Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Kolagen jest głównym białkiem budującym organizmy zwierzęce. Stanowi około 30% masy wszystkich białek organizmu. Najbardziej rozpowszechniony jest kolagen typu II, I, II oraz IV. Białka kolagenowe tworzą długie łańcuchy, w główniej mierze utworzone z aminokwasów takich jak glicyna, prolina i hydroksyprolina. Ze względu na zwartą strukturę, włókna kolagenowe nie są rozciągliwe.
Kolagen morski, znany również jako kolagen rybi, jest szeroko stosowany w kosmetologii oraz farmakologii. Pozyskiwany jest głównie z kości i skór ryb. Jego struktura podobna jest do tej występującej u ssaków, zawiera jednak mniej proliny i hydroksyproliny, a więcej metioniny, treoniny i seryny.
Kolagen pełni funkcję strukturalną, wpływa na jakość i nawilżenie skóry, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania stawów i regeneracji tkanek, w tym chrząstki stawowej. Wpływa na gojenie się ran. Ochrania narządy wewnętrzne. Jest kluczowym składnikiem dla zachowania elastyczności naczyń krwionośnych.
Kolagen zawarty w kosmetykach nie ma zdolności przenikania przez skórę. W celu uzupełnienia niedoborów kolagenu w organizmie polecaną formą jest suplementacja. Wybierając kolagen w płynie powinno się wybierać preparaty z dodatkiem witaminy C, która poprawia wchłanianie kolagenu. Często w swoim składzie mają dodatkowo witaminy, minerały i ekstrakty roślinne, które korzystnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci.
Kolagen w płynie jest szczególnie polecany dla osób na diecie, w której jest niewiele produktów stanowiących naturalne źródło kolagenu - mięso, ryby, owoce, morza, żelatyna. Może być pomocny u osób z problemami ze stawami, a także skarżących się na suchość i spadek jędrności skóry czy wzmożoną łamliwość włosów. Niedobór kolagenu w organizmie może być także spowodowany przewlekłym stresem, zaburzeniami hormonalnymi. Jego poziom w organizmie spada wraz z wiekiem.
Na rynku dostępnych jest wiele form suplementów diety. Wybierając preparat przede wszystkim patrzmy na skład. Suplementy diety zawierające kolagen mogą być preparatami jednoskładnikowymi lub zawierać dodatkowo np. kwas hialuronowy, witaminę C, witamina B12, kwas foliowy, kwas pantotenowy, siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, miedź, koenzym Q10. Najbardziej popularny jest hydrolizowany kolagen rybi, składem podobny do kolagenu ludzkiego. Wśród przykładowych preparatów do picia zawierających hydrolizowany kolagen wymienić można
DuoLife Collagen w płynie - oprócz kolagenu w składzie znajdziemy siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny, kwas hialuronowy oraz ekstrakty ze skrzypu polnego, aceroli i bambusa. Opakowanie 750 ml.
AURA HERBALS Colladrop Glow kolagen morski 5000mg. W standaryzowanej porcji zawiera 5000mg kolagenu. Poza kolagenem zawiera składniki korzystnie oddziałujące na skórę, włosy i paznokcie: witaminę C, kwas hialuronowy, krzem, biotynę, cynk, selen, miedź, pokrzywę zwyczajną, witaminę B6, witaminę B2. Opakowanie 500 ml.
Aura Herbals Colladrop Flex 5000mg. W standaryzowanej porcji zawiera 5000mg kolagenu. Dodatkowo zawiera różne składniki korzystnie wpływające na zdrowie stawów: witamina C, D, K, kwas hialuronowy, kadzidłowiec, tarczyca bajkalska. Opakowanie 500ml.
AURA HERBALS Colladrop Forte 10 000 mg. W dziennej porcji zalecanej przez producenta zawiera aż 10000 mg kolagenu. Ponadto, w składzie znajduje się krzem organiczny, witamina C i kwas hialuronowy. Opakowanie 500ml.
Najczęściej zalecany przez producentów schemat dawkowania kolagenu to suplementacja 25-50ml dziennie przez okres przynajmniej 3 miesięcy. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety, a jedynie jej uzupełnienie. Po otwarciu, kolagen w płynie powinno się przechowywać w lodówce.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.