Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Ciężkie, opuchnięte nogi mogą być objawem problemów z krążeniem. Najczęściej świadczą o niewydolności żylnej, kiedy to z powodu nieprawidłowej pracy zastawek dochodzi do cofania się krwi. Objawy niewydolności żylnej mogą obejmować dolegliwości takie jak:
Zazwyczaj "objawy złego krążenia" najsilniej odczuwane są latem, gdy panuje wysoka temperatura. Dolegliwości doskwierają także osobom pracującym długotrwale w jednej pozycji - siedzącej lub stojącej. Opuchlizna może także nasilić się po dalekiej podróży, w szczególności samolotem.
Przewlekła niewydolność żylna (ang. chronic venous insufficiency) to zmiany powstające w układzie żylnym kończyn dolnych w wyniku rozwijającego się nadciśnienia żylnego. W wyniku zastoju krwi dochodzi do postępującego uszkodzenia zastawek żylnych i śródbłonka, co jest istotnym czynnikiem ryzyka zakrzepicy żylnej. Wśród czynników ryzyka wymienić można m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy długotrwałe unieruchomienie, a także obciążenie genetyczne.
Aby poprawić krążenie w nogach najlepiej sprawdzi się połączenie kilku sposobów:
W skład preparatów doustnych, które korzystnie wpływającymi na naczynia krwionośne może wchodzić m.in. wyciąg z ruszczyka kolczastego, diosmina, hesperydyna, wyciąg z kasztanowca, acerola, witamina C, rutyna, krzem, siarka organiczna (MSM), wyciąg z pestek winogron czy resweratrol. Dodatkowo, często zalecane są zdrowe tłuszcze takie jak kwasy omega-3 o działaniu przeciwzapalnym.
Żele i kremy stosowane w przypadku objawów słabego krążenia mogą zawierać składniki chłodzące (np. mentol), przeciwzakrzepowe (np. heparyna), a także działające przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
W chorobach układu sercowo-naczyniowego przebiegających z zastojem krwi w kończynach dolnych najpopularniejsze domowe sposoby obejmują stosowanie pończoch i rajstop uciskowych, zmiany w stylu życia oraz dostępne bez recepty preparaty roślinne zawierające składniki, które mogą wpływać na poprawę krążenia krwi w nogach. W zależności od składu i formy, mogą być stosowane miejscowo zewnętrznie lub doustnie. W radzeniu sobie z obrzękami nóg podstawowym zaleceniem jest ruch i ćwiczenia fizyczne. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć świeżych warzyw, owoców i zdrowych tłuszczów. Należy pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości wody. Należy z kolei unikać alkoholu oraz produktów wysoko przetworzonych i zawierających duże ilości soli. Przy zaburzeniach krążenia popularnym produktem są pończochy uciskowe, często stosowane w prewencji żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Podsumowując, do domowych sposobów, które pomogą szybko poprawić krążenie, ograniczyć obrzęki i uczucie ciężkich nóg zaliczyć można:
Siedzący tryb życia jest jedną z możliwych przyczyn słabego krążenia krwi w naczyniach kończyn dolnych. Już 30 minut ruchu dziennie jak np. spacer czy jazda na rowerze korzystnie wpłynie na układ krążenia i zmniejszy zastój żylny. W trakcie przerwy w pracy można wykonywać proste ćwiczenia jak np. wspięcia na palce. Po powrocie do domu warto poświęcić kilka minut na ćwiczenia rozciągające. Regularna, codzienna aktywność fizyczna jest bardzo istotna dla zachowania prawidłowego krążenia krwi.
W chorobach układu krążenia częstym zaleceniem jest kompresjoterapia, czyli noszenie produktów uciskowych takich jak podkolanówki, pończochy czy rajstopy. Produkty te mają różne klasy ucisku. Każda z tych klas jest adresowana do osób z odmiennymi problemami zdrowotnymi.
I klasa ucisku (ciśnienie wywierane na wysokości kostki 20-30 mm Hg) – stosowana jest głównie profilaktycznie. Może być także używana przez osoby z niewielkimi żylakami bez widocznych obrzęków, czy z uczuciem ociężałości kończyn.
II klasa ucisku (ciśnienie wywierane na wysokości kostki 30-40 mm Hg) – używana jest w sytuacjach takich jak duże żylaki podczas ciąży, żylaki z nieznacznym obrzękiem, stan po skleroterapii żylaków, wygojeniu małych owrzodzeń lub zapaleniu żył powierzchownych.
III klasa ucisku (ciśnienie wywierane na wysokości kostki 40-50 mm Hg) – używana jest w przypadku wystąpienia odwracalnych obrzęków limfatycznych, pourazowych, w stanach po wygojeniu dużych owrzodzeń, a także gdy występuję bardzo duże żylaki ze znacznym obrzękiem.
IV klasa ucisku (ciśnienie wywierane na wysokości kostki 50-60 mm Hg) – używana jest, gdy występują m.in. nieodwracalne obrzęki limfatyczne lub ciężki zespół pozakrzepowy.
Przed wyborem pończoch/podkolanówek należy dokonać dokładnych pomiarów według zaleceń producenta, aby dobrać prawidłowy rozmiar. Pomiar centymetrem należy wykonać rano, nie później niż 20 minut po wstaniu z łóżka, zanim pojawi się obrzęk.
Podstawą profilaktyki niewydolności żylnej jest unikanie długotrwałego przebywania w jednej pozycji. W przypadku wykonywania pracy siedzącej należy robić regularne przerwy, aby wstać z fotela i chwilę pochodzić. Siedząc nie powinno się zakładać nogi na nogę, ponieważ osłabia to przepływ krwi. Nie zaleca się brania długich gorących kąpieli czy korzystania z sauny. Lepszym rozwiązaniem będzie prysznic, podczas którego naprzemiennie polewa się ciepłą i chłodną wodą. Niekorzystne na stan układu krążenia wpływa także palenie papierosów oraz picie alkoholu.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.