Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Kolposkopia jest jednym z najważniejszych badań ginekologicznych, które wykorzystywane jest w diagnostyce chorób pochwy, sromu czy szyjki macicy - a więc chorób rozwijających się w dolnych drogach rodnych kobiety. Kolposkopia jest niebolesna i nieinwazyjna, a także bezpieczna - można wykonywać ją bez problemu u pacjentek w ciąży czy kobiet po porodach lub po zabiegach ginekologicznych. Omawiana procedura cechuje się też niskim ryzykiem powikłań. Jakie schorzenia pomaga wykryć kolposkopia, jak przebiega w praktyce i jak się do niej przygotować? Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania badania i jakie ewentualne powikłania mogą pojawić się po jego zrobieniu? Poznaj najważniejsze informacje o kolposkopii i sprawdź, jakie są wskazania do jej przeprowadzenia.
Tak, jak zostało to już wspomniane, kolposkopia jest badaniem ginekologicznym, które umożliwia wzrokową ocenę poszczególnych elementów dolnych dróg rodnych pacjentki. Do tych struktur zalicza się oczywiście pochwa i srom, ale również pochwowa część szyjki macicy - a zwłaszcza jej tarcza. To właśnie w jej obrębie występują najczęstsze patologie w budowie tkanek i komórek (dotyczące nie tylko zmian łagodnych, ale także zmian złośliwych, o cechach nowotworu).
Kolposkopia umożliwia ocenę koloru, naczyń krwionośnych i struktury nabłonkowej wnętrza pochwy, a także odnotowanie różnego rodzaju zmian o charakterze ektopii lub nadżerki na szyjce macicy, kłykcin kończystych i innych, patologicznych objawów. Oprócz tego w trakcie badania można wykonać biopsję lub pobrać wycinek tkanki do badania histopatologicznego.
Do wykonania omawianego badania wykorzystuje się kolposkop. Jest to przyrząd optyczny, dzięki któremu lekarz może obejrzeć wnętrze pochwy czy szyjkę macicy oraz jej ujście w powiększeniu od 5 do nawet 50 razy, co pozwala dostrzec niepokojące zmiany nawet w ich najwcześniejszym stadium (które mogłyby „umknąć” oku nieuzbrojonemu). W zależności od aparatu, specjalista w trakcie badania może wykonać zdjęcia lub nagrać film - w ramach dokumentacji kolposkopii.
Wśród wskazań do wykonania kolposkopii można wyróżnić między innymi:
Oprócz powyższych wskazań, kolposkopię wykonuje się także w następstwie uzyskania nieprawidłowych wyników badania cytologicznego.
Kolposkopia nie wymaga skomplikowanych ani długich przygotowań. Zalecenia przed wykonaniem badania są podobne do tych, które pacjentka otrzymuje przed wykonaniem badania cytologicznego. Obejmują one:
Oprócz tego nie należy na 24 do 48 godzin przed kolposkopią poddawać się innym badaniom ginekologicznym (w tym USG transwaginalnemu czy cytologii). Zastosowanie wszystkich wymienionych powyżej zasad ma na celu uniknięcie możliwości zafałszowania wyniku badania (co może mieć miejsce w przypadku podrażnienia szyjki macicy, jej rozpulchnienia tuż przed miesiączką czy zanieczyszczenia bakteriami „z zewnątrz”).
Jak kolposkopia wygląda w praktyce? Ginekolog przystępuje do badania po zajęciu przez pacjentkę odpowiedniej pozycji w fotelu ginekologicznym, a następnie:
Po zakończeniu kolposkopii lekarz może wykonać również USG transwaginalne. Jeśli na tej samej wizycie pacjentka miała mieć wykonaną cytologię, to próbkę na szczoteczkę cytologiczną pobiera się z tarczy szyjki macicy po założeniu wziernika, ale przed rozpoczęciem kolposkopii. To, w jaki sposób przebiega badanie cytologiczne (które różni się oczywiście od badania kolposkopowego) opisywaliśmy szczegółowo w tekście Cytologia - czym jest? Jak często robić cytologię i jak interpretować jej wyniki?.
Z uwagi na fakt, że kolposkopia jest badaniem nieinwazyjnym, powikłania po jej wykonaniu praktycznie nie występują. W rzadkich przypadkach, w wyniku podrażnienia szyjki macicy przy pobieraniu wycinków lub przy biopsji, może nastąpić krwawienie i przemijający dyskomfort. Jeśli jednak u pacjentki rozwinie się gorączka, pojawią się upławy o niecodziennym zapachu czy konsystencji, a także szczypanie, przedłużający się ból lub swędzenie i inne dolegliwości, wówczas należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, z uwagi na ryzyko rozwinięcia się infekcji.
Warto tutaj dodać, że - co do zasady - tocząca się infekcja intymna jest przeciwwskazaniem do kolposkopii (z uwagi na ryzyko zafałszowania wyniku). Oczywiście w przypadku konieczności przeprowadzenia szybkiej diagnostyki, kolposkopię można przeprowadzić niezależnie od infekcji czy nawet krwawienia miesiączkowego.
Wynik kolposkopii to ocena struktur obecnych w dolnych drogach rodnych kobiety. W praktyce oznacza to, że „wynik” badania - czyli jego opis - uzyskuje się bezpośrednio od lekarza przeprowadzającego kolposkopię. W przypadku pobrania próbek, wycinków czy biopsji wyniki są przekazywane pacjentce po badaniu w laboratorium.
Wyniki kolposkopii zawsze powinien interpretować lekarz - z uwagi na szeroki zakres diagnostyczny badania(potwierdzenie zmian wywołanych HPV, zmian morfologicznych na szyjce macicy, zmian przednowotworowych oraz nowotworowych i innych), interpretacja wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego w przypadku jakichkolwiek niejasności, należy zwrócić się do ginekologa prowadzącego.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.