Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Zaburzenie osobowości borderline (ang. bpd - borderline personality disorder; lub inaczej osobowość z pogranicza) to określenie osoby z zaburzeniem osobowości, której zaburzenia psychiczne mieszczą się zarówno w sferze zaburzeń psychotycznych, jak i neurotycznych. Osoba z borderline, pomimo wahających się stanów emocjonalnych pozostaje stabilna, dotyczy to braku rozwoju zaburzenia w przypadku obu sfer, i nie dochodzi do pogorszenia stanu pozwalającego zdiagnozować schizofrenię. Stan ten nazywany jest "stabilną niestabilnością". Niestabilność i wybuchowość przejawia się głównie w relacjach interpersonalnych.
Borderline to zaburzenie charakteryzujące się odczuwaniem skrajnych i intensywnych emocji. Momenty spokoju, mogą zamienić się w stany depresyjne, a te w bardzo silne pobudzenie. Pacjenci z borderline doświadczają również stanów porównywanych do nerwicy wegetatywnej. Związane z nadmiarem stresu napięcie psychiczne może wywoływać lęk, odczuwanie niepokoju, duszności czy kołatanie serca. Borderline znacznie przewyższa inne zaburzenia pod kątem skrajności i intensywności pojawiających się emocji, które w sposób znaczący wykraczają poza standardowe i akceptowalne społecznie odchylenia. Ich zdolności radzenia sobie w samotności, ale także w bliskich długotrwałych relacjach są znikome. Często ranią zarówno siebie, jak i partnera, a ich wahania pomiędzy idealizacją a wzgardzeniem są ciężkie do zniesienia. Impulsywność w zachowaniu może prowadzić do ryzykownych zachowań oraz prób samobójczych.
Osoby z zaburzeniem borderline bardzo często postrzegają siebie i cały świat w negatywny sposób. Są zestresowane, zniechęcone i nerwowe, może również towarzyszyć im poczucie winy, lęk, wstyd czy smutek. Ze względu na silne obawy przed odrzuceniem osoby z BPD mają problem z nawiązaniem relacji interpersonalnych. Borderline charakteryzuje wiele objawów, które często pojawiają się jednocześnie, lecz mogą również pojawiać się osobno. Są to m.in.:
W związkach obserwuje się skłonność do niestabilności, naprzemiennego idealizowania partnera i jego dyskredytowania.
Początkowo dane sugerowały, że ok. 70-75% osób z rozpoznanym borderline to kobiety. W przypadku kobiet częściej obserwowano zaburzenie odżywiania, a u mężczyzn nadużywanie środków psychoaktywnych problemy antyspołeczne. Aktualne badania wykazują podobną częstotliwość zarówno u kobiet jak i u mężczyzn – około 6%.
Istnieją dwie klasyfikacje w oparciu o które klasyfikuje się borderline. Jest to klasyfikacja ICD-10 oraz DSM-IV.
W przypadku ICD-10 wyróżnia się dwa podtypy chwiejności emocjonalnej: borderline i impulsywny. Kwalifikacja do podtypu borderline następuje w przypadku spełnienia przynajmniej trzech cech podanych poniżej:
W przypadku typu osobowości impulsywnej charakterystyczne są następujące cechy:
Klasyfikacja DSM-IV nie posiada podziału na podtypy, definiuje osobowość borderline w oparciu o wzorzec zachowań w relacjach interpersonalnych. By można mówić o rozpoznaniu, pacjent musi posiadać przynajmniej pięć z poniższych cech:
Temat zaburzenia jest nadal badany, wiele kwestii pozostaje jeszcze nieznanych, jednakże jednoznacznie można stwierdzić, że osobowość chwiejna emocjonalnie wynika w szczególności z negatywnego środowiska domowego. Zaniedbanie ze strony rodziców jest jednym z głównych czynników występowania zaburzenia. Innymi przyczynami występowania mogą być również negatywne doświadczenia z przeszłości, takie jak przemoc fizyczna, utrata bliskiej osoby czy molestowanie seksualne. Skuteczność leków z grupy SSRI pozwala na szukanie także biologicznego podłoża borderline, zaliczając je do „zaburzeń kontroli impulsów”, co ma odwzorowanie w badaniach neuroobrazowych.
Problemy w budowaniu stabilnych relacji z innymi, pojawia się lęk przed odrzuceniem, a także tendencja do tworzenia intensywnych związków. Można wyodrębnić trzy różne czynniki etiologiczne u osób z osobowością borderline. Są to niestabilne środowisko domowe, czynniki w środowisku, które wywołują objawy oraz naturalnie uwarunkowany temperament.
Ponadto, osobowość typu borderline współistnieje z innymi zaburzeniami psychicznymi: depresja, choroba afektywna dwubiegunowa, zespół stresu pourazowego, bulimia, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, ADHD, nadużywanie i uzależnienie od substancji psychoaktywnych.
Osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline poddawane są leczeniu farmakologicznemu lub poprzez psychoterapię. W przypadku leczenia farmakologicznego mówi się o zmniejszaniu nasileń objawów charakterystycznych, takich jak zaburzenia nastroju, objawy psychotyczne czy zaburzenia lękowe. Stosowanie leków zatem nie jest w stanie wyleczyć borderline. Zalecana jest terapia pod nadzorem nadzorem psychoterapeuty. W skrajnych przypadkach, np. częste próby samobójcze lub działania samookaleczające, pacjent może zostać przeniesiony do szpitala psychiatrycznego, w celu dalszego leczenia pod nadzorem psychiatry.
Terapeuci w przypadku borderline często stosują metody cieszące się największą skutecznością w leczeniu borderline. Są to:
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.