Dr google - czy szukanie diagnozy w internecie to dobry pomysł? Zagrożenia samodiagnozy online.

Arykuł banner - Dr google - czy szukanie diagnozy w internecie to dobry pomysł? Zagrożenia samodiagnozy online.

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

W dobie internetu, kiedy prawie wszyscy mają do niego dostęp, część osób zamiast udać się do lekarza na konsultację, postanawia samemu szukać przyczyny swoich dolegliwości zdrowotnych. Wpisuje w wyszukiwarkę swoje objawy i podejmuje próbę samodzielnego zdiagnozowania się. Z reguły takie działania przynoszą więcej szkody niż pożytku. Dlaczego lepiej udać się do przychodni do specjalisty? Z czym może wiązać się szukanie pomocy online?

Doktor google - zagrożenia szukania diagnozy online

Większość z nas używa wyszukiwarki google do znalezienia odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Od dawna obserwuje się również rosnący trend wśród pacjentów tzw. "samodiagnozy". Zamiast wybrać się na konsultację lekarską, wpisują swoje objawy w wyszukiwarkę i tam szukają gotowego rozpoznania. Czasami, przychodzą na konsultacje medyczne jedynie w celu potwierdzenia znalezionych informacji. Czasami, gdy diagnoza lekarska jest odmienna niż ta znaleziona w internecie, pacjenci nawet potrafią podważać autorytet lekarza. To obrazuje jak silnie ludzie wierzą w to, co przeczytają w sieci. Nie biorą pod uwagę, że informacje tam znalezione mogą rozmijać się z faktami.

Niebezpieczeństwa samodiagnozowania

Lekarze latami uczą się jak całościowo patrzyć na pacjenta, tak aby wykonać odpowiednie badania i postawić diagnozę. Wywiad lekarski to nie tylko podanie symptomów, to również poznanie historii chorób w rodzinie, występujących chorób przewlekłych, przyjmowanych leków, wykonanie badań i testów laboratoryjnych. Nie posiadając niezbędnej wiedzy medycznej, zdecydowana większość osób nie potrafi odróżnić prawdziwych i fałszywych informacji na temat jednostek chorobowych, które pojawiają się w internecie. Odkładanie wizyty u lekarza, z nadzieją, że sami postawimy sobie diagnozę może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. W leczeniu niektórych chorób, przykładowo nowotworów, każdy dzień ma znaczenie. Odkładając postawienie rozpoznania przez lekarza, opóźnia się moment rozpoczęcia leczenia. Tym samym, istnieje ryzyko, że z początkowo niegroźnego zaburzenia lub niewielkiej zmiany patologicznej, rozwinie się choroba niemożliwa do wyleczenia. Ponadto, wiele chorób o podłożu bakteryjnym lub wirusowym i nie tylko, może powodować podobne objawy. Gorączka, złe samopoczucie i inne objawy ogólnoustrojowe to tak zwane objawy nieswoiste. Oznacza to, że nie są one charakterystyczne dla konkretnej jednostki chorobowej.

Ponadto, nie wszystko co znajdziemy w internecie jest prawdziwe. Każdy może założyć swoją stronę internetową, na której będzie publikował różne treści. To, że coś brzmi przekonująco, nie znaczy, że jest zgodne z prawdą i poparte rzetelnymi źródłami.

Kiedy warto szukać informacji on-line?

Przede wszystkim warto korzystać ze sprawdzonych źródeł takie jak książki i publikacje medyczne. Nie każdy jednak ma do nich dostęp i rozumie, co jest w nich napisane. Używany tam język i sformułowania są przeznaczone dla profesjonalistów. Dobrym rozwiązaniem będą strony artykuły zamieszczane w aptekach internetowych, pisane przez lekarzy, doktorów nauk medycznych czy farmaceutów. W zdecydowanej większości są one poparte najnowszymi artykułami naukowymi. Można znaleźć w nich informacje dotyczące suplementacji oraz różnych schorzeń. Strony takie mogą być przydatne już po postawieniu diagnozy przez lekarza. Znając swoją jednostkę chorobową, łatwo będzie nam odnaleźć informacje odnośnie profilaktyki, rehabilitacji, zalecanej diety czy suplementacji. W przypadku lżejszych chorób takich jak np. przeziębienie, można znaleźć porady jak zmniejszyć jego dolegliwości.

Warto pamiętać, że porady te mają charakter informacyjny i nie są równoznaczne z otrzymaniem porady lekarskiej.

Kiedy umówić się do specjalisty?

Jeśli objawy, jakie mamy przeszkadzają nam w codziennym funkcjonowaniu, doświadczamy silnego bólu, zauważymy guzek pod skórą, mamy przedłużającą się infekcję, wysoką gorączkę - nie zwlekajmy z poradą lekarską. Samodiagnoza u doktora google nigdy nie zastąpi merytorycznej porady medycznej. Wiele przychodni oferuje teraz porady telefoniczne z lekarzami, które pomogą w skierowaniu chorego do konkretnego specjalisty.

E-recepta i konsultacje lekarskie online

Obecnie, szczególnie podczas pandemii koronawirusa, wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu często odbywają się jako teleporady. Dzięki rozwojowi telemedycyny, zaoferowano pacjentom wygodne rozwiązanie świadczeń online, które eliminuje konieczność dojazdu do przychodni i czekania w kolejce. Szczególnie mogą skorzystać na tym pacjenci z chorobami przewlekłymi, którzy przeszli już cały proces diagnostyczny i kontakt z lekarzem odbywa się głównie w celu wystawienia recepty. Już kilka minut po konsultacji, pacjent otrzymuje SMS z numerem recepty, do zrealizowania w aptece.

Internet daje nam wiele możliwości, podejdźmy jednak do tego z rozsądkiem. Wyszukiwanie w internecie nigdy nie zastąpi wizyty u lekarza. W razie wystąpienia niepokojących objawów, należy umówić się na wizytę w celu dalszej diagnostyki.


dr n.med Agnieszka Sut

W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Bepanthen Baby Vivomixx Mensil - lek na potencję Canesten Iberogast Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Nurofen Sylimarol Biotebal Pyralgina Gripex Duo Axoprofen Forte

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

Zestaw Sesderma