Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Dieta łatwo strawna, potocznie określana jako dieta lekkostrawna, polega na modyfikacji doboru produktów żywnościowych oraz przyrządzania posiłków, by mniej obciążać układ pokarmowy. Wykluczeniu podlegają między innymi produkty wzdymające, ostre, długo zalegające w żołądku. Ten rodzaj żywienia wskazany jest między innymi w chorobach przewodu pokarmowego, w czasie rekonwalescencji po operacjach oraz dla osób w wieku podeszłym. Co jeść na diecie lekkostrawnej i jakie są do niej wskazania?
Dieta łatwostrawna jest modyfikacją racjonalnego żywienia ludzi zdrowych. Jej celem jest dostarczenie choremu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, przy wykluczeniu produktów ciężkostrawnych. Powinna być zbilansowana przez dietetyka, by pokryć zapotrzebowanie na energię i wszystkie składniki odżywcze. Ograniczeniu podlegają m.in produkty tłuste, smażone i bogate w błonnik pokarmowy. Można założyć, że niewskazane są potrawy znacznie obciążające i podrażniające układ trawienny. Ten rodzaj żywienia często wykorzystywany jest jako baza do dalszych modyfikacji żywieniowych w różnych jednostkach chorobowych. Dla przykładu, osoby z chorobą wrzodową powinny przestrzegać zasad diety lekkostrawnej z dodatkowym wykluczeniem substancji zwiększających wydzielanie soku żołądkowego.
Ten rodzaj żywienia wskazany jest w wielu chorobach przewlekłych przewodu pokarmowego, zaburzeniach trawienia, chorobach nerek, układu oddechowego oraz w okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych. Kiedy stosować dietę lekkostrawną?
W tym modelu żywienia ogranicza się spożycie błonnika pokarmowego do 25 gramów na dobę, by odciążyć układ pokarmowy. Przeciwwskazane są produkty tłuste, smażone, wzdymające, ostro przyprawione, długo zalegające w żołądku. W ciągu dnia powinno się zaplanować 4-5 posiłków, spożywanych w regularnych ostępach czasowych i w niewielkich objętościach. Ostatni posiłek zaleca się 2 godziny przed snem. Posiłki przygotowuje się poprzez gotowanie w wodzie, na parze, pieczenie lub duszenie bez tłuszczu. Do picia zaleca się wodę, słabą herbatę czarną, herbaty owocowe i ziołowe, rooibos, soki.
Do produktów zalecanych w diecie lekkostrawnej z poszczególnych grup zalicza się:
Do produktów przeciwwskazanych w diecie lekkostrawnej zalicza się:
Dzień 1
Dzień 2
Dzień 3
Składniki na 2 porcje: mała cukinia, mały bakłażan, 2 pomidory, 180g drobnego makaronu, 200g pomidorów z puszki lub przecieru pomidorowego, sól i pieprz do smaku, natka pietruszki, oregano, 2 łyżki oliwy z oliwek.
Sposób przygotowania: na blasze od piekarnika ułóż pokrojone warzywa, posól i popieprz do smaku, wymieszaj i wstaw do piekarnika (180st.) na 30-40 minut. W połowie czasu pieczenia wyjmij je, wymieszaj i ponownie wstaw na kolejne 15 min. Ugotuj makaron według instrukcji na opakowaniu. Warzywa przełóż do garnka, dodaj przecier pomidorowy i szczyptę oregano. Gotuj całość na małym ogniu ok 5-10 min. Przełóż makaron i warzywa na talerz, posyp pietruszką i polej łyżką oliwy extra virgin.
Przypisy:
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.