Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Szumy uszne to jeden z tych objawów, który często jest bagatelizowany, ale jednocześnie może oznaczać wiele problemów zdrowotnych - od uszkodzeń mechanicznych w obrębie narządu słuchu, aż po choroby neurologiczne, psychiatryczne czy otolaryngologiczne. Oczywiście w większości przypadków szumy w uszach są niegroźne i mijają samoistnie, natomiast przy przedłużaniu się czasu trwania tego objawu lub narastaniu jego intensywności, należy zgłosić się do lekarza, by zdiagnozować przyczynę problemu i wdrożyć właściwe leczenie. Czym tak naprawdę są szumy uszne? Jakie są ich rodzaje i jakie symptomy mogą im towarzyszyć? Czy da się całkowicie pozbyć szumów i pisków w uszach? Poznaj najważniejsze informacje o omawianym zagadnieniu i sprawdź, jak pomóc sobie lub bliskim w zmaganiach z kłopotami ze słuchem.
Szumy uszne to wrażenie słyszenia konkretnych dźwięków, pochodzących z zewnątrz lub z wewnątrz organizmu. Pacjenci określają tę dolegliwość różnie: jako piski, brzęczenie, dzwonienie czy głuche odgłosy. W wywiadach diagnostycznych opisy szumów usznych różnią się także natężeniem i tonem (niektóre są ciche i niskie, inne - głośne wysokie). Oprócz tego u części osób dźwięki te uniemożliwiają prowadzenie normalnego trybu życia, a u innych są jedynie irytującymi, nawracającymi epizodami. Niezależnie jednak od charakteru tych dolegliwości, każda z nich będzie określana mianem szumów usznych.
Szumom usznym mogą towarzyszyć także inne symptomy, wśród których wyróżniamy:
Oczywiście każdy pacjent może odczuwać swoje objawy indywidualnie, a ich dokładne opisane jest istotne z punktu widzenia diagnostycznego, dlatego przed wizytą u lekarza warto z pewnością spisać wszystkie własne spostrzeżenia co do symptomów i dolegliwości im towarzyszących.
Główna klasyfikacja szumów usznych obejmuje:
Inny podział szumów usznych polega na ich klasyfikowaniu jako:
Na początku diagnostyki szumów usznych konieczne jest osadzenie ich w wymienionych powyżej kategoriach, co zdecydowanie pomoże zawęzić możliwe kierunki rozpoznania i ułatwi wybór dalszych badań czy testów.
Jeśli chodzi o przyczyny szumów w uszach, trzeba wziąć pod uwagę ich rodzaje. I tak:
Co istotne, szumy uszne bywają także skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków - w tym niesteroidowych leków przeciwzapalnych, leków moczopędnych, wybranych antybiotyków, preparatów stosowanych podczas chemioterapii.
Ponieważ szumy uszne mogą występować pod różną postacią, a dodatkowo są objawem - a nie chorobą samą w sobie - w trakcie diagnostyki należy wykonać szereg różnych badań. Powinny jednak one nastąpić po wyczerpującym wywiadzie. Tak, jak zostało to wspomniane powyżej, warto, by pacjent przygotował sobie przed wizytą spis objawów - w tym ich natężenia, częstotliwości, rodzaju słyszanego dźwięku. Wszystkie te informacje są istotne dla ustalenia rodzaju szumów usznych.
Dalsze rozpoznanie przebiega zwykle na podstawie badania audiologicznego, badania ubytków słuchu czy badania natężenia oraz częstotliwości szumu usznego. Oprócz tego u pacjenta zleca się niekiedy dodatkowe testy - w tym rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, angiografię (badanie naczyń krwionośnych) i inne.
Dobór metody leczenia szumów usznych zależy oczywiście od przyczyny występowania tej dolegliwości. W niektórych przypadkach konieczna będzie farmakoterapia (przykładowo, przy infekcji zakaźnej), w innych - zabieg udrożniania naczyń krwionośnych lub tętniczych w obrębie głowy i szyi lub regulacja ciśnienia krwi, a w jeszcze innych - terapia choroby neurologicznej lub psychicznej czy też... wyregulowanie aparatu słuchowego. Co istotne - objawu w postaci szumów usznych nie należy bagatelizować. Następstwem może być powiem rozwój choroby pierwotnej (powodującej szumy w uszach), pogorszenie zdolności kognitywnych i samopoczucia (aż do wystąpienia stanów depresyjnych), a także kłopoty ze snem i bezsenność. Takie pogorszenie jakości życia jest niezwykle uciążliwe, dlatego pacjenci cierpiący na piski, dudnienie, dzwonienie czy szum w uszach, powinni wraz z lekarzem dążyć do tego, by ustalić przyczyny zjawiska oraz do ich zniwelowania.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.