Grypa żołądkowa - jelitówka, grypa jelitowa – objawy i leczenie 

Arykuł banner - Grypa żołądkowa - jelitówka, grypa jelitowa – objawy i leczenie 

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Grypa żołądkowa, powszechnie znana jako jelitówka czy grypa jelitowa jest to ostra biegunka infekcyjna. Szczyt zachorowań przypada na miesiące zimowo-wiosenne. Objawy grypy jelitowej poza biegunką obejmują bóle brzucha, gorączkę i wymioty. Ile trwa i jak skutecznie leczyć nieżyt żołądkowo-jelitowy?

Spis treści

 1. Grypa żołądkowa - przyczyny
 2. Grypa jelitowa - charakterystyka i przebieg
 3. Objawy grypy jelitowej
 4. Grypa żołądkowa u dziecka - jak ją rozpoznać?
 5. Grypa żołądkowa - leczenie. Jak łagodzić objawy grypy żołądkowej?
 6. Grypa żołądkowa - ile trwa?
 7. Jak zapobiec jelitówce?
 8. Co jeść przy grypie żołądkowej?
 9. Szczepienie przeciwko rotawirusom
 10. Jak zrobić napój elektrolitowy w domu?

Grypa żołądkowa - przyczyny

Grypą żołądkową potocznie nazwano ostrą biegunkę zakaźną, która może być wywoływana przez różne patogeny przewodu pokarmowego, w tym bakterie, wirusy i pierwotniaki. Najczęstszą przyczyną grypy jelitowej są wirusy z grupy rotawirusów, adenowirusów i astrowirusów. Wirusy namnażają się w komórkach jelit, prowadząc do uszkodzenia błony śluzowej jelita i wystąpienia niepokojących objawów. Do zakażenia następuje drogą fekalno-oralną, czyli poprzez przeniesienie wirusa do ust na nieumytych dłoniach. Wirusy mogą utrzymywać się na powierzchniach nawet przez kilka tygodni.

Grypa jelitowa - charakterystyka i przebieg

Grypa jelitowa ma najczęściej podłoże wirusowe. Charakteryzuje się wysokim stopniem zakaźności. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową, przez kontakt z zakażonymi przedmiotami, a także w wyniku skażenia wody pitnej. Okres inkubacji biegunek wirusowych wynosi od 12 godzin do 4 dni. Wirusowe zakażenie układu pokarmowego obejmuje jelito cienkie i prowadzi do wystąpienia wodnistej, obfitej biegunki, której często towarzyszą wymioty. Może pojawić się także wysoka gorączka. Objawy grypy żołądkowej mogą przypominać zatrucie pokarmowe. Z reguły silna biegunka ustępuje po 2-3 dniach.

Objawy grypy jelitowej

Objawy grypy żołądkowej to:

 • gorączka
 • wymioty
 • nudności
 • wodnista biegunka
 • odwodnienie
 • bóle brzucha
 • brak apetytu
 • ogólne osłabienie organizmu

W burzliwym przebiegu choroby, mogą pojawić się zaburzenia elektrolitowe jako skutek odwodnienia organizmu. Najeży pamiętać, że objawy jelitówki u małych dzieci mogą szybko prowadzić do odwodnienia. Konieczne może okazać się podanie kroplówki w warunkach szpitalnych.

Grypa żołądkowa u dziecka - jak ją rozpoznać?

Zakażenia wirusowe są najczęstszą przyczyną ostrej biegunki, zwłaszcza u dzieci do 5 roku życia. Grypie jelitowej u dzieci towarzyszą objawy podobne jak u osób dorosłych: silna biegunka i wymioty. U najmłodszych szczególnie należy zwracać uwagę, czy nie występują objawy odwodnienia: skąpomocz, płacz bez widocznych łez, suchość błon śluzowych, nasilone pragnienie, wyschnięte usta.

Grypa żołądkowa - leczenie. Jak łagodzić objawy grypy żołądkowej?

Leczenie grypy żołądkowej polega na łagodzeniu poszczególnych objawów. Silna biegunka oraz wymioty zwiększają ryzyko odwodnienia, dlatego nie należy zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, pijąc wodę, elektrolity, napary ziołowe. W leczeniu grypy żołądkowej leki przeciwbiegunkowe nie są wskazane, ponieważ poprzez spowalnianie perystaltyki jelit, opóźniają proces usunięcia patogenów z organizmu, przedłużając kontakt nabłonka jelitowego z patogenami i ułatwiając ich namnażanie się, tym samym pogarszając przebieg zakażenia.

Probiotyki, szczególnie szczepy Lactobacillus casei oraz Saccharomyces boulardii, są polecane do stosowania w grypie jelitowej, ponieważ mogą łagodzić jej przebieg.

Grypa żołądkowa - ile trwa?

O ostrej biegunce mówi się najczęściej, gdy objawy nie utrzymują się dłużej niż 10-14 dni. Zazwyczaj, jelitówka ustępuje samoistnie po 2-10 dniach. Poprawa powinna być odczuwalna już po kilku dniach, a wymioty zazwyczaj nie trwają dłużej jak 1-2 dni.

Jak zapobiec jelitówce?

Do podstawowych metod zapobiegania zachorowania na grypę jelitową stanowi częste mycie rąk. Jeśli ktoś w rodzinie zachoruje na grypę żołądkową, należy wprowadzić specjalne zasady higieny. Po każdorazowym użyciu toalety, musza i wszystkie powierzchnie dotykane w łazience przez osobę zakażoną powinny być dezynfekowane. Szczepienie przeciwko rotawirusom jest najskuteczniejszą metodą prewencji u małych dzieci.

Szczepienie przeciwko rotawirusom

Szczepienie ochronne jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowania na biegunkę rotawirusową. Szczególnie polecane jest u najmłodszych. Jelitówka u dzieci może mieć nagły przebieg i prowadzić do hospitalizacji i ciężkiego odwodnienia. Szczepienia można rozpocząć już u dzieci między 6 a 12 tygodniem życia. Szczepionki dostępne są w postaci płynnej, do podania w 2 lub 3 dawkach.

Co jeść przy grypie żołądkowej?

U osób chorujących na grypę jelitową unika się produktów, które mogą pobudzać perystaltykę jelit i tym samym nasilić biegunkę. Należy unikać potraw ciężkostrawnych. Dieta powinna bazować na produktach łatwo strawnych takich jak banany, marchew gotowaną, sucharki, biszkopty, kleik z ryżu, kasza manna gotowana na wodzie. W miarę ustępowania objawów, do diety można stopniowo wprowadzać rozdrobnione gotowane warzywa, chude mięso, ziemniaki. Nie zaleca się spożywania produktów mlecznych, ponieważ w okresie ostrej biegunki, tak jak podczas zatrucia pokarmowego, może wystąpić przejściowa nietolerancja laktozy. Grypa jelitowa często prowadzi do odwodnienia, dlatego należy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów.

Jak zrobić napój elektrolitowy w domu?

W aptekach dostępne są elektrolity w formie tabletek lub w saszetkach. Zawierają one określone stężenie składników mineralnych, aby zapobiegać odwodnieniu. Napój elektrolitowy można wykonać również w domu, dodając do litra wody szczyptę soli, sok z połowy cytryny oraz łyżkę miodu.

Grypą jelitową określamy chorobę przewodu pokarmowego najczęściej wywołaną przez rotawirusy. Cechuje się wysoką zakaźnością. W jej przebiegu mogą występować silne bóle brzucha oraz pozostałe symptomy charakteryzujące nieżyt żołądkowo-jelitowy: nudności, wymioty, biegunka. Chociaż jelitówka nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, małe dzieci mogą ciężko ją przechodzić, ze względu na duże ryzyko odwodnienia, w wyniku którego może wystąpić nawet utrata przytomności. Przy jelitówce stosuje się leczenie objawowe. Nie zaleca się stosowania leków zapierających w celu skrócenia czasu trwania biegunki, ze względu na ułatwienie w ten sposób namnażania wirusów w jelicie.

Przypisy:

 1. Gastroenterologia i hepatologia kliniczna, Konturek S. Wydawnictwo PZWL, 2006.
 2. Falszewska A. Ostra biegunka infekcyjna u dzieci - co mówią aktualne dane? 2018
 3. Choroby zakaźne i pasożytnicze. Red. Dziubek, Zdzisław . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2012
 4. Rudkowski, Zbigniew. Choroby zakaźne i pasożytnicze u dzieci. Red. . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2013

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Bepanthen Baby Vivomixx Mensil - lek na potencję Canesten Iberogast Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Nurofen Sylimarol Biotebal Pyralgina Gripex Duo Axoprofen Forte

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

Zestaw Sesderma