Lubczyk – właściwości lecznicze, zastosowanie lubczyku w medycynie, jak hodować lubczyk?

Arykuł banner - Lubczyk – właściwości lecznicze, zastosowanie lubczyku w medycynie, jak hodować lubczyk?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Lubczyk – właściwości lecznicze

Lubczyk (łac. levisticum officinale) znany jako naturalny afrodyzjak, należy do rodziny roślin selerowatych. To wieloletnie i aromatyczne ziele rozmiarem przewyższa resztę ziół. W przyjaznych warunkach potrafi osiągnąć nawet do półtorej metra wysokości. Bylina ta ma bladożółte kwiaty oraz krótkie, brunatne kłącze. Zbiory lubczyku odbywają się w sierpniu.

Szerokie spektrum działania tej rośliny sprawia, że stosowana jest w medycynie. Liście lubczyka ogrodowego bardzo często dodawane są do potraw, a dzięki prozdrowotnym właściwościom korzenia znajduje zastosowanie również w medycynie. Współcześnie lubczyk stosowany jest zazwyczaj w tabletkach, najczęściej w połączeniu z żeń-szeniem. Zarówno żeń-szeń, jak i lubczyk uznawane są za rośliny wspomagające doznania miłosne, lecz bogaty skład lubczyka sprawia iż jego zastosowanie w medycynie jest bardzo szerokie. Roślina ta zawiera olejki eteryczne, fitosterole, kwasy organiczne oraz skrobię. Według publikacji lubczyk:

 • chroni przed chorobami serca
 • oczyszcza organizm z toksyn
 • pozytywnie wpływa na nerki układ moczowy oraz skórę
 • wspomaga przemianę materii
 • zwalcza niestrawność
 • zapobiega chorobom prostaty

Zastosowanie lubczyku w medycynie

Olejki znajdujące się w lubczyku zawierają kwasy organiczne, które działają jako naturalny przeciwutleniacz oraz liczne związki terpenowe, wykazujące aktywność bakteriobójczą. Skutecznie zwalcza również zatrucia pokarmowe oraz niestrawności. Łagodzące działanie lubczyka na ściany jelit i żołądka oraz jego rozkurczowe działanie sprawia, że również jest skutecznym środkiem w przypadku uporczywych bólów brzucha. Przyjmowanie ziela w postaci wyciągów, tabletek czy naparów pozytywnie wpływa na niestrawność. Ziele skuteczne jest również przy chorobach serca i układu krwionośnego.  Ponadto, zawarta w lubczyku kumaryna działa przeciwzakrzepowo.

Lubczyk jest również skutecznym środkiem w przypadku problemów z pęcherzem o podłożu infekcyjnym.Występujący w lubczyku ligustylid sprawia, że roślina jest naturalnym spazmolitykiem, który rozluźnia mięśnie gładkie. Dzięki temu może łagodzić ból występujący w trakcie miesiączek i niwelować dolegliwości bólowe.

Lubczyk - zastosowanie w kuchni

Ze względu na swój niepowtarzalny smak i aromat lubczyk jest często stosowany w kuchni. W smaku jest gorzkawy, lekko ostry oraz cierpki, i stanowi doskonały dodatek do wszelkiego rodzaju sosów, ryb, potraw mięsnych czy owoców morza. Jest również popularnym składnikiem przypraw do zup. Do potraw wykorzystywany jest zarówno w całości ,jak i posiekany. Lubczyk jest również jednym z głównych składników przyprawy maggi.

Lubczyk – uprawa

Jak uprawiać lubczyk? Lubczyk preferuje ciepłe i nasłonecznione stanowiska, lecz również poradzi sobie w miejscach zacienionych. Najlepsze są gleby lekkie i przepuszczalne, spulchnione oraz dobrze uprawione, które nie są żyzne i zwięzłe, ale z dużą zawartością składników pokarmowych. Lubczyk nie urośnie na glebach jałowych, kwaśnych, suchych czy gliniastych. Nasiona wysiewa się bezpośrednio do gruntu zaraz po ich zbiorze, dzieje się to zazwyczaj w sierpniu bądź późną jesienią, przed nastaniem mrozów, i wysiewane są na głębokość około 2-3 centymetrów. Ziemię należy nawozić, spulchniać, odchwaszczać oraz systematycznie podlewać, a zimą, by uniknąć przemarznięcia rośliny należy ją obsypać kompostem lub słomianym obornikiem . Świeże pędy pozyskiwane są przez cały okres wegetacji. Należy je zbierać w suche, słoneczne dni, najlepiej w godzinach popołudniowych, wtedy bowiem zawierają najwięcej olejków eterycznych i są najbardziej aromatyczne.

Przeciwwskazania do spożywania lubczyku

Lubczyk jest zielem łatwostrawnym, przeciwskazań do spożycia tej rośliny jest stosunkowo niewiele. Należy przede wszystkim pamiętać o jego rozkurczowym działaniu, które może być bardzo niekorzystne dla kobiet w ciąży. O ile spożycie niewielkiej ilości liści, przykładowo w rosole, nie powinno stanowić problemu, o tyle kobiety w ciąży powinny unikać wszelkich preparatów przygotowanych z jego korzenia lubczyku. Osoby z nadwrażliwością na kwas glutaminowy również powinny zwrócić uwagę na jego stosowanie - zarówno w postaci przyprawy, jak i suplementu.

Przypisy

 1. Spréa, Rafael Mascoloti, et al. "Chemical and bioactive characterization of the aromatic plant Levisticum officinale WDJ Koch: A comprehensive study." Food & function 11.2 (2020): 1292-1303.
 2. Miran, Mansour, et al. "Characterization and antibacterial activity of phthalides from the roots of the medicinal herb Levisticum officinale WDJ Koch." Iranian Journal of Pharmaceutical Research: IJPR 19.2 (2020): 182.
 3. Ghafari, Saeedeh, et al. "The herbal medicine proposed by Iranian Traditional Medicine (Persian Medicine) for treatment of primary Dysmenorrhea: A Review." Traditional and Integrative Medicine (2018): 30-42.
 4. Jakubczyk, Anna, et al. "In vitro Antioxidant, Anti-inflammatory, Anti-metabolic Syndrome, Antimicrobial, and Anticancer Effect of Phenolic Acids Isolated from Fresh Lovage Leaves [Levisticum officinale Koch] Elicited with Jasmonic Acid and Yeast Extract."Antioxidants 9.6 (2020): 554.
 5. Sargazi, Saman, et al. "Effect of Levisticum officinale hydroalcoholic extract on DU-145 and PC-3 prostate cancer cell lines."Gene, Cell and Tissue 4.4 (2017).
 6. Akram, Muhammad, and Abid Rashid. "Anti-coagulant activity of plants: mini review." Journal of Thrombosis and Thrombolysis 44.3 (2017): 406-411.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Ektin krople do oczu, 10ml