Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Koniec roku 2022 jest dla wielu osób czasem refleksji nad tym, co udało nam się osiągnąć i jakie cele zrealizować. Warto przeanalizować, jakie postanowienia noworoczne na 2022 znalazły się na naszej liście. Jeśli nie udało nam się ich zrealizować, wypunktujmy potencjalne przyczyny, aby uniknąć powielania tych samych schematów w nowym roku. Podsumowanie roku ma służyć wyciągnięciu wniosków, a nie obwinianiu się. Nie jest to czas na wytykanie niezrealizowanych celów i wszystkich popełnionych błędów, lecz moment na przywołanie wszystkich pozytywów oraz negatywów, aby lepiej ukierunkować działania w kolejnym roku.
Wśród popularnych postanowień noworocznych na 2023 rok wymienić można:
To, jakie postanowienia związane ze zdrowiem będą dla nas najlepsze, zależą od wyjściowej sytuacji, w jakiej się znajdujemy. Na Twojej liście postanowień na nowy rok, które chcesz osiągnąć dla zdrowia może się znaleźć m.in:
Nieodpowiednio sformułowane cele mogą stać się źródłem demotywacji i spadku samooceny. Postanowienia noworoczne 2023 powinny być szczegółowo opisane, wraz z kryteriami, którymi będzie mierzone ich wykonanie. Dla przykładu, cel „zadbam o swoje zdrowie” jest zbyt ogólny i nie wyszczególnia konkretnych działań, które mają być przedsięwzięte, aby go osiągnąć. Stawiając sobie cele nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich czynników, które mogą wpłynąć na ich realizację np. utrata pracy, sytuacja rodzinna, choroba, zdarzenia losowe. Należy uświadomić sobie, że nie wszystkie zmienne są pod naszą kontrolą i czasami, mimo włożonego wysiłku, nie wszystko pójdzie po naszej myśli. Z tego powodu, warto nagradzać nie tylko efekty, ale także starania. Stawiane cele powinny być realne do wykonania. Nie zaleca się wyznaczania ich zbyt wiele. Każda zmiana wymaga pewnej ilości energii i zaangażowania, a organizm ma swoją wytrzymałość. Planowanie „walki na zbyt wielu frontach” powoduje, że może nam zabraknąć czasu, siły, samozaparcia. Będziemy czuć się przytłoczeni oraz zdemotywowani. Zamiast odpuścić „nadprogramowe” cele, zdarza się, że rezygnujemy ze wszystkich i powrócimy do dawnych przyzwyczajeń. Powolne wprowadzanie drobnych zmian pozwala na wykształcenie nowych nawyków. Przyzwyczajenie się do zmiany np. nowego sposobu odżywiania, innej pory wstawania, konkretnej aktywności może zająć kilka tygodni. Należy dać sobie ten czas i małymi kroczkami dążyć do większego celu. Warto wyznaczyć sobie te cele cząstkowe i nagradzać się po zrealizowaniu każdego z nich. Zwiększa to motywację do działania i wiarę w sukces. Sprawia, że szansa realizacji postanowienia rośnie, ponieważ sukces wydaje się być w zasięgu ręki. W trakcie dążenia do celu należy być elastycznym i brać pod uwagę inne pojawiające się na horyzoncie czynniki, a także dokonywać określonej walidacji naszego celu – sprawdzić czy nadal jego dotrzymanie przyniesie nam korzyść? Jeśli nie, to w jaki sposób go zmodyfikować? Niezrealizowane postanowienia są też wynikiem trudności w przełamaniu nawyków, zniechęcanie się poprzez oczekiwanie wyniku zbyt szybko, a także postawienie celu, który nie jest osiągalny do zrealizowania w zaplanowanym czasie.
Mimo natłoku spraw, należy zachować zdrowy rozsądek i zaplanować czas na odpoczynek, sen, przyjemności, czas z rodziną i znajomymi czy hobby. Pamiętajmy, że zdrowie mamy tylko jedno, a pracujemy, aby żyć, a nie żyjemy, aby pracować.
Szacuje się, że około 88% osób tworzących listę postanowień noworocznych nie osiąga sukcesu. Jakie kroki przedsięwziąć, aby zwiększyć swoje szanse?
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.