Domowe sposoby na zaparcia - dieta, zioła, leki na zaparcia. Sprawdź naturalne sposoby na zaparcia i na unormowanie wypróżniania

Arykuł banner - Domowe sposoby na zaparcia - dieta, zioła, leki na zaparcia. Sprawdź naturalne sposoby na zaparcia i na unormowanie wypróżniania

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Domowe sposoby na zaparcia - dieta, zioła, leki na zaparcia. Sprawdź naturalne sposoby na zaparcia i na unormowanie wypróżniania

Zaparcie (potocznie określane mianem zatwardzenia) to stan, w którym częstotliwość wypróżnień jest zmniejszona lub dana osoba cierpi z powodu bolesnych defekacji, spowodowanych suchym stolcem i koniecznością parcia. Zatwardzenie może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Czasem pojawia się sporadycznie u osób zdrowych, a czasem bywa objawem choroby. Niezależnie jednak od przyczyn, zaparcie należy leczyć nie tylko z uwagi na wpływ tej dolegliwości na komfort życia pacjenta, ale przede wszystkim z uwagi na możliwe powikłania (związane między innymi z uszkodzeniami mechanicznymi końcowego odcinka przewodu pokarmowego). Jakie są najczęstsze przyczyny zaparć? Które z objawów wskazują na zatwardzenie? Jakie są najlepsze, domowe sposoby na zaparcia i kiedy należy udać się do lekarza? Poznaj najważniejsze, pomocne informacje o omawianej przypadłości i przeczytaj, co zrobić, by się jej pozbyć!

Jak rozpoznać prawidłowe i regularne wypróżnienia? Czym są zaparcia?

Regularne wypróżnienia to dość szerokie pojęcie. Przyjmuje się, że częstotliwość defekacji u zdrowego człowieka wynosi od 1 do 3 stolców dziennie (przy czym nie może zachodzić to rzadziej niż 3 razy w tygodniu). Prawidłowe stolce powinny być uformowane, łatwe do spłukiwania (trudności ze spłukiwaniem mogą wskazywać na obecność zbyt dużych ilości tłuszczu w stolcu), a także mieć brązowy kolor (czarna, czerwona czy żółta barwa kału zazwyczaj wskazuje na nieprawidłowości). Co istotne - defekacja nie powinna być bolesna ani wysiłkowa.

Zatwardzenie rozpoznaje się, gdy wypróżnienia następują 2-3 razy w tygodniu lub rzadziej, jednocześnie są bolesne, wymagają parcia, a stolec jest twardy i suchy.

Jakie są przyczyny problemów z wypróżnianiem? Niedoczynność tarczycy, przewlekły stres, zbyt mała podaż błonnika, jelito drażliwe i inne

W większości przypadków u pacjentów rozpoznaje się zaparcia czynnościowe. Ich przyczyną są czynniki związane ze stylem życia, a w tym:

  • zbyt mała podaż wody w ciągu dnia;
  • zbyt mała aktywność fizyczna;
  • zbyt mała ilość błonnika w diecie;
  • stres, napięcie, złe nawyki toaletowe.

Oczywiście oprócz wymienionych powyżej przyczyn, zaparcia mogą być spowodowane również innymi czynnikami - w tym rozwijającymi się lub przewlekłymi schorzeniami. Mowa tu przede wszystkim o:

  • zespole jelita drażliwego w wariancie z zaparciami;
  • niedoczynności tarczycy;
  • chorobach okrężnicy i ogólnie - układu pokarmowego, w tym również nowotworach;
  • chorobach zapalnych jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna i inne);
  • wadach anatomicznych końcowego odcinka przewodu pokarmowego (zwężenia, uchyłki);
  • chorobie hemoroidalnej, szczelinie odbytu;
  • chorobach ośrodkowego układu nerwowego, chorobach autoimmunologicznych i metabolicznych;
  • chorobach miednicy mniejszej, endometriozie i innych schorzeniach ginekologicznych.

Oprócz tego zaparć doświadczają często kobiety w ciąży i w połogu, a także osoby przyjmujące na stałe leki przyczyniające się do zmian w zakresie perystaltyki jelit i ogólnie - w zakresie funkcjonowania układu pokarmowego. Wśród takich leków można wyróżnić między innymi opioidy, leki przeciwdepresyjne, leki przeciwdrgawkowe, suplementy żelaza i inne).

Objawy zaparć u dzieci i dorosłych - dolegliwości ze strony układu pokarmowego i nie tylko

Oprócz oczywistych objawów zaparć - a więc zmniejszonej częstotliwości oddawania stolca oraz trudności podczas defekacji - pacjenci często skarżą się na:

  • ból w trakcie oddawania stolca;
  • konieczność parcia podczas defekacji;
  • ból i kłucie w dole brzucha, charakterystyczne skurcze jelit;
  • odczuwanie pełności w odbycie, nawet po defekacji, uczucie niepełnego wypróżnienia;
  • krwawienie z odbytu (żywa krew pojawiająca się na papierze toaletowym);
  • złe samopoczucie, powiększenie obwodu brzucha.

Co istotne, zwłaszcza u dzieci można zaobserwować jeszcze jeden objaw towarzyszący zaparciom - a mianowicie niechęć do wizyt w łazience czy do siadania na nocniku. Ból towarzyszący wypróżnianiu się może źle kojarzyć się najmłodszym, przez co będą unikać tej czynności oraz związanych z nią przestrzeni lub akcesoriów jak ognia. Nad tym lękiem warto pracować (czasem nawet z udziałem psychologa), ponieważ brak interwencji może przynieść powikłania - w tym urazy odbytu, nawykowe wstrzymywanie stolca czy niemożność załatwienia się w miejscach publicznych lub w innych domach.

Objawów zaparć może być wiele - często różnicuje się je względem rodzaju zatwardzenia (wspomniane już zaparcia czynnościowe, zaparcia atoniczne oraz spastyczne). Więcej informacji o tym zagadnieniu znajduje się w jednym z poprzednich tekstów dotyczących tego problemu: Zaparcia - przyczyny zaparć, objawy, domowe sposoby na zaparcia.

Domowe sposoby na zaparcia - dieta na zaparcia bogata w błonnik. Czy warto włączyć do jadłospisu suszone śliwki i siemię lniane na czczo?

Wśród domowych sposobów na zaparcia wyróżnia się przede wszystkim zalecenia dietetyczne. Tak, jak zostało to wspomniane powyżej, jedną z przyczyn zaparć czynnościowych jest jadłospis ubogi w błonnik. Aby poprawić ten aspekt żywienia, należy po prostu zwiększyć ilość błonnika w diecie (zalecana dawka dla osób zmagających się z zaparciami to od 25 do 30 gramów tego składnika dziennie).

Pokarmy z wysoką zawartością błonnika określa się mianem pokarmów bogatoresztkowych. Są to między innymi owoce i warzywa (również suszone), a także nasiona, pestki i orzechy oraz produkty pełnoziarniste (kasze, pieczywo, otręby, płatki owsiane). Wśród domowych metod na zaparcia dotyczących jadłospisu, szczególnie polecane jest spożywanie kilku określonych produktów, a w tym zwłaszcza suszonych śliwek (lub innych suszonych owoców), a także siemienia lnianego (w postaci świeżej, zmielonej lub w formie kisielu z siemienia). Każdą z tych propozycji warto spożyć od rana, na czczo - by pobudzić układ pokarmowy do pracy jeszcze przed przyjęciem pełnego posiłku. Niektóre z tych pokarmów można włączyć również do pierwszego śniadania (przykładowo - do sałatki dodać posypkę z siemienia lnianego, do owsianki - posiekane, suszone śliwki, a kanapki przygotować na chlebie pełnoziarnistym).

Oprócz powyższych propozycji, w pozbyciu się zaparć pomaga także spożywanie produktów fermentowanych - w tym warzyw kiszonych, a także kefirów czy maślanek. Wspierają one funkcjonowanie flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, co nie pozostaje bez wpływu na rytm wypróżnień.

Sposób na zaparcia u dzieci i dorosłych - aktywność fizyczna i odpowiednia ilość płynów dla zmiękczenia stolca

Kolejne, niefarmakologiczne i naturalne sposoby na pozbycie się zaparć to wypijanie dużej ilości wody (dla osoby dorosłej - powyżej 3 litrów dziennie) oraz podejmowanie aktywności fizycznej - regularnej, o umiarkowanej intensywności (zwłaszcza do kilkunastu minut po posiłkach).

Właściwa podaż wody jest istotna w kontekście formowania się i konsystencji stolca. Jeśli organizm jest odwodniony, masy kałowe zbijają się i gromadzą, są suche i trudne do „przesuwania” w jelitach, co powoduje zaparcie. Brak aktywności fizycznej i siedzący tryb życia dodatkowo wpływa niekorzystnie na pracę jelit, natomiast regularne ćwiczenia - grawitacyjnie i fizjologicznie - wspomagają trawienie i stymulują perystaltykę jelit.

Zioła na zaparcia - domowe sposoby na zatwardzenie uwzględniające preparaty ziołowe

Gdy po zjedzeniu suszonych śliwek, popiciu ich kefirem lub wodą z ogórków kiszonych, spacerze i wypiciu dużej ilości wody zaparcie nadal „nie odpuszcza”, warto sięgnąć po zioła na zatwardzenie, które działają dość szybko. Niektóre z nich przyspieszają pasaż jelitowy (czyli przesuwanie się mas kałowych w przewodzie pokarmowym), inne - wspierają zwilżenie, a tym samym - rozrzedzenie i zmiękczanie stolca. Wśród ziół na zaparcia wyróżnia się przede wszystkim liść senesu, choć działanie wspierające wypróżnianie i ogólnie - funkcjonowanie układu pokarmowego - wykazuje również koper włoski, szałwia, mięta, kora kruszyny, korzeń rzewienia oraz kminek. Wiele osób za działanie lekko przeczyszczające ceni sobie także sok z aloesu z miąższem.

Szybki sposób na zaparcia u osób starszych i młodszych - leki bez recepty z apteki

W przypadku braku pożądanego działania ziół na zaparcia czy wymienionych wcześniej, domowych metod na zatwardzenie, można wdrożyć leki dostępne bez recepty w aptece. Należy jednak pamiętać o tym, że są to preparaty jedynie do stosowania doraźnego, a nie przewlekłego - jeśli zaparcia wciąż nawracają, trzeba udać się z tym problemem do lekarza.

Leki na zaparcia są nazywane również lekami przeczyszczającymi. W ich składach można znaleźć takie substancje, jak sproszkowany błonnik, laktuloza, glicerol (najczęściej do stosowania doodbytniczego, w czopkach lub w postaci wlewek) czy bisadokyl. Każdy z nich pełni ważną funkcję i - podobnie jak w przypadku opisanych powyżej ziół - może pobudzać czynność perystaltyczną jelit lub też nawilżać masy kałowe w celu ich łatwiejszego wydalenia.

Kiedy leczenie zaparć powinno odbywać się u lekarza?

Jeśli zaparcia zdarzają się nam sporadycznie i nie trwają wielu dni, a oprócz tego reagują na domowe sposoby lub leczenie farmakologiczne - wówczas nie ma powodu do niepokoju. Wizytę u lekarza powinny jednak złożyć osoby, które cierpią z powodu zaparć, a dodatkowo:

  • obserwują zmianę koloru stolca na czarny (co może świadczyć o obecności utlenionej krwi z wyższych partii przewodu pokarmowego);
  • obserwują duże ilości żywej krwi w stolcu (to świadczy z kolei o urazach odbytu lub o krwawieniu w końcowym odcinku przewodu pokarmowego - a więc z jelita grubego);
  • obserwują zmianę koloru kału na żółty (co może oznaczać nieprawidłowości w pracy dróg żółciowych czy nawet trzustki);
  • odnotowują u siebie szybki spadek masy ciała, wypadanie włosów, ziemistość cery, łamliwość paznokci;
  • obserwują pojawienie się zmian skórnych o charakterze osutki, liszaja;
  • cierpią na bolesne wzdęcia, trwające przez wiele dni;
  • mają nieprawidłowe wyniki badań krwi - zwłaszcza w zakresie niedoborów lub wskazujące na rozwijającą się niedokrwistość.

Dodatkowo warto skonsultować z lekarzem zaparcia występujące naprzemiennie z biegunkami, ogólnym, złym samopoczuciem, bólem podczas oddawania stolca oraz z innymi, niepokojącymi objawami, które wcześniej nie występowały u pacjenta.

 

Źródła:

  1. Lek. M. Wiercińska, lek. M. Kudłacz, Zaparcia - objawy, przyczyny, leczenie i leki na zaparcia [w:] Medycyna Praktyczna, 29.11.2021
  2. Lek. D. Jarzębicka, lek. J. Sieczkowska-Gołub, prof. dr hab. n. med. J. Kierkuś, prof. nadzw. dr hab. n. med. G. Oracz, Zaparcie czynnościowe stolca [w:] Pediatria po Dyplomie 03/2018
  3. Lek. S. Statuch, dr hab. n. med. P. Dziechciarz, Zaparcie u dzieci i młodzieży [w:] Medycyna po Dyplomie 12/2021
  4. J. Daniluk, Przewlekłe zaparcia - niedoceniany problem kliniczny [w:] Varia Medica 2018, tom 2, nr 4
  5. A. Mulak, Zaparcie oporne na leczenie - jak rozpoznać i leczyć? [w:] Gastroenterologia Kliniczna 2018, tom 10, nr 3

mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Jasnum Control
Miniaturka artykułu - Jasnum Control, 60kaps.
Jasnum Control, 60kaps.
57.90 zł