Cholesterol jest organicznym związkiem chemicznym, należącym do grupy lipidów. Jego cząsteczki to lipoproteiny (połączenie cząsteczek tłuszczów i białek), pełniące w organizmie określone funkcje. Potocznie rozróżnia się „dobry” i „zły cholesterol”, czyli odpowiednio frakcje HDL i LDL. I o ile wysoki poziom cholesterolu HDL nie stanowi powodu do niepokoju (działa on ochronnie na ściany naczyń krwionośnych), o tyle zbyt duży udział cholesterolu LDL we krwi może przyczyniać się do powstawania blaszek miażdżycowych - czyli złogów osadzających się na ścianach naczyń, które z jednej strony osłabiają ich strukturę, a z drugiej - zwężają ich światło, prowadząc w efekcie do problemów i chorób układu sercowo-naczyniowego.
Skutki wysokiego cholesterolu są więc niezwykle groźne dla zdrowia - od zaburzeń krążenia krwi, aż po chorobę wieńcową, a w najgorszym przypadku - zawały serca oraz udary mózgu. Jest więc o co walczyć - zbyt wysoki cholesterol można obniżyć za pomocą różnych sposobów, do których zaliczamy przede wszystkim odpowiednią dietę, zaprzestanie stosowania używek oraz aktywność fizyczną. Tydzień walki z wysokim cholesterolem to doskonały sposób, by zadbać o siebie i swoje zdrowie.
Jak obniżyć cholesterol? Zacznij od modyfikacji sposobu odżywiania - dieta przy wysokim poziomie cholesterolu powinna być bogata przede wszystkim w błonnik pokarmowy oraz tłuszcze roślinne, natomiast uboga w tłuszcze zwierzęce i tłuszcze trans. Nie bez znaczenia jest także aktywność fizyczna - codzienne ćwiczenia o umiarkowanej intensywności skutecznie pomagają obniżyć zbyt wysoki cholesterol i ograniczyć negatywne skutki jego oddziaływania na organizm. Sposoby na wysoki cholesterol muszą uwzględniać ograniczenie używek - rzucenie palenia i zminimalizowanie ilości przyjmowanego alkoholu pozytywnie wpłyną na stan naczyń krwionośnych i na inne aspekty funkcjonowania organizmu (w tym na samopoczucie). Na koniec - suplementy diety na cholesterol. Zawierają one substancje wspierające obniżenie poziomu frakcji LDL, takie jak niacyna, kwasy tłuszczowe z grupy omega, błonnik, fitosterole i wiele więcej.