Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...
Głóg to roślina powszechnie występująca w Polsce w ogrodach i parkach. Ten krzew z rodziny Różowatych jest popularnym surowcem zielarskim. Ekstrakt z kwiatostanu i owoców głogu jest wykorzystywany przede wszystkim w fitoterapii chorób układu krążenia. Jakie właściwości ma głóg i jak go stosować?
Cierniste krzewy z rodziny Różowatych ( łac. Rosaceae)są pospolitymi roślinami, występującymi w Polsce na nizinach oraz w niższych pasmach górskich. Jego białe kwiaty można zauważyć w parkach, ogrodach i lasach. W lecznictwie stosuje się owoc głogu oraz kwiatostan głogu z obu występujących gatunków: głóg dwuszyjkowy (łac. Crataegus oxycantha L.) oraz jednoszyjkowy (łac. Crataegus monogyna L.). Składnikami biologicznie czynnymi surowca (łac. Crataegi folium com florae) są:
Głóg przede wszystkim działa na układ krwionośny. Powoduje rozkurcz drobnych tętniczek, zwiększenia przepływu wieńcowego oraz pośredniej beta-stymulacji mięśnia sercowego. Dzięki temu, zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego. Ponadto, łagodnie obniża ciśnienie krwi, zmniejsza stężenie cholesterolu LDL i triglicerydów we krwi, a także wykazuje działanie uspokajające. Jego działanie poprawiające nastrój najprawdopodobniej wynika z lepszych zdolności adaptacyjnych organizmu. Flawonoidy zawarte w surowcu wykazują aktywność antyoksydacyjną i przeciwwolnorodnikową.
Związki bioaktywne zawarte w głogu wpływają na pobudzenie receptorów w komórkach mięśnia sercowego, wywołując efekt:
Badania kliniczne wykazały, że regularne stosowanie głogu przez 6 tygodni nie tylko wpływało pozytywnie na czynność mięśnia sercowego, łagodząc duszność wysiłkową, dolegliwości bólowe, tachykardię, ale również poprawiało ogólne samopoczucie. Głóg jest bardzo korzystnie oddziaływującym surowcem na naczynia krwionośne, wykazuje aktywność przeciwmiażdżycową, obniża stężenie "złego" cholesterolu LDL oraz triglicerydów we krwi. Jest rośliną szeroko stosowaną w niewydolności serca, chorobie wieńcowej oraz dusznicy bolesnej.
Właściwości lecznicze głogu doceniane są przede wszystkim przez pacjentów kardiologicznych. Jego wpływ na pracę serca, działanie przeciwutleniające i przeciwmiażdżycowe powoduje, że preparaty z głogiem stosuje się w zaburzeniach i jednostkach chorobowych takich jak:
W aptekach dostępne są preparaty takie jak: tabletki z ekstraktem z głogu, nalewki, płyny doustne, suszone owoce i kwiatostan głogu, herbatki z głogiem, krople nasercowe z wyciągiem z głogu. Napar z owoców głogu można samodzielnie przygotować w domu. Wystarczy 2 łyżeczki suszonych owoców zalać gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem na 20 minut.
Stosowanie głogu nie powoduje tak wiele działań niepożądanych jak glikozydy nasercowe. Do tej pory nie zaobserwowano istotnych działań niepożądanych. W rzadkich przypadkach mogą występować zawroty i bóle głowy, nudności oraz kołatanie serca. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów głodu zalicza się niskie ciśnienie krwi, wiek poniżej 12 roku życia, nadwrażliwość na wyciągi z głogu i ich składniki, ciąża i karmienie piersią. Warto pamiętać, że osoby z chorobami przewlekłymi, przed rozpoczęciem stosowania głodu, powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Przypisy
W swojej karierze naukowej zajmuje się przeciwzapalnym wpływem składników żywności w chorobach cywilizacyjnych, w tym w nowotworach. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prywatnie miłośniczka ekologii, fotografii i dalekich podróży.
Zobacz wszystkie wpisy autora
Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej,
ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji
pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą
stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania
produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na
życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym
specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.
Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku
objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze
specjalistą.
Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z
wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu
artykułach.