Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Wątroba jest narządem, w którym zachodzi metabolizm zdecydowanej większości leków. Wiele preparatów farmakologicznych ma działanie hepatotoksyczne - powodujące uszkodzenie komórek wątroby. Polekowe uszkodzenie wątroby to zespół kliniczny, którego przyczyną jest toksyczny wpływ na wątrobę leków, suplementów diety, preparatów ziołowych lub naturalnych preparatów stosowanych w medycynie chińskiej. Szacuje się, że uszkodzenie polekowe jest odpowiedzialne za 15-20% przypadków ostrej niewydolności wątroby. Wśród substancji leczniczych, które jako najczęściej powodują uszkodzenie hepatocytów (komórek wątrobowych) wymienić można:
Mechanizm toksycznego działania leków może być stały lub idiosynkrazji, czyli stanu zwiększonej odczynowości organizmu na dany związek chemiczny, który skutkuje rzadką i nieprzewidywalną reakcją w wyniku zastosowania konkretnego leku. W przypadku mechanizmu stałego toksyczność dla miąższu wątroby jest zależna od dawki leku, przewidywalna, a czas od przyjęcia leku do wystąpienia objawów jest krótki. W wyniku uszkodzenia hepatocytów dochodzi do ich martwicy. Lekiem o takim schemacie działania jest np. paracetamol. Zdecydowanie częstszym schematem jest idiosynkrazja. Czas od przyjęcia leku do wystąpienia objawów jest długi i może wynosić nawet do kilku miesięcy. W wyniku mechanizmu alergicznego lub metabolicznego dochodzi do martwicy komórek miąższu wątroby lub cholestazy (utrudnienie przepływu żółci lub zmniejszenie jej wytwarzania). W przypadku polekowego uszkodzenia wątroby czynniki ryzyka mogą być różne:
Polekowe uszkodzenie wątroby może mieć postać bezobjawową lub przypominać zapalenie wątroby typu przewlekłego lub ostrego. Nie ma jednej grupy charakterystycznych objawów. Dochodzi do wzrostu stężenia enzymów wątrobowych m.in. ALAT, ALP, AspAT, GGTP. U niektórych chorych występuje zmęczenie, dyskomfort w nadbrzuszu i okolicy wątroby, odbarwienie stolca, świąd, objawy reakcji alergicznej. Niektóre leki takie jak np. tamoksyfen, metotreksat, kwas walproinowy czy 5-fluorouracyl mogą powodować uszkodzenie pod postacią stłuszczenia wątroby.
Alkoholowa choroba wątroby składa się z trzech jednostek patologicznych, które mogą rozwijać się etapowo lub współwystępować: alkoholowe zapalenie, marskość i stłuszczenie wątroby. Do uszkodzenia wątroby dochodzi w wyniku nadużywania alkoholu. Alkohol etylowy metabolizowany jest w organizmie przez 3 układy enzymatyczne. Jednym z nich jest dehydrogenaza alkoholowa.. Im mniejsze jej stężenie, tym gorszy metabolizm alkoholu i większe ryzyko uszkodzenia wątroby.
Najczęstsze zatrucia toksynami biologicznymi to zatrucia grzybami. Szczególnie często wspomina się o zatruciu muchomorem sromotnikowym. Zawiera on silne toksyny - amatoksyny oraz fallotoksyny. Powodują one uszkodzenia błony śluzowej żołądka i jelit, uszkodzenia wielonarządowe oraz rozwój niewydolności wątroby. Zatrucie muchomorem sromotnikowym może przebiegać w kilku okresach:
W diagnostyce zatrucia grzybami przeprowadza się dokładny wywiad z pacjentem lub rodziną oraz wykonuje badania mikrobiologicznych pozostałych fragmentów grzyba, próbek wymiocin, stolca lub płynu żołądkowego. Dodatkowo, można ocenić obecność amanityny w moczu. Badania laboratoryjne mogą wykazać wzrost poziomu enzymów wątrobowych, takich jak AST i ALT, wzrost bilirubiny oraz obniżenie wskaźnika protrombinowego.
Toksyczne uszkodzenie wątroby w międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10 ma kod K71. W badaniach obserwuje się wzrost aktywności enzymów wątrobowych. Objawy uszkodzenia wątroby zależą od czynnika wywołującego i mogą obejmować:
Przy ostrym uszkodzeniu przez substancje toksyczne i rozwoju zaburzeń funkcji wątroby z towarzyszącą niewydolnością obraz kliniczny może przyjąć postać encefalopatii wątrobowej: problemy z pamięcią, bezsenność lub nadmierna senność, spowolnienie ruchów, drżenie rąk, dezorientacja. Kiedy dochodzi do uszkodzenia wątroby i upośledzeniu ulega produkcja czynników krzepnięcia dochodzi do tzw. skazy krwotocznej. Objawia się ona występowaniem krwawień, krwotoków i wylewów.
W razie zauważenia u siebie niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Podstawą leczenia polekowego zapalenia wątroby jest zaprzestanie przyjmowania leku, który do niej doprowadził. Przy zatruciu paracetamolem podawana jest odtrutka - N-acetylocysteina. W zależności od objawów i mechanizmu (immunologiczny lub nieimmunologiczny) wdrażane mogą być leki przeciwświądowe, przeciwhistaminowe, steroidowe. W przypadku braku poprawy czynności wątroby postępowaniem z wyboru jest przeszczep wątroby. Żeby dodatkowo nie obciążać narządu należy odstawić wszystkie szkodliwe substancje, przede wszystkim zrezygnować z picia alkoholu ze względu na jego działanie toksyczne.
Leczenie zatrucia muchomorem sromotnikowym jest dość trudne. Pierwszym etapem pierwszej pomocy lekarskiej jest dekontaminacja - płukanie żołądka. Odtrutką z wyboru jest silibinina podawana dożylnie. Ponadto stosuje się leczenie objawowe, wyrównuje zaburzenia wodno-elektrolitowe. Często z powodu znacznego uszkodzenia jedynym rozwiązaniem jest przeszczep wątroby.
Uzupełnieniem leczenia jest odpowiednio zbilansowana dieta i suplementacja niedoborów witaminowych. Często stosowane są substancje wspomagające regenerację wątroby takie jak sylimaryna, fosfolipidy czy asparaginian ornityny.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.