Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Tłuszczaki to nowotwory o łagodnym charakterze, które lokalizują się pod skórą, wynosząc się ponad jej powierzchnię. Zbudowane są z tkanki tłuszczowej otoczonej tkanką łączną i mogą rozrastać się od niemalże niewyczuwalnego guzka, do zmian o średnicy kilkunastu centymetrów. Tłuszczaki są jednymi z najczęściej występujących nowotworów tkanki miękkiej - najczęściej jednak nie wymagają interwencji onkologicznej. Ich usuwanie praktykuje się zwykle w sytuacjach, w których guzek przeszkadza jego „właścicielowi” - zarówno ograniczając swobodne ruchy, sprawiając ból lub po prostu zaburzając poczucie estetyki. Jaki jest wygląd tłuszczaka? Kiedy zgłosić się z taką zmianą do lekarza? W jaki sposób wygląda leczenie i usuwanie tłuszczaków? Sprawdź najważniejsze informacje o tych niezłośliwych nowotworach!
Do tej pory nie zostały rozpoznane bezpośrednie przyczyny tłuszczaków - podejrzewa się, że na ich powstawanie mogą mieć wpływ uwarunkowania genetyczne (jeśli u członków rodziny diagnozowano w przeszłości tłuszczaki, to szansa na taką samą diagnozę u bliskiej osoby jest większa). Oprócz tego wyróżnia się pewne czynniki, przyczyniające się do wyższego prawdopodobieństwa wystąpienia tłuszczaka. Wśród nich znajdują się między innymi: wiek pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, nadwaga i otyłość (u takich osób zwiększone ryzyko jest oczywiście związane ze zwiększoną produkcją komórek tłuszczowych), schorzenia przebiegające z nieprawidłowościami dotyczącymi funkcji czy budowy tkanek łącznej i tłuszczowej, a także przebyty nowotwór.
W diagnostyce wyróżnia się poszczególne rodzaje tłuszczaków - ich różnicowanie następuje ze względu na rodzaj komórek i tkanek, z jakich są zbudowane, a także z uwagi na obraz kliniczny. Zwykły tłuszczak (lipoma) to dobrze odgraniczona od reszty ciała zmiana, wyczuwalna pod skórą, zawierająca wyłącznie tkankę tłuszczową. Z kolei włókniakotłuszczak (fibrolipoma) - oprócz komórek tłuszczowych - zbudowany jest także z tkanki włóknistej, a naczyniakotłuszczak (angiolipoma) ma w swojej masie naczynia krwionośne. Myolipoma i myelolipomia to tłuszczaki lokalizujące się wewnątrz ciała - pierwszy z nich w przestrzeni zaotrzewnowej, a drugi - w nadnerczach). Zimowiak oraz lipoblastoma to rodzaje tłuszczaków występujące głównie u u dzieci.
Podstawowy rodzaj tłuszczaków - lipoma - jest stosunkowo łatwy do rozpoznania. To wyczuwalny pod skórą guzkiem, przy braku leczenia - stopniowo powiększającym swoją objętość. Cechą charakterystyczną dla wyglądu tłuszczaka jest również to, że skóra w jego obrębie ma normalny, zdrowy kolor - nie jest ani bledsza, ani ciemniejsza, ani zaczerwieniona czy zaogniona. Zwykle wygląd tłuszczaka, czy raczej kwestie estetyczne, są głównym problemem pacjenta, ponieważ sam guz nie daje w większości przypadków dolegliwości bólowych (chyba, że uciska w miarę wzrastania inne struktury - kości, mięśnie lub narządy położone bezpośrednio w jego sąsiedztwie. Tłuszczaki pojawiające się w newralgicznych miejscach, takich jak stopy czy okolice stawów lub pachwin mogą jednak nieco ograniczać pełen zakres ruchu i przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Niezwykle rzadko zdarza się, by obecności i rozrostowi omawianych guzów towarzyszyły takie objawy, jak nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, anemia czy patologie w funkcjonowaniu nerek (chyba, że u pacjenta występuje rodzaj tłuszczaka zlokalizowany wewnątrz ciała - tak, jak wcześniej wspomniane guzy myolipoma czy myelolipoma).
Przy podejrzewaniu u siebie rozwoju tłuszczaka, dana osoba powinna zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub do dermatologa.
Leczenie tłuszczaków polega przede wszystkim na ich usunięciu. Niestety, nie istnieją skuteczne metody farmakologiczne (lub inne formy terapii), które skutecznie pozwoliłyby usunąć zmianę nowotworową. Jeśli pacjent kwalifikuje się do leczenia tłuszczaka, wówczas zostanie skierowany na zabieg.
Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.