Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Benzokaina to ester etylowy kwasu p-aminobenzoesowego (łac. benzocainum, ang. benzocaine). Działa miejscowo przeciwbólowo. Benzokaina stosowana jest pomocniczo w leczeniu i łagodzeniu objawów ospy wietrznej oraz różnych wysypek czy wysięków skórnych, którym towarzyszy ból i świąd. Stanowi składnik leków w postaci maści, zawiesin, pudrów płynnych, żeli do stosowania na skórę. Wykorzystywana jest do spray'ów i tabletek do ssania to stosowania w jamie ustnej. Używana jest także w produkcji prezerwatyw przedłużających stosunek oraz czopków doodbytniczych.
Benzokaina to związek chemiczny należący do grupy leków znieczulających miejscowo. Jej głównym mechanizmem działania jest blokowanie przewodnictwa nerwowego w miejscu podania, co powoduje miejscowe znieczulenie i zmniejsza wrażliwość na ból i inne bodźce. Głównym celem działania benzokainy jest blokowanie kanałów sodowych, które są odpowiedzialne za przewodzenie impulsów nerwowych. W wyniku tej blokady, depolaryzacja komórek nerwowych zostaje zahamowana, co prowadzi do zmniejszenia przekazywania sygnałów bólu do mózgu. Benzokaina jest często stosowana w różnych produktach farmaceutycznych, takich jak maści, żele, aerozole i kremy do znieczulania miejscowego skóry i błon śluzowych. Może być używana do złagodzenia bólu związanego z ukłuciami owadów, oparzeniami słonecznymi, ukąszeniami, drobnymi skaleczeniami, bólem zębów i innych dolegliwościami.
Puder leczniczy z benzokainą jest preparatem do stosowania miejscowego o działaniu znieczulającym, wysuszającym i ściągającym. Znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych skóry ze swędzącymi o bolesnymi wykwitami. Czasami używany jest pomocniczo w łagodzeniu objawów różnego rodzaju wyprysków, wysypek i zmian skórnych w tym m.in. w przebiegu ospy wietrznej czy trądziku młodzieńczego.
Benzokaina jest składnikiem niektórych żeli i past do stosowania miejscowego na skórę o działaniu znieczulającym. Benzokaina zmniejsza wrażliwość zakończeń nerwów czuciowych, a także łagodzi świąd skóry. Żele z benzokainą działają przeciwzapalnie, wysuszająco i ściągająco. Wykorzystywane są w leczeniu chorób ze swędzącymi i bolesnymi wykwitami.
Benzokaina ze względu na działanie miejscowo znieczulające stosowana jest jako jeden ze składników tabletek do ssania na ból gardła. Efekt obserwuje się już po około 5 minutach od zastosowania benzokainy. Często w preparatach łączona jest z chlorheksydyną o działaniu przeciwbakteryjnym. Tabletki do ssania mają zastosowanie w łagodzeniu miejscowych objawów o umiarkowanym natężeniu w bezgorączkowym przebiegu infekcji gardła i jamy ustnej, którym towarzyszy ból. Używane są przy aftach, stanach zapalnych i podrażnieniach gardła. Podobne zastosowanie ma spray znieczulający do jamy ustnej i gardła z benzokainą. Używany jest pomocniczo w paradontozie, stanach zapalnych jamy ustnej i dziąseł, aftach oraz odleżynach w jamie ustnej powstałych np. w wyniku stosowania protez zębowych.
Benzokaina stanowi składnik licznych preparatów w postaci zawiesin na skórę o działaniu znieczulającym i zmniejszającym świąd. Zawiesinę stosuje się po ukąszeniach owadów takich jak osy, meszki, komary, a także wspomagająco w różnych wysypkach i stanach zapalnych skóry.
Ze względu na działanie znieczulające stosowana jest także w prezerwatywach przedłużających stosunek. Stanowi również częsty składnik czopków doodbytniczych na hemoroidy.
Przeciwwskazania do stosowania zależą od postaci preparatu. W każdej formie nie należy stosować benzokainy w przypadku wystąpienia nadwrażliwości na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na brak danych analizujących bezpieczeństwo stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią nie zaleca się stosowania w tym okresie. Większość preparatów przeznaczona jest dla osób dorosłych, a część także dla dzieci powyżej 12 roku życia. Nie powinno się ich stosować u pacjentów z methemoglobinemią.
Pudru leczniczego z benzokainą nie powinno się stosować na otwarte rany, owrzodzenia, błony śluzowe i powierzchnie pozbawione naskórka, a także u pacjentów leczonych sulfonamidami. Długotrwałe używanie może powodować odczyny alergiczne. Pasty i żele oraz zawiesiny z benzokainą nie powinny być stosowane na otwarte rany.
W zależności od postaci leku mogą występować różnorodne działania niepożądane:
Potencjalne interakcje benzokainy z lekami zależą od postaci przyjmowanego leku. Należy unikać jednoczesnego stosowania pudru leczniczego z benzokainą wraz z substancjami o charakterze kationowym (np. kamfora, glikole polioksyetylenowe) w czopkach i maściach. W przypadku tabletek do ssania należy unikać ich łączenie z inhibitorami cholinoesterazy, ponieważ hamują metabolizm benzokainy, co zwiększa ryzyko jej działań toksycznych. Nie powinno się stosować benzokainy w trakcie leczenia sulfonamidami – metabolity benzokainy mogą zmniejszać ich działanie przeciwbakteryjne.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.