Żyworódka pierzasta – zastosowanie, uprawa, właściwości lecznicze żyworódki (kalanchoe pinnata)

Arykuł banner - Żyworódka pierzasta – zastosowanie, uprawa, właściwości lecznicze żyworódki (kalanchoe pinnata)

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Żyworódka pierzasta (łac. kalanchoe pinnata) - czym jest?

Żyworódka pierzasta to roślina z grupy sukulentów, jest spokrewniona z aloesem. Pochodzi z Madagaskaru, lecz z powodzeniem uprawiana jest w innych rejonach świata, takich jak Ameryka Środkowa, Australia czy Azja. W Polsce uprawiana jest doniczkowo. Liście żyworódki zawierają szereg witamin i minerałów. Właściwości lecznicze doceniane są w szczególności w medycynie naturalnej oraz ziołolecznictwie. Ekstrakt z tej rośliny można stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Według medycyny ludowej liście i kora są gorzkie tonizujące, ściągające na jelita, przeciwbólowe, wiatropędne, przydatne przy biegunkach i wymiotach. Żyworódkę stosowano na wszelkiego rodzaju bóle i stany zapalne, różne infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, leiszmaniozę, bóle uszu, infekcje górnych dróg oddechowych, wrzody żołądka, grypę i gorączkę. W medycynie tradycyjnej zastosowanie lecznicze soku z liści obejmowało działanie przeciwdrobnoustrojowe, bakteriobójcze, przeciwgrzybicze, przeciwwrzodowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwnadciśnieniowe przeciwalergiczne.

W swoich naturalnych warunkach żyworódka może osiągać nawet 2 metry wysokości, w doniczce może osiągać zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. Łodyga rosną pojedynczo i nie ulegają rozgałęzieniu, liście są grube i pofalowane na brzegach. Posiadają intensywny zielony kolor, a przy wystawieniu na słońce mogą przybierać odcień purpurowy. Jej synonimiczne nazwy łacińskie to Bryophyllum pinnatum, Kalanchoe pinnata.

Właściwości lecznicze żyworódki pierzastej

Właściwości liści żyworódki są bardzo szerokie. B.Pinnatum jest bogata w alkaloidy, triterpeny, glikozydy, flawonoidy, kardiolidy, steroidy, bufadienolidy i lipidy. Liście zawierają grupę związków chemicznych zwanych bufadienolidami, które są bardzo aktywne. Posiada również flawonoidy, związki polifenolowe i steroidowe, alkaloidy i garbniki. Frakcja kwasów tłuszczowych zawiera kwas palmitynowy (89,3%), kwas stearynowy (10,7%), śladowe ilości kwasu arachidowego i behenowego. Roślina zawiera również kwas szczawiowy, kwas cytrynowy, jabłkowy i bursztynowy oraz liczne aminokwasy. Wśród witamin zawartych w żyworódce wymienić można witaminę C, B1, B2, B3, B6. Ziele jest dobrym źródłem mikro- i makroelementów takich jak sód, wapń, potas, magnez, fosfor, mangan, żelazo, miedź cynk.

Prozdrowotne właściwości żyworódki wykorzystywane są głównie do pielęgnacji skóry i włosów. Stosuje się ja zewnętrznie. Żyworódka wykazuje właściwości regenerujące, szczególnie w przypadku wszelkich zmian skórnych takich jak: blizny, trądzik, łupież, odleżyny czy trudno gojące się rany. Pomaga regenerować skórę i przyspiesza gojenie. Posiada działanie bakterio- i wirusobójcze. Stosowana jest przy rekonwalescencji po przebytych zakażeniach bakteryjnych. Działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Bywa stosowana jako ziołowy dodatek do pielęgnacji skóry.

Sok z żyworódki - jak stosować?

Sok z żyworódki można stosować zewnętrznie w formie okładów lub kompresów:

  • Okłady -nasącz gazę sokiem z żyworódki pierzastej i delikatnie przetrzyj dotknięty obszar skóry. Możesz zastosować okład na skórę zranioną, podrażnioną, siniaki, obrzęki lub problemy związane z mięśniami i stawami.
  • Kompresy - nasącz gazę w soku i przyłóż do dotkniętej części ciała. Następnie owiń kompres ciepłym ręcznikiem, aby zapewnić lepsze działanie.

Sok z żyworódki należy po otwarciu włożyć do lodówki i zużyć w ciągu 21 dni od otwarcia.

Inne produkty i zastosowania żyworódki

Istnieją inne produkty oraz zastosowania tego sukulenta. Maść z żyworódki jest doskonałym środkiem na wszelkie dolegliwości skórne. Wysoka zawartość witamin i minerałów przyspiesza regenerację. Skuteczna w walce z trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą, bliznami, a także z oparzeniami słonecznymi. Maść należy przechowywać w lodówce. Ekstrakt z żyworódki można również stosować na włosy, regularne wcieranie poprawia kondycję włosów, zmniejsza ich wypadanie i redukuje powstawanie łupieżu.

Uprawa żyworódki pierzastej

W wielu rejonach świata roślina rozprzestrzenia się samoistnie i często postrzegana jest jako gatunek inwazyjny. W Polsce uprawiana jest jako roślina doniczkowa. Czasami określana jest nazwą "rozmnóżka". Do zapewnienia najlepszych warunków sadzonkę należy zasadzić w ziemi o wysokiej przepuszczalności, ustawić w dobrze nasłonecznionym miejscu, gdzie występuje stała, najlepiej pokojowa temperatura. Jak każdy sukulent, roślina ta nie wymaga częstego podlewania. Żyworódka zakwita w okolicach listopada. Na łodygach zaczynają pojawiać się kwiatki o dzbanowatym kształcie, które posiadają zwisające wierzchołki.

Przypisy

  1. Selvakumar P. Phytochemical and pharmacological profile review of Bryophyllum pinnatum. Biomedical and Biotechnology Research Journal (BBRJ), 2022, 6.3: 295-301.
  2. Pattewar S. Formulation of herbal antibacterial cream by using extract from Kalanchoe pinnata leaves. Research Journal of Topical and Cosmetic Sciences, 2014, 5.1: 1-4.
  3. Kamboj, A. Bryophyllum pinnatum (Lam.) Kurz.: Phytochemical and pharmacological profile: A review. Pharmacognosy Reviews, 2009, 3.6: 364.

dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - GORVITA Żyworódka w zasypce, 50ml
GORVITA Żyworódka w zasypce, 50ml
12.55 zł

Produkt niedostępny

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł