Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Dieta sokowa to dieta płynna, która opiera się na sokach przygotowywanych z warzyw i owoców. Zupełnie rezygnuje się w niej z produktów o konsystencji stałej, wymagających gryzienia. Uzupełnieniem diety sokowej są napoje bez dodatku cukrów, mleka czy miodu np. woda, herbata, napary ziołowe. Z reguły stosuje się ją od 1 do 7 dni. Najbardziej popularna jest 3-dniowa dieta sokowa oczyszczająca. Istnieją także inne warianty tej diety m.in. dopuszczające dodatek produktów mlecznych lub niewielkiej ilości pokarmów stałych.
W diecie sokowej podstawową zasadą jest spożywanie soków warzywno-owocowych na każdy posiłek. Nie ma ściśle określonych przepisów, z których należy korzystać. Soki można komponować dowolnie. Kilka dni przed rozpoczęciem diety sokowej warto ograniczyć spożycie ciężkostrawnych produktów. Popularne opcje diety sokowej to:
Świeże soki są źródłem witamin i składników mineralnych. Jednak stosowane jako wyłączne źródło pożywienia nie będą dobrym rozwiązaniem. Mimo, że posiadają wartości odżywcze, to nie da się na ich bazie stworzyć zbilansowanej diety o o odpowiedniej proporcji białek, tłuszczów i węglowodanów. Detoks sokami to rodzaj diety o bardzo niskiej kaloryczności. Zazwyczaj jest to około 1000 kcal. Nie powinno się jej stosować dłużej niż przez kilka dni, żeby nie dopuścić do nadmiernego spalania tkanki mięśniowej. W trakcie trwania detoksu sokowego spadek masy ciała będzie zauważalny. Należy jednak wiedzieć, że za tą różnicę odpowiadać będzie głównie wydalenie zalegającej treści jelitowej. Po zakończeniu diety sokowej w ciągu 2-3 tygodni, jeśli nie zostaną zmienione dotychczasowe przyzwyczajenia żywieniowe, waga wraca do stanu wyjściowego.
W internecie można znaleźć wiele artykułów opisujących wręcz zbawienne efekty diety sokowej. Można przeczytać, że dieta sokowa pomaga w utracie zbędnych kilogramów (nawet kilku kilogramów w ciągu 3 dni), zwiększa przenikanie do organizmu składników odżywczych, powoduje oczyszczenie organizmu z toksyn, poprawia samopoczucie, wsparcie trawienia, odciążenie układu pokarmowego i wiele innych. Czy jednak nie wydaje się to zbyt piękne, aby było prawdziwe? Ile tak naprawdę może zmienić się w 3 dni? Nie za wiele. Dlaczego więc tyle osób decyduje się na zastosowanie diety sokowej? Moim zdaniem bardzo duży udział ma reklamowanie tej "diety oczyszczającej" w mediach społecznościowych. Ponadto, wiele osób w przypływie motywacji do zmiany sposobu żywienia szuka skrajnych rozwiązań, które dadzą im poczucie satysfakcji, że w końcu "wzięli się za siebie". Zawsze będą zwolennicy drastycznych sposobów, którzy będą opisywać objawy osłabienia takie jak zawroty i bóle głowy jako korzystne symptomy, świadczące o tym, że "oczyszczanie organizmu działa".
Jakie więc są realne efekty stosowania diety sokowej? Soki wyciskane są źródłem witamin i minerałów, bioaktywnych związków o działaniu przeciwutleniającym oraz związków fenolowych pochodzenia roślinnego. Takie soki zawierają niewielkie ilości błonnika pokarmowego, dzięki czemu są lekkostrawne i nie obciążają nadmiernie przewodu pokarmowego. Po 3 dniach takiej diety faktycznie można poczuć się troszkę lżej, szczególnie jeśli wcześniej jadłospis bazował na kalorycznych, ciężkostrawnych produktach. Na wadze można zaobserwować niewielki spadek masy ciała. Nie wynika on jednak z utraty takiej ilości tkanki tłuszczowej, ale głównie z usunięcia strawionej treści pokarmowej z jelit. Zaletą diety sokowej jest łatwość przygotowania. Wymaga jednak posiadania specjalnej wyciskarki wolnoobrotowej. W sklepach można także kupić już gotowe soki wyciskane (cold press), jednak są one dość drogie. Jeżeli nie ma się czasu na gotowanie, lepszym rozwiązaniem wydaje się sprawdzić lokalny catering dietetyczny i dobrać kaloryczność diety do swojego zapotrzebowania.
Dieta sokowa nie jest magicznym sposobem na oczyszczenie organizmu. Nie ma badań potwierdzających, że soki owocowo-warzywne zwiększają wydalanie toksyn z organizmu. Funkcję oczyszczającą pełnią nasze narządy m.in. wątroba czy nerki.
Jest to dieta, której nie da się zbilansować pod kątem odżywczym. Soki owocowe i warzywne nie zawierają zdrowych tłuszczów, białka, a także wielu grup witamin. Częste stosowanie kuracji sokowej może prowadzić do powstania niedoborów żywieniowych. Przeciętnie taka dieta ma 1000-1200 kcal. Dieta sokowa ma wiele wad:
Świeżo wyciskane soki warzywne i owocowe to dobre rozwiązanie na uzupełnienie codziennej diety, a nie jej podstawę.
Dieta sokowa nie powinna być stosowana przez dzieci, kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią. Przeciwwskazaniem jest również cukrzyca, insulinooporność i inne dolegliwości, w których zaleca się ograniczenie spożycia cukrów prostych. Ze względu na bardzo niską kaloryczność nie jest zalecana dla osób niedożywionych i ze zbyt niską masą ciała, a także u osób starszych. Dieta oparta na sokach nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób aktywnych fizycznie - sportowców zawodowych lub amatorskich, osób pracujących fizycznie. Ponadto wiele warzyw i owoców (np. rośliny kapustne, cytrusy) może wchodzić w interakcje z lekami.
Składniki na 2 porcje:
Przygotowanie: Zmiksować wszystkie składniki.
Chlorella jest to rodzaj algi, która wiąże toksyny i ułatwia ich usuwanie z organizmu, pełniąc funkcje detoksykujące. Dodatkowo może przyczyniać się do obniżania poziomu cholesterolu. Jest źródłem aminokwasów, chlorofilu, potasu, magnezu, fosforu, biotyny i witamin z grupy B. Zaliczana jest do tak zwanych "superfoods".
Posiadając wyciskarkę wolnoobrotową można przygotowywać mnóstwo różnych soków. Wśród przykładowych połączeń wymienić można:
Przypisy
1. Klein, A. V., and H2 Kiat. "Detox diets for toxin elimination and weight management: a critical review of the evidence.” Journal of human nutrition and dietetics 28.6 (2015): 675-686.
2. Ciborowska H. Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2016.
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.