(159 produkty)
Paracetamol, znany również pod nazwą acetoaminoafen jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie zalicza się go do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), przez co nie wywołuje owrzodzeń błony śluzowej żołądka oraz nie upośledza czynności płytek krwi. W przeciwieństwie do ibuprofenu, nie posiada właściwości przeciwzapalnych. Paracetamol jest dostępny w aptekach bez recepty w postaci tabletek doustnych, czopków i syropów. Paracetamol to popularny lek łagodzący ból różnego pochodzenia i działający przeciwgorączkowo. Przyjmowanie paracetamolu wraz z posiłkiem może przyspieszyć jego działanie. Opisuje się, że kofeina może nasilać jego działanie przeciwbólowe.
Wskazania do stosowania paracetamolu obejmują dolegliwości bólowe o małym i średnim nasileniu oraz gorączkę. Paracetamolu nie wolno łączyć z alkoholem, ze względu na ryzyko uszkodzenia wątroby. Obecnie uznaje się go za najbezpieczniejszy lek przeciwbólowy do stosowania w ciąży. Paracetamol znalazł również zastosowanie w środkach na objawy przeziębienia i grypy.
Dawkowanie paracetamolu zależy od wieku pacjenta. Dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia, najczęściej sugerowaną przez producenta dawką jest 500 mg paracetamolu, a maksymalną dawką dobową – 4000 mg. U dzieci pomiędzy 6 a 12 rokiem życia zaleca się połowę dawki przeznaczonej dla dorosłego. Dawki stosowane w leczeniu małych dzieci, od 3 miesięcy do 6 lat, powinny być wyliczane na podstawie masy ciała dziecka – 10 mg na kilogram masy ciała (mg/kg), a odstęp pomiędzy poszczególnymi dawkami nie powinien być mniejszy niż 6 godzin. Stosowanie paracetamolu u dzieci poniżej 6 roku życia powinno być konsultowane z lekarzem. Dawkowanie może być inne, jeśli występuje niewydolność nerek, niedożywienie, odwodnienie, przewlekła niewydolność wątroby, zespół Gilberta. Szczegółowe zalecenia znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania.
Paracetamol w ciąży. Paracetamol jest lekiem uznanym jako bezpieczny do stosowania w ciąży, jednak tak jak w przypadku każdego leku, powinno się go używać jedynie w uzasadnionych przypadkach, przez najkrótszy możliwie okres, w najmniejszej skutecznej dawce. Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do stosowania paracetamolu, jednak należy mieć świadomość, że w niewielkich stężeniach przenika on do mleka matki.
Przeciwwskazania do stosowania paracetamolu obejmują ciężkie zaburzenia czynności nerek lub wątroby, choroba alkoholowa (paracetamolu nie wolno łączyć z alkoholem z powodu ryzyka uszkodzenia wątroby i jej niewydolności), wiek poniżej 3 miesiąca życia, uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników leku. Jak każdy lek, paracetamol może powodować skutki uboczne. Niemniej jednak, działania niepożądane tej substancji czynnej występują bardzo rzadko. Możliwe symptomy to zmiany skórne takie jak zaczerwienienie i rumień, niedociśnienie, nudności, biegunka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, przejściowa niedokrwistość, małopłytkowość, neutropenia. Należy pamiętać, że przedawkowanie paracetamolu powoduje uszkodzenie nerek i wątroby.
Interakcje z innymi lekami. Paracetamol, mimo że jest to bezpieczny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Nie należy go stosować jednocześnie z pentazocyną, nalbufiną, buprenorfiną oraz inhibitorami MAO. Paracetamol może zwiększać ryzyko działań niepożądanych, stosowany równolegle z niektórymi lekami przeciwarytmicznymi, statynami, inhibitorami kinazy białkowej, SSRI, barbituranami, makrolidami, blokerami kanału wapniowego. Paracetamol nasila działanie leków przeciwzakrzepowych takich jak warfaryna czy acenokumarol.
Paracetamol nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. Warto wiedzieć, że paracetamol może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych takich jak test z benitromidem, stężenie kwasu moczowego w osoczu, stężenie kwasu 5-hydroksyindoilooctowego, badanie poziomu glukozy w surowicy krwi metodą oksydaza/peroksydaza.