Odleżyny – czym są, leczenie, jak zapobiegać odleżynom?

Arykuł banner - Odleżyny – czym są, leczenie, jak zapobiegać odleżynom?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Czym są odleżyny?

Odleżyny to ograniczone martwice tkanek. Mogą dotyczyć naskórka, jak i całej grubości skóry. W skrajnych przypadkach, obejmują także tkankę podskórną, a nawet mięśnie i kości. Ich rozwój spowodowany jest długotrwałym uciskiem, stałym lub często powtarzającym się, wywieranym na ciało, a tym samym na naczynia tętnicze oraz żylne. Naokoło odleżyny zazwyczaj toczy się proces zapalny. Mogą występować zmiany ropne. Najczęściej, odleżyny u pacjentów leżących powstają w okolicy kości krzyżowej, na piętach, pośladkach, w także łokciach, w okolicy kostek i na kolanach. Mogą pojawić się również po złamaniach jako skutek założenia opatrunku gipsowego. Odleżyna jest niczym innym jak martwicą niedokrwienną skóry, a czasami głębiej położonych tkanek.

Jak powstają odleżyny?

Odleżyny powstają głównie u osób unieruchomionych, mających problemy z poruszaniem się lub u których założono opatrunek gipsowy. W wyniku długotrwałego ucisku tkanek – skóry i/lub tkanki podskórnej, a także tarcia, dochodzi do zaburzeń krążenia w tym miejscu. W niedokrwionych, niedotlenionych tkankach dochodzi do rozwoju martwicy. Powstają owrzodzenia, a czasami także zakażenia z wydzieliną ropną. Ryzyko powstania odleżyn jest wyższe u osób z zaburzeniami czucia (nie odczuwają ucisku), ruchu (zbyt rzadko zmieniają pozycję np. na wózku lub osoby leżące), niewłaściwie pielęgnowanych (osoby leżące bez rehabilitacji ruchowej, bez materaca przeciwodleżynowego). Częściej rozwijają się u osób niedożywionych, z zaburzeniami regeneracji tkanek, chorobami skóry, cukrzycą, miażdżycą, wychudzonych, otyłych, z nietrzymaniem moczu lub kału. Większe ryzyko ich rozwoju mają także osoby w podeszłym wieku. Związane jest to nie tylko z powolną regeneracją, ale także z coraz niższą zawartością kolagenu i elastyny w skórze, przez co jest bardziej podatna na wszelkie urazy.

Odleżyny – objawy

Pierwszym objawem, który powinien przykuć naszą uwagę jest obrzęk i czerwienienie w miejscu, które jest narażone na dłuższy ucisk. Z czasem, obrzęk powiększa się, a zaczerwienienie zmienia w zasinienie. Zmieniony obszar powiększa się. Na skutek otarcia, z rozwijającej się rany wydobywa się płyn surowiczy. W zależności od stopnia zaawansowania, rozwijać się może owrzodzenie i martwica głębszych warstw skóry i tkanek. U pacjentów unieruchomionych, w zależności od pozycji, odleżyny powstają w różnych miejscach. U osób leżących na boku, największe ryzyko powstania odleżyn występuje na kostkach nóg, po wewnętrznej stronie kolan, w okolicach stawu biodrowego oraz na małżowinach usznych. U chorych leżących na plecach najczęściej odleżyny rozwijają się na pośladkach, w okolicy kości krzyżowej i guzicznej, na piętach, łopatkach oraz wzdłuż kręgosłupa – miejscach największego ucisku. U pacjentów siedzących np. na wózkach inwalidzkich, odleżyny często występują w okolicy kości ogonowej, pod kolanami, na piętach, łopatkach oraz guzach kulszowych.

Odleżyny – stopnie zaawansowania odleżyn

Podziału klinicznego odleżyn dokonuje się na podstawie skali Torrance’a.

  • I stopień – zaczerwienienie skóry blednące po uciśnięciu palcem. Nie ma obecnych uszkodzeń mikrokrążenia.
  • II stopień – zaczerwienienie skóry, które nie blednie po uciśnięciu palcem. Dochodzi do uszkodzeń mikrokrążenia, obrzęku, a czasami do rozwoju pęcherzy i uszkodzeń naskórka. Pojawiają się dolegliwości bólowe.
  • III stopień – owrzodzenie. Uszkodzenie obejmuje pełną grubość skóry, aż do tkanki podskórnej. Naokoło owrzodzenia rozwija się rumień, obrzęk. Na dnie rany widoczne są rozpadające się tkanki oraz ziarnina.
  • IV stopień – martwica tkanki obejmuje również tkankę podskórną do granicy z powięzią. Na dnie rany mogą być widoczne ciemne zmiany martwicze. Brzeg odleżyny jest dobrze odgraniczony.
  • V stopień – martwica tkanki obejmuje również tkanki głębokie – mięśnie, czasami także ścięgna i kości. Na dnie rany widoczna jest czarnobrunatna martwica - masy rozpadających się tkanek. Stanowi to ryzyko zakażenia, a nawet sepsy.


Leczenie odleżyn

Celem leczenia odleżyn jest zahamowanie procesu powiększania się rany, a jeśli jest to możliwe, całkowite zagojenie zmian. Czas trwania leczenia jest zależny od wielu czynników: stanu ogólnego pacjenta, stopnia zaawansowania martwicy. W leczeniu w początkowych stadiach stosuje się specjalne opatrunki hydrożelowe i maści przyspieszające proces gojenia. Zmiany przebiegające z martwicą wymagają już bardziej zaawansowanej terapii. Konieczna może być interwencja chirurgiczna. Produkty z apteki, które znajdują zastosowanie w leczeniu odleżyn to między innymi:

  • Maści gojące
  • opatrunki hydrożelowe
  • błony poliuretanowe

Ważna jest również odpowiednia dieta, uzupełniająca niedobory pokarmowe i stanowiąca źródło pełnowartościowego białka.

Profilaktyka przeciwodleżynowa

W profilaktyce przeciwodleżynowej niezmiernie istotne jest częsta zmiana pozycji ciała osoby chorej (co 2 godziny). Ułatwiają to specjalistyczne urządzenia pomocnicze:

  • materace przeciwodleżynowe
  • wałki
  • poduszki przeciwodleżynowe

Ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry – nawilżanie, natłuszczanie, osuszanie po kąpieli, pobudzanie ukrwienia, a także zabezpieczenie przed kontaktem z moczem czy kałem. Należy zapobiegać pękaniu skóry oraz dbać o jej higienę, by zapobiegać zakażeniom. Na miejsca szczególnie narażone na nacisk można zakładać opatrunki poliuretanowe.

Przypisy

  1. Rudnicka-Drożak, Ewa Anna, Paweł Królik, and Martyna Drożak. "Odleżyny u pacjentów geriatrycznych."Forum Medycyny Rodzinnej. Vol. 16. No. 1. 2022.
  2. Kaur, Sukhpal, et al. "Comparison of two intervention strategies on prevention of bedsores among the bedridden patients: A quasi experimental community-based trial."Indian journal of palliative care 1 (2018): 28.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - RECOMED na odleżyny i rany cytrynowy, 10sasz.
RECOMED na odleżyny i rany cytrynowy, 10sasz.
36.90 zł

Produkt niedostępny

Miniaturka artykułu - KOSMED PINOL płyn na odleżyny, 500ml
KOSMED PINOL płyn na odleżyny, 500ml
24.62 zł

Produkt niedostępny

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
UZDROVISCO Ochronny krem SPF 30, 50ml