Clotrimazolum - leki z clotrimazolem w aptece Internetowej Olmed

(7 produkty)

Działanie. Clotrimazol jest pochodną imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybicznego. Hamuje syntezę ergosterolu oraz innych steroli niezbędnych do budowy ściany komórkowej grzyba, prowadząc do zaburzeń jej przepuszczalności. Ponadto, niszczy organella komórkowe grzyba za skutek zmiany aktywności enzymów takich jak oksydazy i dehydrogenazy. Clotrimazol jest składnikiem kremów i maści do stosowania zewnętrznego, tabletek dopochwowych, płynów na skórę oraz kropli.

Zastosowanie. Kremy i maści z klotrimazolem stosuje się w grzybiczych zakażeniach skóry wywołanych przez dermatofity (m.in z rodzaju Trichophyton), grzyby pleśniowe, grzybice stóp, dłoni oraz w łupieżu pstrym. Ponadto, jest używany w terapii kandydozy skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych. Tabletki dopochwowe wskazane są przy zakażeniach pochwy i sromu wywołanych przez drożdżaki, w tym zakażenia spowodowane przez drobnoustroje oporne na nystatynę. Klotrimazol w postaci płynu do ucha znajduje zastosowanie w leczeniu drożdżakowego zapalenia ucha zewnętrznego i środkowego.

Jak dawkować? Kremy z clotrimazolem stosuje się miejscowo, zewnętrznie na skórę, cienką warstwę 2-3 razy na dobę na chorobowo zmienione miejsca. Po ustąpieniu objawów grzybicy, leczenie powinno trwać przynajmniej miesiąc. Jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego, nie należy do aplikować dopochwowo. Do tego celu są specjalne tabletki dopochwowe. Stosuje je się dopochwowo 2 razy dziennie przez 3 kolejne dni lub 1 tabletkę na dobę przez 6-7 dni. Krople do uszu zakrapla się wewnętrznie do ucha 2-3 razy na dobę po 2-3 krople przez okres co najmniej 2 tygodni po ustąpieniu objawów infekcji. Przed zastosowaniem należy przeczytać ulotkę i skonsultować się z lekarzem.

Skutki uboczne. Działania niepożądane przy stosowaniu kremów z clotrimazolum występują rzadko i mogą obejmować reakcje skórne (pieczenie, podrażenienie, zaczerwienienie, uczucie bólu), wysypkę, świąd i reakcje alergiczne. Stosowanie tabletek dopochwowych może wywołać reakcje alergiczne, pokrzywkę, bóle brzucha, uczucie dskomfortu, podrażnienie, pieczenie, złuszczanie się naskórka narządów płciowych, ból w obrębie miednicy, krwawienie z pochwy, wysypkę, rumień. Przy stosowaniu kropli do uszu z clotrimazolum do potencjalnych działań ubocznych zalicza się reakcję alergiczną, pęcherze uczucie dyskomfortu, łuszczenie się, wysypkę, uczucie pieczenia.

Przeciwwskazania do stosowania. Przeciwwskazaniem do stosowania clotrimazolum jest nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy go łączyć z antybiotykami polienowymi oraz z amfoterycyną B, ze względu na osłabienie ich działania.

Interakcje z lekami. Klotrymazol może obniżać skuteczność amfotercyny, nystatyny, natamycyny i innych antybiotyków polienowych. Równoległe stosowanie tabletek dopochwowych oraz takrolimusu lub syrolimusu może zwiększać ich stężenie w osoczu. Clotrimazol aplikowany miejscowo (dopochwowo lub w okolicy warg sromowych) może uszkadzać mechaniczne środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu takie jak prezerwatywy czy krążki domaciczne. Z tego powodu w trakcie leczenia oraz co najmniej przez 5 dni od jego zakończenia, należy stosować alternatywne środki antykoncepcyjne.