Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Płukanie zatok, inaczej nazywane irygacją zatok, jest procedurą pielęgnacyjną górnych dróg oddechowych. Zabieg polega na wprowadzeniu do wnętrza jamy nosowej wodnego roztworu soli, najczęściej soli fizjologicznej. Płukanie w ten sposób jam i zatok nosowych pomaga usunąć zaschnięte zanieczyszczenia, pozostałości komórkowe, śluz oraz zabrudzenia takie jak kurz czy alergeny i patogeny, które dostają się do organizmu w trakcie oddychania. Zabieg ten pomaga również obkurczyć błony śluzowe, odblokować nos i przywrócić prawidłowe oddychanie. W przypadku zapalenia zatok, kataru alergicznego czy przeziębienia, zmniejsza objawy stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.
Do płukania zatok najczęściej używana jest sól fizjologiczna, czyli 0,9% roztwór chlorku sodu. Taki roztwór można samodzielnie przygotować w domu poprzez rozpuszczenie soli w wodzie, jednak co ważne woda wykorzystywana do przyrządzenia roztworu powinna być sterylna, destylowana lub gotowana przez co najmniej 5 minut i użyta od razu po przestudzeniu. W wodzie z kranu znajdują się różne mikroorganizmy, które mogą wywoływać choroby i podrażnienia, dlatego należy ją przegotować. Innym preparatem są wyroby medyczne stworzone z myślą o płukaniu zatok. Stosowanie innych roztworów czy preparatów może być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Według większości źródeł nie zaleca się płukania zatok wodą utlenioną, nieodpowiednie jej stężenie może doprowadzić do martwicy tkanek. Płukanie należy zawsze wykonywać zgodnie z instrukcją. Należy zawsze umożliwić wydostanie się roztworu drugą dziurą nosa, nie zaleca się odchylania głowy i wstrzymywania powietrza podczas płukania, ponieważ może to zakończyć się przedostaniem wody do gardła i zachłyśnięciem.
Odpowiednio przygotowany roztwór do płukania usuwa zalegającą wydzielinę oraz oczyszcza gromadzone w trakcie oddychania zabrudzenia i alergeny. Irygacja może również nawilżać i działać przeciwobrzękowo. Płyn do płukania może być wykorzystywany nie tylko profilaktycznie, ale również by łagodzić objawy lub choroby zatok i nosa, m.in:
Dostępne na rynku preparaty są jednym ze sposobów płukania jamy nosowej i zatok. Najczęściej dostępne są w formie zestawu. W skład zestawu wchodzi irygator lub buteleczka, oraz saszetki z proszkiem. Głównym składnikiem saszetek jest chlorek sodu, lecz można również spotkać ksylitol lub dwuwęglan sodu, czyli sodę oczyszczoną.
Wymienione składniki pozwalają przygotować dwa rodzaje roztworów:
Przed użyciem zestawu do płukania nosa należy zastosować się do wytycznych producenta w celu uzyskania odpowiednich proporcji by sporządzić odpowiedni roztwór.
W przypadku płukania u dzieci poniżej 2 roku życia zaleca się konsultację i demonstrację zabiegu przez lekarza pediatrę. Płukanie nosa u dzieci wymaga mniejszej ilości płynu, dlatego w tym celu najczęściej wykorzystywane są strzykawki do 5 ml.
Zatok nie należy płukać w przypadku występowania następujących dolegliwości:
Nie zaleca się wykonywać płukania na godzinę przed snem.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.