Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Obecność krwi w moczu to niepokojący objaw, który może oznaczać wiele chorób - od rozwoju zakażenia układu moczowego (ZUM), poprzez endometriozę czy uszkodzenia dróg moczowych, aż po tak zwany „zawał nerki” czy pojawienie się nowotworu. Krwiomocz - bo tak właśnie określa się obecność widocznej gołym okiem krwi w moczu - zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem (zwłaszcza, jeśli taki symptom pojawia się u pacjenta po raz pierwszy). Jakie schorzenia lub przypadłości powodują pojawienie się krwi w moczu? Które badania będą wskazane do wykonania u osoby obserwującej u siebie zmianę barwy moczu? Jakie objawy mogą towarzyszyć krwiomoczowi? Poznaj najważniejsze informacje o przyczynach obecności krwi w moczu i sprawdź, co dokładnie należy zrobić po odnotowaniu takiego symptomu!
Obecność krwi w moczu nie zawsze jest widoczna gołym okiem - dlatego zjawisko to dzieli się w nomenklaturze medycznej na:
Niezależnie od tego, czy u danego pacjenta pojawił się krwiomocz czy krwinkomocz, taka sytuacja wymaga dalszej diagnostyki. Warto tutaj jednak dodać, że istnieją pewne pokarmy lub leki, mogące przyczynić się do zabarwienia moczu na kolor czerwony lub brunatny. Są to między innymi buraki, rydze lub rabarbar, a także rafampicyna (antybiotyk) lub liść senesu (zioło stosowane w celu redukcji zaparć). Jeśli więc pacjent obserwuje u siebie ciemniejszy mocz, a wcześniej spożywał lub przyjmował wymienione powyżej produkty, wówczas za zmianę barwy moczu najprawdopodobniej odpowiadają właśnie one.
Najczęstszą przyczyną obecności krwi w moczu (i mowa tu zarówno o krwio- jak i krwinkomoczu) jest zapalenie układu moczowego (potocznie określane zapaleniem pęcherza czy przeziębieniem pęcherza, a skrótowo - ZUM). Jest to zazwyczaj infekcja bakteryjna, na którą najczęściej zapadają kobiety, nieco rzadziej - dzieci, a najrzadziej - mężczyźni (co wynika głównie z odmiennej budowy anatomicznej narządów płciowych i dróg moczowych). Wystąpienie krwiomoczu przy zapaleniu pęcherza przebiega niekiedy z gorączką, pieczeniem przy oddawaniu moczu, bólem w podbrzuszu i okolicy lędźwiowej. Po podaniu leków przeciwko ZUM ilość krwi stopniowo zmniejsza się, a w końcu objaw ten (wraz z innymi) całkowicie ustępuje. Więcej informacji o zapaleniu układu moczowego znajduje się w jednym z naszych poprzednich tekstów: Przeziębienie pęcherza - czym jest i jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego? Domowe sposoby i leki na zapalenie pęcherza.
Oczywiście ZUM nie jest jedyną przyczyną pojawienia się krwinkomoczu lub krwiomoczu. Potencjalne stany wywołujące ten objaw to m.in.:
Specyficzną sytuacją jest pojawienie się krwi w moczu po stosunku seksualnym - zarówno u mężczyzny, jak i u kobiety. Warto tutaj rozróżnić dwa rodzaje okoliczności:
Krew w moczu u kobiet (niepowiązana z ZUM czy też z uszkodzeniami pojawiającymi się podczas stosunku płciowego) może być spowodowana również chorobami, na które zapadają wyłącznie panie. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim endometriozę (czyli chorobę, w przebiegu której tkanki endometriom lokalizują się w innych niż macica miejscach - najczęściej w obrębie struktur układu moczowo-płciowego). Inną przyczyną krwi w moczu są nowotwory kobiece - w tym rak jajnika, rak szyjki macicy czy rak macicy oraz łagodne guzy - w tym mięśniaki macicy. Takie struktury mogą uciskać lub naciekać na elementy układu moczowego, powodując krwawienie do moczowodów i ujawnienie krwi w wydalanym moczu.
Co istotne, niepokojący objaw krwi w moczu można pomylić z zanieczyszczeniem cewki moczowej krwią miesiączkową - wówczas podczas mikcji w toalecie czasem obserwuje się różowy czy wręcz czerwonawy kolor moczu oraz skrzepy krwi. Oczywiście taki stan rzeczy nie jest powodem do niepokoju, natomiast aby zmniejszyć ryzyko fałszywego wykrycia krwinkomoczu (a więc ponadnormatywnej obecności erytrocytów, niewidocznych jednak gołym okiem), warto zebrać próbkę moczu do planowanego badania na kilka dni przed lub na kilka dni po miesiączce.
Krew w moczu w większości przypadków jest objawem, który wymaga konsultacji lekarskiej - dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn czy dzieci. W zależności od tego, jakie schorzenie powoduje krwiomocz lub krwinkomocz, u pacjenta można obserwować również inne objawy, takie jak gorączka, ból w podbrzuszu lub w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa (ból w dole pleców) czy ból podczas oddawania moczu.
W kontekście konieczności zgłoszenia się pacjenta do specjalisty w przypadku odnotowania obecności krwi w moczu, wyjątek stanowią kobiety, u których obserwuje się nawracający ZUM. U takich pacjentek lekarz prowadzący lub lekarz pierwszego kontaktu mogą zadecydować o zleceniu samoleczenia przepisanym wcześniej antybiotykiem(dzieje się tak, gdy kobieta pod opieką konkretnego specjalisty odbyła już leczenie ZUM z zadowalającym skutkiem).
Po zgłoszeniu się do lekarza, specjalista zleci dodatkowe badania mające na celu ustalenie przyczyny krwio- lub krwinkomoczu. Jest to bowiem objaw schorzenia, a nie choroba sama w sobie. Wśród tych badań obecne są oczywiście badania ogólne moczu, morfologia, badanie poziomu mocznika i kreatyniny we krwi, USG jamy brzusznej (wraz z obrazowaniem nerek) czy inwazyjne badania pęcherza. Leczenie dobierane jest oczywiście w zależności od diagnozy - w przypadku zapalenia pęcherza będzie to standardowo antybiotykoterapia, przy wykryciu obecności złogów w nerkach - ich nieinwazyjne rozbicie, a przy nowotworach - terapia onkologiczna.
Źródła:
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.