Ugryzienie pająka - jak wygląda ugryzienie pająka? Objawy i leczenie ukąszeń.

Arykuł banner - Ugryzienie pająka - jak wygląda ugryzienie pająka? Objawy i leczenie ukąszeń.

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Czy wszystkie pająki gryzą?

Wszystkie pająki są zdolne do gryzienia, jednak większość gatunków spotykanych w Polsce ma aparat gryzący tak mały i słaby, że nie są w stanie przebić się przez skórę człowieka. W Polsce nie ma pająków, które stanowią zagrożenie dla życia człowieka. Występują gatunki jadowite, jednak ich ugryzienie najczęściej powoduje jedynie zaczerwienienie w miejscu ukąszenia pająka.

Jak wygląda ugryzienie pająka?

Objawem po ugryzieniu przez pająka jest pozostawiony charakterystyczny ślad na skórze, który składa się z dwóch małych kropek oddalonych od siebie o około 1-2 mm. Otaczające je miejsce na skórze jest opuchnięte i zaczerwienione. Ugryzienie przez pająka zazwyczaj powoduje jedynie miejscową reakcję skórną. Może się ona objawiać:

  • świądem
  • pieczeniem
  • bólem
  • niewielkim obrzękiem
  • zaczerwienieniem

W grupie pacjentów szczególnie wrażliwych ukąszenie pająka może skutkować silniejszą reakcję wywołującą objawy ogólne (na przykład osłabienie, bóle głowy). U niektórych osób wystąpić może reakcja alergiczna. W skrajnych przypadkach odpowiedź organizmu na kontakt z jadem pająka może przybrać postać wstrząsu anafilaktycznego. Stan ten objawia się trudnościami w oddychaniu i mówieniu, obrzękami, znacznym osłabieniem i zaburzeniami świadomości. Co warte zaznaczenia, podejrzenie wstrząsu anafilaktycznego jest wskazaniem do domięśniowego podania adrenaliny oraz natychmiastowego wezwania pogotowania ratunkowego.

Jadowite pająki w Polsce - czy są groźne?

Większość pająków występujących w Polsce nie jest groźna dla człowieka i ich ugryzienie powoduje jedynie lekkie podrażnienie skóry, które samoistnie ustępuje w ciągu kilku dni. Jednak niektóre gatunki pająków występujących w Polsce, takie jak np. kolczak zbrojny, mogą wywołać poważne objawy zatrucia, takie jak piekący ból, opuchlizna, stan zapalny, a nawet osłabienie i dreszcze. Objawy ukąszenia mogą utrzymywać się przez kilka dni lub nawet do dwóch tygodni.

W Polsce nie występują naturalnie groźne pająki egzotyczne takie jak czarna wdowa, ptasznik czy tarantula.

Kolczak zbrojny

Kolczak zbrojny (Cheiracanthium punctorium) to gatunek pająka z rodziny zbrojnikowatych (Eutichuridae), który zamieszkuje obszary Europy i środkowej i zachodniej Azji. Preferuje ciepłe, otwarte przestrzenie, porośnięte wysoką trawą, ziołoroślami i krzewami, takie jak łąki, nasypy kolejowe i obrzeża dróg. Jest to jeden z nielicznych pająków występujących w Polsce, których ukąszenie wywołuje objawy zatrucia. Ukąszenie powoduje piekący ból, rumień oraz odczyn zapalny, a jad zawiera hemolizyny. U ludzi może powodować długotrwałe bóle, osłabienie, dreszcze i objawy grypopodobne. Objawy ukąszenia mogą utrzymywać się nawet przez dwa tygodnie. W razie ukąszenia warto skonsultować się z lekarzem.

Sieciarz jaskiniowy

Sieciarz jaskiniowy (Meta menardi) to gatunek pająka z rodziny kwadratnikowatych, który preferuje ciemne miejsca o stałej, średniej wilgotności i temperaturze powyżej 7 °C. Żyje w przyotworowych strefach jaskiń lub w głębi jaskiń, jak również w studzienkach kanalizacyjnych, piwnicach, sztolniach, kopalniach, starych studniach, długich tunelach, szczelinach skalnych, na kamiennych murach i w wąwozach. Sieciarz jaskiniowy jest jednym z kilku gatunków pająków żyjących w Polsce, których ukąszenie może wywołać ból i opuchliznę, jednak nie stanowi zagrożenia dla zdrowego dorosłego człowieka. Ukąszenie sieciarza jaskiniowego jest podobne do użądlenia przez osę lub szerszenia. Powoduje silny ból, opuchliznę i stan zapalny.

Krzyżak ogrodowy

Krzyżak ogrodowy (Araneus diadematus) – gatunek pająka z rodziny krzyżakowatych (Araneidae). Nazwa pochodzi od charakterystycznego białego krzyża na odwłoku. Krzyżak ogrodowy jest niegroźny dla człowieka. W przypadku ukąszenia w skrajnych przypadkach może na ciele wystąpić niewielka opuchlizna i lokalna martwica tkanek w postaci dwóch małych punktów.

Tygrzyk paskowany

Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi) – gatunek pająka sieciowego z rodziny krzyżakowatych. Pająk swoją nazwę zawdzięcza ubarwieniu podobnemu do futra tygrysa. Gatunek ten występuje w Europie w strefie umiarkowanej. W Polsce spotykany jest najliczniej na południu, głównie na porośniętych wysoką trawą, zarówno suchych, jak i wilgotnych łąkach, nieużytkach, skrajach młodników nad brzegami zbiorników wodnych, a nawet w ogrodach, bardzo często występuje na krzewach owocowych, takich jak malina. Ostatnio spotykany jest także w zbożu. Ukąszenie przez tygrzyka jest często porównywane do użądlenia przez osę.

Sidlisz piwniczny

Sidlisz piwniczny, należący do rodziny Amaurobiidae, jest jednym z największych pająków występujących w Europie. Charakteryzuje się przede wszystkim nocnym trybem życia, spędzając ponad 90% swojej aktywności podczas godzin mroku. Często spotykany jest w zacienionych i wilgotnych miejscach, takich jak pod kamieniami w lesie, starymi murami lub w jaskiniach. Często występuje w piwnicach i starych budynkach gospodarczych. Epizody ugryzienia człowieka przez ten gatunek są niezmiernie rzadkie. W miejscu ukąszenia może wystąpić obrzęk i zaczerwienienie.

Kątnik domowy

Kątniki domowe (Achaearanea tepidariorum) preferują ukrywanie się przed ludźmi i zazwyczaj atakują tylko w przypadku zagrożenia. Jeśli będziemy próbowali schwytać kątnika domowego, istnieje ryzyko, będzie czuł się zagrożony i zacznie się bronić. Ugryzienie pająka domowego jest bardzo bolesne i może wywołać zaczerwienienie i swędzenie, a ślady ugryzienia pozostają na skórze nawet przez kilka dni. Kątniki domowe często budują pajęczyny w ciemnych miejscach, takich jak piwnice, garaże czy strychy, wybierając ciepłe i suche miejsca do życia. Pajęczyny kątników czasem pojawiają się również w ogrodach domowych, za meblami, pod sufitem, na korytarzu lub za półkami.

Ugryzienie przez pająka - co zrobić?

Zazwyczaj wystarczy zdezynfekować miejsce, gdzie zostaliśmy ukąszeni stosując np. Octenisept lub spirytus salicylowy. Możemy również zastosować maść lub żel na opuchnięcia, które działają przeciwhistaminowo i przeciwzapalnie, takie jak Fenistil. Pomoże to złagodzić zaczerwienienie i swędzenie. Takie samo postępowanie jest zalecane, jeśli pająk ugryzie dziecko. Ze względu na delikatną skórę maluchów, objawy ugryzienia mogą być bardziej dokuczliwe niż u osób dorosłych.

W rzadkich przypadkach rana może nie goić się prawidłowo lub pojawić się w niej ropa. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na nadkażenie bakteryjne, które może wymagać podania antybiotyku. Ugryzienie pająka może wywołać reakcję alergiczną. W przypadku wystąpienia problemów z oddychaniem lub napadów kaszlu, co może sugerować wstrząs anafilaktyczny, należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia.

Zupełnie inaczej wygląda postępowanie przy ugryzieniu przez pająka tropikalnego. Należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia, a osobę ugryzioną położyć płasko, aby obniżyć tętno i tym samym spowolnić rozprzestrzenianie się jadu po organizmie. Pomocne będzie zrobienie zdjęcia pająka (lub złapanie), który ukąsił, aby ułatwić lekarzowi dobranie odpowiedniej antytoksyny.


Redakcja AptekaOlmed.pl

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Powiązane produkty

Miniaturka artykułu - URGO Filmogel na ukąszenia owadów komary pająki mrówki, 3,25 ml
URGO Filmogel na ukąszenia owadów komary pająki mrówki, 3,25 ml
32.91 zł

Produkt niedostępny

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Mensil - lek na potencję Entitis Dicoflor Baby Dulcobis Sylimarol Biotebal Fibrocontrol Bepanthen Lipiform Plus Magne B6 Forte Cetaphil Emolium Pampers Nutridrink
Reveasol - krem z ektoiną