ciała o narządy płciowe partnera, jednak pieszczoty nie zawsze muszą wyglądać właśnie w taki sposób. Petting zapewnia wiele możliwości stymulacji. Warto porozmawiać o tym wcześniej, by w czasie pettingu nie narazić się na nieprzyjemne sytuacje i rozczarowania czy też presję ze strony jednego z partnerów. Petting można uprawiać w bieliźnie, w ubraniu lub nago, a także przechodząc od jednego etapu do kolejnego, pozbywając się poszczególnych części odzieży.

Petting pozwala zaspokoić potrzeby osób, które w danym momencie nie chcą lub nie mogą uprawiać klasycznego seksu - dotyczy to na przykład kobiet w połogu, osób bojących się przerwania błony dziewiczej (petting polega wówczas na pieszczeniu i całowaniu różnych części ciała, bez penetracji pochwy palcami lub gadżetami) czy pacjentów mających problemy natury psychicznej, z obniżonym libido. Petting można porównać do długiej gry wstępnej, w trakcie której - na każdym etapie - mężczyzna i kobieta mogą powiedzieć STOP - jeśli nie chcą kontynuować lub przekraczać swoich barier. Petting potrafi bowiem być niezwykle przyjemny, natomiast musi odbywać się - na każdym jego etapie - za zgodą i z aprobatą partnerów.

Jak uprawiać petting? Techniki pettingu (necking, seks oralny i inne)

Petting to forma rozładowania napięcia seksualnego, ograniczająca ryzyko zajścia w ciążę (petting bywa uznawany za metodę antykoncepcji), pozwalająca łagodzić zaburzenia erekcji poprzez wstrzymywanie i ponawianie pieszczot, a także umożliwiająca osiąganie orgazmu obojgu z partnerów bez penetracji pochwy penisem oraz rozpoznawanie potrzeb seksualnych kobiety i mężczyzny (oczywiście petting sprawdza się także w związkach homoseksualnych). Tak naprawdę nie ma jednak konkretnych technik pettingu - jest to cały zbiór czynności i pieszczot, wśród których wyróżnia się najczęściej:

  • pieszczoty stref erogennych za pomocą rąk - masaż, ugniatanie, szczypanie, pocieranie, drapanie i wiele innych rodzajów dotyku. Tutaj należy zaznaczyć, że sztywny podział stref erogennych, uwzględniający jedynie narządy płciowe i ich okolice, a także usta, sutki czy uszy, warto rozpoznać samodzielnie - może się bowiem okazać, że na daną osobę podniecająco działa zabawa włosami, a na inną - masaż stóp, dlatego wspólne odkrywanie „mapy przyjemności” ciała partnera także można zaliczyć do technik pettingu;
  • pieszczoty za pomocą ust i języka - w tym przypadku znów możemy mówić o klasycznym seksie oralnym (a więc pieszczotach stref genitalnych partnera lub partnerki) oraz o zwykłych pocałunkach, jednak petting to także pieszczenie ustami i językiem innych części ciała - płatków uszu, opuszków palców, sutków, pośladków, szyi (mowa wówczas o tak zwanym neckingu) i wszystkich tych miejsc, w których dotyk ust i języka sprawia partnerowi przyjemność;
  • pieszczoty przy pomocy gadżetów erotycznych. Petting jest doskonałą okazją do oswojenia się partnerów z „zabawkami dla dorosłych”, które wcale nie muszą kojarzyć się jedynie z penetracją pochwy kobiety. Do dyspozycji mamy różnego rodzaju akcesoria wyostrzające zmysły: delikatne puszki i piórka do gładzenia ciała, opaski na oczy, smakowe żele intymne i wiele innych propozycji. Oprócz tego możemy skorzystać z różnych urządzeń elektronicznych - wibratorów, stymulatorów łechtaczki, nakładek na penisa… tak naprawdę ogranicza nas jedynie wyobraźnia! Już sam wybór i zakup takich gadżetów może stać się dla pary doskonałą zabawą, a także okazją do otwartej rozmowy o swoich potrzebach i preferencjach w zakresie stymulacji i ulubionych pieszczot.

Petting to seks bez penetracji - a co z grą wstępną i orgazmem?

To, o czym warto pamiętać, to także… gra wstępna. Niektóre osoby traktują petting właśnie jako wstęp do klasycznego stosunku, jednak jeśli pozostajecie jedynie przy pieszczotach, to warto podchodzić do nich z zaangażowaniem. Popularne stwierdzenie o tym, że wieczorne zbliżenie rozpoczyna się już o poranku warto więc wziąć sobie do serca i pamiętać o romantycznych gestach przez cały dzień - a nie jedynie w przypływie pożądania.

Ostatnia kwestia to orgazm. Czy w wyniku pettingu można go uzyskać? Oczywiście - jednak z drugiej strony należy pamiętać, że orgazm nie powinien być jedynym celem, do którego dążymy w trakcie pieszczot. To szczyt satysfakcji seksualnej, natomiast zadaniem partnerów jest to, by uczynić drogę do jego osiągnięcia równie satysfakcjonującą i przyjemną - wzajemne odkrywanie swoich stref erogennych, pragnień i fantazji może być bowiem naprawdę ekscytujące!

Petting a ciąża - czy uprawiając petting można zajść w ciążę?

Wiele par - zwłaszcza na początku swojej drogi seksualnej - traktuje petting jako element zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Ogólnie jest to prawidłowy zamysł, jednak należy pamiętać, że niektóre pieszczoty mogą doprowadzić do zapłodnienia - jeśli sperma zostanie przeniesiona do dróg rodnych kobiety. Chodzi tu o takie czynności, w których penis we wzwodzie znajduje się w okolicach pochwy partnerki - ociera się o nią, jest między jej udami lub pośladkami. Zanim dojdzie do wytrysku, z penisa wydostaje się preejakulat (określany także jako płyn preejakulacyjny). W teorii ma on stanowić formę lubrykantu ułatwiającego penetrację, jednak nadal wciąż zbyt mało osób zdaje sobie sprawę, że są w nim obecne także żywe plemniki! Jeśli więc substancja ta (lub ejakulat, czyli nasienie - już podczas wytrysku) zostanie przeniesiona do pochwy lub w jej okolice nawet w niewielkiej ilości, to zapłodnienie wcale nie jest wykluczone. Dodając do tego szacowany czas żywotności plemników w śluzie pochwowym (od 48 godzin do nawet kilku dni - według niektórych źródeł) - nieplanowana ciąża po pettingu z całą pewnością może być następstwem pieszczot bez zachowania środków ostrożności.

Jakie środki można więc podjąć, by petting nie zakończył się nieplanowaną ciążą? Po pierwsze - warto mieć świadomość tego, czym jest preejakulat i w jakich okolicznościach wydostaje się z penisa (w trakcie wzwodu, przed właściwym wytryskiem). Po drugie - nie należy kierować wytrysku w okolice pochwy partnerki (a więc na pośladki, genitalia, podbrzusze, wewnętrzną stronę ud), by nie dopuścić do przedostania się nasienia do pochwy. Jeśli te elementy nie są możliwe do spełnienia (przykładowo - partnerzy lubią podczas pettingu ocierać się bezpośrednio nagimi genitaliami), należy wówczas rozważyć stałe zabezpieczenie w postaci antykoncepcji hormonalnej lub też nakładanie na członka prezerwatywy.

Petting a zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową

Niestety, niektóre formy pettingu mogą prowadzić do zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Chodzi tu przede wszystkim o pieszczoty w postaci wzajemnego ocierania się partnerów nagimi genitaliami (z bezpośrednim dotykiem), seks analny (jeśli zaliczamy go do form pettingu), pieszczoty oralne (czyli pieszczoty uwzględniające kontakt ust i języka z genitaliami partnera) oraz pieszczoty genitaliów dłonią z późniejszym transferem wydzielin partnera do genitaliów lub ust drugiej osoby. Są to sytuacje narażające partnerów na wymianę zakażonych płynów ustrojowych. Zabezpieczenie podczas pettingu powinno pojawić się bezwzględnie w przypadku nieznajomości partnera. Choroby, patogeny i wirusy, na jakie jesteśmy narażeni podczas pettingu z seksem oralnym to między innymi wirus HIV (będący przyczyną AIDS - zespołu nabytego niedoboru odporności), wirus HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), kiła, rzeżączka, ziarnica weneryczną, grzybice i inne schorzenia.

Aby w pełni zabezpieczyć się przed chorobami wenerycznymi w trakcie pettingu, należy powstrzymać się od pieszczot oralnych lub takich, które niosą ryzyko zarażenia niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową lub… stosować osłony barierowe - a w tym prezerwatywy (także w trakcie penetracji odbytu), rękawiczki lateksowe (podczas penetracji pochwy lub odbytu palcami) lub też chusteczki oralne (chusteczki lateksowe, czyli elastyczne kawałki lateksu) - przykładane do genitaliów (najczęściej kobiecych) przed rozpoczęciem oralnych pieszczot łechtaczki i warg sromowych. Wiele osób nadal uważa, że tego typu zabezpieczenie przed chorobami przenoszonymi drogą płciową „obniża” temperaturę w sypialni i daje mniej satysfakcji, jednak w kontrze warto zaznaczyć, że zapadnięcie na chorobę weneryczną może całkowicie uniemożliwić podejmowanie jakiejkolwiek aktywności seksualnej - przynajmniej na czas leczenia. Większość chorób przenoszonych drogą płciową jest całkowicie uleczalnych, jednak profilaktyka i zapobiegnie wszelkim kontaktom między partnerami zakażonymi jest znacznie lepszym rozwiązaniem, niż ich późniejsze leczenie.

Źródła:

  1. K. Filipek, M. E. Marcyniak, Półdziewictwo a petting [w:] Seksuologia Polska 9/2011
  2. Prof. dr n. med. V. Skrzypulec-Plinta, Czy petting może być przyczyną ciąży? [w:] Medycyna Praktyczna, 01.10.2012
  3. Prof. dr n. Med. V. Skrzypulec-Plinta, Możliwość zajścia w ciążę podczas seksu bez pełnego stosunku [w:] Medycyna Praktyczna, 16.07.2014
  4. Dr n. med. B. Barczyński, Poczęcie dziecka [w:] Medycyna Praktyczna, 24.10.2021

mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Reveasol - krem z ektoiną