Kinesiotaping - co to jest, jak działa i kiedy się go stosuje?

Arykuł banner - Kinesiotaping - co to jest, jak działa i kiedy się go stosuje?

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Kinesiotaping, inaczej określany również jako plastrowanie dynamiczne, jest techniką fizjoterapeutyczną stosowaną w leczeniu bólu, nadwyrężeń, blizn i innych urazów ciała. Polega on na wykorzystaniu taśmy do tapingu, którą nakleja się w specyficzny sposób, w określonych miejscach - po to, by pobudzić tkanki mięśni, skóry, a także naczyń limfatycznych i krwionośnych do pracy oraz regeneracji, a oprócz tego - by chronić konkretne struktury (stawy, więzadła i inne) przed ponownym przeciążeniem bądź urazem. Taśma kinesio wykorzystywana jest przez fizjoterapeutów w profesjonalnych gabinetach, natomiast niektóre osoby decydują się na samodzielne jej przyklejanie. Czy jest to bezpieczne? Jakie plastry na mięśnie, ścięgna czy powięzie będą najlepszym wyborem? Czy taping łopatki, karku lub kolana można z powodzeniem wykonać w domu? Sprawdź najważniejsze informacje o tapingu i dowiedz się, jak działa w praktyce!

Taśmy do kinesiotapingu - jak działają?

Plastry do kinesiotapingu to tak naprawdę rozciągliwe taśmy (zazwyczaj wykonane z bawełny), pokryte z jednej strony warstwą bezpiecznego dla skóry kleju. Ich wynalazcą, a później - intensywnym użytkownikiem i propagatorem metody kinezjotapingu - był japoński doktor Kenzo Kase. Opracował on nie tylko same taśmy do kinesiotapingu, ale również szczegółowe techniki plastrowania, odpowiadające konkretnym dolegliwościom zgłaszanym przez pacjenta.

Plastry kinetyczne nie działają poprzez uwalnianie substancji leczniczych działających miejscowo - mają inne zadanie, polegające na odciążeniu układu ruchu lub poszczególnych mięśni, a także na pobudzeniu przepływu limfy (chłonki) w naczyniach oraz przepływu krwi. Wszystko to składa się na właściwości regenerujące i wspierające organizm w powrocie do zdrowia podczas leczenia kontuzji czy w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego. Co ważne - taśmy nie rozgrzewają i nie chłodzą, ponieważ nie na tym polega taping. Szyja, kolano, łokieć czy bark oklejony „tempami” będzie ustabilizowany w fizjologicznej pozycji, dzięki czemu szybciej się zregeneruje, a dolegliwości bólowe - ustąpią.

Kinezjotaping - wskazania do stosowania

Tak, jak zostało to już wspomniane, taśma przeciwbólowa (taśma kinesio) może być stosowana u wielu pacjentów z różnymi dolegliwościami. Wśród wskazań kinesiotapingu warto z pewnością wyróżnić:

  • wady postawy, przebiegające z patologicznym pogłębieniem naturalnych krzywizn kręgosłupa (lordoza, kifoza), garbienie się, redukcja bawolego karku i innych wad;
  • obniżone napięcie mięśniowe w różnych partiach ciała;
  • Obrzęki kończyn dolnych pojawiające się w przebiegu lipodemii, związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem naczyń limfatycznych;
  • kontuzje oraz urazy pojawiające się u sportowców, związane ze skręceniami, nadwyrężeniem, a nawet zerwaniem ścięgna czy naderwaniem mięśnia;
  • stabilizację określonych części ciała po przebytym urazie (najczęściej wykonuje się wówczas taping kolana, łokcia, kostki czy nadgarstka);
  • ból pojawiający się jako objaw zwyrodnień stawów, a także ból napięciowy, związany z pogorszonym stanem emocjonalnym;
  • ból podbrzusza i nadwyrężenia miednicy w ciąży bądź po jej zakończeniu, jako uzupełnienie fizjoterapii uroginekologicznej.

Wszystkie wymienione powyżej przykłady - niezależnie od tego, czy jest to taping karku czy może plastrowanie w ciąży - powinny być skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Ponadto warto pamiętać, że plastrowanie dynamiczne jest zawsze uzupełnieniem właściwej terapii lub fizjoterapii - nie może być traktowane jako jedyne rozwiązanie problemu zdrowotnego.

Jak nakleja się taśmy? Kinesiotaping w praktyce

Plastry do tapingu zdecydowanie powinny być aplikowane przez specjalistę - a więc fizjoterapeutę. Domowe próby naklejania taśm mogą w najlepszym razie skończyć się brakiem efektu terapeutycznego, a w najgorszym - podrażnieniem skóry i koniecznością jej regeneracji. Z tego względu najlepszym wyjściem będzie powierzenie tego zadania profesjonaliście.

Taśmy do tapingu, przed ich naklejeniem, rozgrzewa się w dłoniach by aktywować klej - najlepszą przyczepność osiąga on bowiem pod wpływem działania ciepła. Oprócz tego należy przygotować skórę, usuwając włoski i dokładnie ją oczyszczając oraz osuszając. Następnie fizjoterapeuta przystępuje do oklejania konkretną metodą - zgodnie z dolegliwościami i urazami pacjenta. Czasem taśmy są rozciągane maksymalnie, a czasem w ogóle się ich nie rozciąga (wszystko zależy od techniki i symptomów, z jakimi zmaga się dana osoba). Taśmy do kinesiotapingu można moczyć, jednak nie należy się w nich opalać. Utrzymują się do około 7 dni, po czym następuje przerwa w ich noszeniu, a następnie fizjoterapeuta ponawia oklejenie.

Jak działają plastry? Kinesiotaping i jego efekty

Nie bez powodu kinesiotaping zyskuje coraz większą popularność - o pozytywnych efektach jego stosowania mówią nie tylko fizjoterapeuci, ale również pacjenci, którzy poddali się temu zabiegowi. Taping przynosi ulgę w bólu, odciążając receptory odpowiedzialne za jego odczuwanie, a także przyspiesza gojenie się urazów, chroniąc tym samym przed ponownym ich wystąpieniem. Plastry do tapingu wykorzystywane są przez zawodowych sportowców i osoby trenujące na co dzień, by odciążyć układ ruchu i zapobiec kontuzjom. Plastry do kinezjotapingu zmniejszają obrzęki limfatyczne i opuchliznę, wspierają regenerację ciała w obszarze ich stosowania, a dodatkowo nie powodują dyskomfortu w trakcie noszenia - są więc wygodnym, skutecznym i efektywnym uzupełnieniem klasycznej fizjoterapii lub innego sposobu leczenia.


mgr farm. Izabela Kurowska

Zainteresowana tematem zdrowia – skończyła studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, dodatkowo ukończyła studia podyplomowe z zakresu dietetyki. Wieloletnie doświadczenie i chęć zdobywania wiedzy z licznych szkoleń pozwala jej na wspieranie zdrowia pacjentów. Ma holistyczne podejście do leczenia wielu schorzeń, które powinno opierać się na właściwej farmakoterapii, doborze diety i aktywności fizycznej. W aptece Olmed pełni funkcję eksperta w zakresie wiedzy dotyczącej stosowania leków, suplementów i wyrobów medycznych. Prywatnie szczęśliwa matka dwójki dzieci, która stara się żyć w równowadze ze sobą i innymi. Sama w wolnym czasie biega i udoskonala pozycję w jodze i uwielbia kryminały.

Zobacz wszystkie wpisy autora

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Bepanthen Baby Vivomixx Mensil - lek na potencję Canesten Iberogast Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Nurofen Sylimarol Biotebal Pyralgina Gripex Duo Axoprofen Forte

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*

AUROimmuno