Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Błonica to niezwykle groźna, bakteryjna choroba zakaźna, o której - po wielu latach od wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko temu schorzeniu - znów zaczęto mówić w mediach branżowych, ale również informacyjnych. Wszystko to za sprawą zdiagnozowania w Polsce pierwszego od długiego czasu przypadku błonicy u 6-letniego dziecka, które obecnie (stan na marzec 2025 roku) walczy o życie we wrocławskim szpitalu. Przypadek zachorowania na - wydawać by się mogło - zwalczoną już w naszym kraju chorobę, budzi niepokój i na nowo rozpala dyskusję o ciągłym spadku poziomu wyszczepialności dzieci, grożącym nowymi przypadkami „starych” chorób oraz rosnącym ryzykiem powstawania ognisk epidemicznych. Jak objawia się błonica i w jaki sposób ją rozpoznać? Dlaczego jest tak groźna dla organizmu dziecka i na czym polega jej diagnostyka oraz leczenie?
Błonica to ostra choroba o podłożu bakteryjnym. Do jej rozwoju dochodzi po zakażeniu pacjenta maczugowcem błonicy (Corynebacterium diphtheriae) - bakterią, która w określonych warunkach (po zainfekowaniu jej przez konkretne bakteriofagi - czyli wirusy atakujące bakterie) wytwarza tak zwaną toksynę błoniczą. Substancja ta uszkadza komórki tkanek swojego bytowania (są to przede wszystkim błony śluzowe górnych dróg oddechowych), a oprócz tego może przedostawać się poprzez układ krwionośny oraz chłonny do położonych w odległych miejscach organizmu narządów i tkanek (co niesie ze sobą ryzyko groźnych dla zdrowia i życia powikłań).
Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą kropelkową (w trakcie kontaktu z aerozolem wytwarzanym przez nosiciela podczas kaszlu, kichania czy mówienia), ale również przez bezpośredni kontakt z wydzieliną obecną w drogach oddechowych pacjenta czy wydzieliną z ran (przy skórnej postaci błonicy) oraz wydzieliną błon śluzowych narządów płciowych nosiciela. Okres wylęgania się choroby (a więc okres od zakażenia do wystąpienia objawów) wynosi średnio od 2 do 4 dni (choć w niektórych przypadkach może trwać nawet 10 dni), natomiast zakaźność utrzymuje się w ostatnich dniach wylęgania choroby, przez cały okres objawów, a także do kilku dni po ustąpieniu błonicy.
Czynniki, które zwiększają ryzyko zarażenia się maczugowcami błonicy wzrasta u:
Warto tutaj dodać, że błonicę czasem określa się potocznie i co istotne - błędnie - mianem „płonicy” (czyli de factoszkarlatyny, będącej inną chorobą, o której pisaliśmy już w tekście Szkarlatyna - przyczyny, objawy, leczenie szkarlatyny), a także nazwami dawnymi (takimi jak krup, dławiec czy dyfteryt, o których piszemy poniżej).
Ogólne objawy błonicy obejmują gorączkę lub stan podgorączkowy, a oprócz tego bóle mięśni, pogorszone samopoczucie i apatię, bladość powłok skórnych i narastające wrażenie osłabienia całego organizmu. Występowanie kolejnych symptomów uzależnione jest od postaci błonicy rozwijającej się u pacjenta. I tak:
Bardzo rzadko obserwuje się postać skórną błonicy - dochodzi do niej, gdy zakażeniu bakteriami ulega rana. Rozwija się wówczas owrzodzenie, które ma charakter przewlekły i jest trudne do zagojenia. W błonicy skóry obserwuje się w obrębie rany nalot o brudnoszarym zabarwieniu, a także stwierdza się obecność mas martwiczych. W przebiegu rzadko pojawiają się symptomy ogólnoustrojowe - podobnie jak w błonicy nosa.
Diagnostyka błonicy nosa, gardła i krtani obejmuje przede wszystkim badanie przedmiotowe, a także szczegółowy wywiad z pacjentem (lub z jego opiekunami). Ponieważ obecność błon rzekomych, połączona z możliwością ekspozycji chorego na kontakt z maczugowcami błonicy są charakterystycznymi objawami wskazującymi na rozwój błonicy, leczenie wdraża się już po stwierdzeniu tych dwóch czynników. Potwierdzeniem błonicy będzie wykonanie badania wymazu z nosogardła pacjenta na obecność omawianej bakterii.
Leczenie błonicy powinno odbywać się w warunkach szpitalnych i musi rozpocząć się jak najszybciej po postawieniu diagnozy (moment wdrożenia terapii jest czynnikiem determinującym proces zdrowienia, a także wpływającym na zmniejszenie bądź zwiększenie ryzyka wystąpienia powikłań).
Najważniejszym elementem leczenia błonicy jest jak najszybsze podanie pacjentowi antytoksyny (surowicy) zawierającej przeciwciała przeciwko toksynie błoniczej, produkowanej przez bakterie wywołujące chorobę. Następnie przechodzi się do leczenia antybiotykami. Terapia wspomagająca uwzględnia płynoterapię, wyrównywanie zaburzeń gospodarki elektrolitowej oraz prewencję zaburzeń krzepnięcia (przy długotrwałym unieruchomieniu pacjenta). Dodatkowo stosuje się oczywiście leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. W przypadku trudności z oddychaniem wdraża się nierzadko tlenoterapię, a w ciężkich przypadkach błonicy krtaniowej może być konieczne przeprowadzenie intubacji lub też tracheotomii (w celu udrożnienia dróg oddechowych i uratowania pacjenta przed uduszeniem się).
W ciężkich przypadkach błonicy oraz przy braku interwencji medycznej w postaci właściwego leczenia, mogą wystąpić groźne dla zdrowia i życia powikłania, a w tym m.in.:
Niektóre z powikłań błonicy są możliwe do wyleczenia, natomiast inne - zwłaszcza uszkodzenia narządowe - pozostaną z chorym na zawsze. Ryzyko powikłań zmniejsza się tym bardziej, im szybciej pacjent otrzyma właściwą pomoc medyczną. Należy tutaj dodać, że śmiertelność błonicy, w przypadku braku podjęcia leczenia, szacuje się na około 50% przypadków.
Najskuteczniejszą metodą profilaktyki błonicy są oczywiście szczepienia. Standardowo szczepionkę na błonicę przyjmuje się w ramach szczepionki skojarzonej (przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi) - w ramach Programu Szczepień Ochronnych, podawanej dziecku w pierwszym, drugim, szóstym oraz czternastym roku życia (w Polsce szczepienie przeciwko błonicy jest oczywiście refundowane). W 19 roku życia podaje się z kolei nastolatkowi dawkę przypominającą, która zawiera szczepionkę przeciwko błonicy i krztuścowi. Co istotne, na błonicę mogą zaczepić się nawet dzieci i dorośli, u których występują przeciwwskazania do szczepienia na krztusiec - wynika to z faktu, iż w naszym kraju dostępne są pojedyncze (a nie skojarzone) szczepienia przeciwko błonicy, a także szczepionki skojarzone podwójne - przeciwko błonicy i tężcowi.
Ciężki przypadek sześciolatka z błonicą z marca 2025 roku, który niestety nie był zaczepiony i podróżował z rodzicami do Afryki (regionu endemicznego występowania błonicy) pokazuje, jak istotna jest realizacja kalendarza szczepień - zarówno dla pojedynczych pacjentów, jak i dla zdrowia całej populacji. Obecnie w PolsceGłówny Inspektorat Sanitarny (GIS) aktywnie poszukuje osób, które mogłyby mieć kontakt z chorym 6-latkiem.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.