Dysfagia, czyli zaburzenie połykania - przyczyny i objawy schorzenia. Jak wygląda diagnostyka i leczenie problemów z przełykaniem?

Arykuł banner - Dysfagia, czyli zaburzenie połykania - przyczyny i objawy schorzenia. Jak wygląda diagnostyka i leczenie problemów z przełykaniem?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Dysfagia - przyczyny, objawy i leczenie dysfagii

Dysfagia to zbiorcze określenie medyczne zaburzeń procesu połykania i trudności w połykaniu, wywołanych różnymi czynnikami - chorobowymi, mechanicznymi bądź psychicznymi. Dysfagia może pojawić się u dzieci, dorosłych i seniorów, przyjmując postać przedprzełykową lub przełykową. Aby całkowicie zniwelować ten objaw, konieczne jest leczenie schorzenia lub przypadłości doprowadzającej do zaburzeń połykania. W jaki sposób diagnozuje się dysfagię? Jacy pacjenci są najbardziej narażeni na wystąpienie tego symptomu i jak rozpoznać go w praktyce? Jakie mogą być konsekwencje nieleczonych zaburzeń połykania? Poznaj najważniejsze informacje o dysfagii, jej rodzajach oraz o odynofagii - podobnym, a jednak nieco innym objawie związanym z mechanizmem przełykania.

Dysfagia, czyli utrudnienie przechodzenia pokarmu z jamy ustnej do dalszych części przewodu pokarmowego

Dysfagia - jak zostało to już wspomniane - jest zaburzeniem procesu połykania, na który składa się rozdrobnienie pokarmu w jamie ustnej (formowanie kęsów), następnie - przesunięcie go do gardła, a później - do przełyku i żołądka. Na każdym z tych etapów mogą wystąpić różne przeszkody, znacząco utrudniające bądź też uniemożliwiające połykanie (nie tylko pokarmów stałych, ale również napojów, a w skrajnych przypadkach - nawet śliny). Mówimy wówczas o dysfagii.

Dysfagia - z uwagi na to, że jej charakterystycznym symptomem może być ból przy przełykaniu - bywa mylona z innymi dolegliwościami, takimi jak zgaga (stan cofania się treści pokarmowej do przełyku), stan zapalny gardła czy zapalenie krtani i inne. Z uwagi na ten fakt, konieczna jest diagnostyka różnicująca, na którą składają się badania przedmiotowe (ocena jamy ustnej o gardła przez specjalistę), wywiad lekarski, wykonanie badań radiologicznych (zdjęć RTG - z podaniem kontrastu lub bez), a także pH-metria przełyku lub badania endoskopowe (czyli badania z wykorzystaniem kamery - jeśli jest to w ogóle możliwe). Najważniejszym elementem pogłębionej diagnostyki dysfagii jest wykluczenie przyczyn onkologicznych (czyli guzów rozwijających się w obrębie gardła czy przełyku).

Rodzaje dysfagii u dzieci i dorosłych

W zależności od tego, na którym etapie procesu przełykania występują trudności, mówi się o:

  • dysfagii przedprzełykowej (inaczej określanej mianem dysfagii ustno-gardłowej czy też dysfagii górnej).Jej najczęstsze przyczyny to zmiany lub uszkodzenia mechaniczne (w tym obecność ciał obcych, zapaleń, opuchlizny; stany po zabiegach i operacjach w obrębie szyi twarzoczaszki, zmiany nowotworowe i guzy, powiększona tarczyca), zaburzenia mięśniowo nerwowe (obejmujące szereg chorób - od zaburzeń psychicznych, poprzez neuropatie, choroby ośrodkowego układu nerwowego, aż po liczne choroby mięśni (miopatie);
  • dysfagii przełykowej (dysfagii dolnej). Jej przyczyny to z kolei najczęściej zwężenia przełyku (na skutek urazów czy procesów chorobowych - na przykład wzrostu guza umiejscowionego w śródpiersiu czy w samym przełyku), a także zaburzenia w pracy mięśni przełyku odpowiadających za przesuwanie pokarmu z przełyku do żołądka (achalazja przełyku, rozlany kurcz przełyku), choroby tkanki łącznej czy też obecność ciał obcych.

Kwestii objawów związanych z trudnościami w przełykaniu wymienia się także odynofagię. Jest to po prostu ból odczuwany podczas przełykania (w gardle lub w przełyku). Odynofagia jest z kolei najczęściej spowodowana urazem, zapaleniem lub przeszkodą mechaniczną w przełyku (w tym nowotworami, ciałami obcymi czy oparzeniem przełyku substancjami żrącymi).

Najczęstsze objawy dysfagii - jakie symptomy obserwuje się u pacjenta z dysfagią, który nie może przełykać pokarmów?

Objawy dysfagii (podobnie jak jej przyczyny) także różnią się w zależności od tego, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia:

  • w przebiegu dysfagii przedprzełykowej (górnej) objawy dotyczą oczywiście górnego odcinka układu pokarmowego (gardła i przełyku). Obejmują niemożność uformowania kęsa i jego przejścia (przełknięcia) przez gardło i dalej - do przełyku. Dodatkowo u pacjentów z dysfagią przedprzełykową można obserwować takie symptomy, jak kaszel i kichanie podczas posiłku, ulewanie przez jamę ustną czy nos, zachłystywanie się (co świadczy o przedostaniu się treści pokarmowej do dróg oddechowych), krztuszenie, a nawet łzawienie oczu;
  • w przebiegu dysfagii przełykowej (dolnej) objawy polegają na uczuciu zalegania pokarmu w przełyku przy jednoczesnej niemożności ich przejścia dalej - do żołądka. Pacjent odczuwa to jako zgagę - może pojawić się ból i rozpieranie w klatce piersiowej, pieczenie, a nawet wymioty.

Przy odynofagii głównym objawem jest oczywiście ból, choć pacjenci skarżą się także na uczucie mimowolnych, nieprzyjemnych skurczów przełyku. Warto tutaj dodać, że następstwem problemu z połykaniem może być nagła i nieplanowana utrata masy ciała, niedożywienie, a w przypadku niemożności połykania płynów - również odwodnienie.

Leczenie zaburzeń połykania (leczenie dysfagii) - jak powinno wyglądać w praktyce?

Niestety, nie istnieje osobna metoda leczenia dysfagii czy odynofagii. Aby pozbyć się objawów, konieczne jest zdiagnozowanie źródła problemu oraz - w miarę możliwości - jego usunięcie lub wyleczenie. Przypadku pacjentów z ciałem obcym w drogach pokarmowych konieczne jest jego zabiegowe usunięcie. U osób cierpiących na nowotwory górnego odcinka przewodu pokarmowego (w tym na raka przełyku) wdraża się leczenie onkologiczne, a u pacjentów z zapaleniem - działa się w celu zniwelowania stanu zapalnego.

Co istotne - pacjentom cierpiącym na dysfagię czy odynofagię nie należy grozić czy zmuszać ich do spożywania pokarmów. Zdrowa osoba prawdopodobnie nie może sobie wyobrazić, co odczuwa pacjent z zaburzeniami połykania - dlatego właśnie w przebiegu leczenia trzeba wykazywać się empatią. Naciski i zmuszanie do jedzenia mogą skończyć się jedynie jeszcze większą niechęcią do podejmowania prób spożywania jedzenia.

Pacjenci niedożywieni i odwodnieniu muszą oczywiście przebywać w placówkach leczniczych - aż do ustabilizowania ich stanu. Możliwe jest wówczas zastosowanie płynnego żywienia doustnego lub pozajelitowego (zwłaszcza, jeśli dana osoba cierpi na chorobę powiązaną z utratą lub ograniczeniem sprawności czy świadomości - jest po udarze, cierpli na chorobę Parkinsona, zaawansowaną postać stwardnienia rozsianego czy też chorobę Alzheimera).

 

Źródła:

  1. N. Madetko, S. Budrewicz, M. Koszewicz, K. Słotwiński, Dysfagia ustno-gardłowa w zaburzeniach ruchowych[w:] Polski Przegląd Neurologiczny, 2018, tom 14, nr 2
  2. J. Kotynia, E. Małecka-Wojciesko, Dysfagia i odynofagia [w:] Interna - Mały Podręcznik Medycyny Praktycznej, aktualizacja hasła: 10.08.2023
  3. Lek. M. Wiercińska, lek. P. Kudłacz, Dysfagia (zaburzenia połykania) - objawy, przyczyny i leczenie [w:] Medycyna Praktyczna, 13.11.2021
  4. M. Litwin, Dysfagia neurogenna [w:] Neurologia po Dyplomie 04/2013
  5. Dr hab. n. med. B. Wiskirska-Woźnica, Dysfagia u osób w podeszłym wieku [w:] Medycyna po Dyplomie 04/2020

mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł