Jakie opatrunki włożyć do wakacyjnej apteczki wyjazdowej 2021

Arykuł banner - Jakie opatrunki włożyć do wakacyjnej apteczki wyjazdowej 2021

Publikowane artykuły mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Dowiedz się więcej...

Coś na gorączkę, leki przeciwbólowe, do tego obowiązkowo preparat na kleszcze i komary... O tym wszyscy pamiętamy, pakując podręczną apteczkę na wyjazd. Potem jednak często okazuje się, że i tak najbardziej potrzebne jest to, czego do niej akurat nie włożyliśmy – materiały opatrunkowe! Oto lista niezbędnych rzeczy do tej przegródki wakacyjnej apteczki... 

Przy bardzo minimalistycznym nastawieniu do zabieranego w podróż bagażu można oczywiście robić cięcia także w apteczce, ograniczając się do tradycyjnego pudełeczka z zestawem plastrów z opatrunkiem o różnych kształtach – na tak zwany wszelki wypadek. Jak jednak pokazuje praktyka, rozwiązanie to zdecydowanie nie wystarcza „we wszelkich wypadkach”. Nie ma tam chłodzących plastrów na oparzenia, plastrów na gojenie bolesnych otarć i pęcherzy na stopach, chroniących przed promieniami UV czy wodą, leczących kłopotliwą opryszczkę na ustach i wielu innych opatrunków, które okazują się niezbędne podczas urlopu. Zobaczmy zatem, które produkty spośród materiałów opatrunkowych to absolutny „wakacyjny must have”.

Hydrożelowe plastry na oparzenia

To bardzo skuteczna pomoc przy oparzeniach pierwszego i drugiego stopnia, czyli tych, które spotykają nas najczęściej – nie tylko podczas urlopu. Plastry hydrożelowe przyjemnie chłodzą i dobrze nawilżają oparzoną skórę, która w pierwszym okresie po oparzeniu tego właśnie najbardziej potrzebuje. Całkowicie niwelują uczucie pieczenia i uśmierzają ból, co pozwala nam – mimo urazu – dalej korzystać z wakacji, nie myśląc wyłącznie o oparzeniu i nie spędzając większości czasu przy kranie z wodą. Sprawiają, że rana goi się lepiej i zmniejszają ryzyko powstania blizny. Zdecydowanie trzeba je mieć pod ręką „na wyjeździe”.


Hydrokoloidowe plastry na otarcia i pęcherze

Bolesne i wrażliwe na dotyk otarcia skóry czy pęcherze, zwłaszcza te na stopach, które nie dają o sobie zapomnieć przy każdym kroku, to norma podczas wakacyjnych wojaży. Na to po prostu trzeba się przygotować, bo urazy tego typu potrafią popsuć humor i zniweczyć plany aktywnego wypoczynku. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji są plastry hydrokoloidowe, które doskonale amortyzują ranę, dzięki czemu nie odczuwa się bólu przy chodzeniu, dotyku czy nacisku, oraz wspomagają jej gojenie. To na pewno obowiązkowa zawartość każdej podręcznej apteczki na wakacje.


Plastry z filtrem UV

Każdy z nas, kto ma na skórze znamiona, blizny, świeże rany po zabiegu chirurgicznym albo na przykład jeszcze „gorący” tatuaż, których nie można wystawiać na słońce, doceni z pewnością plastry z filtrem UV. To dyskretne, ochronne opatrunki w kolorze cielistym, które nie rzucają się w oczy na plaży, a stanowią za to bardzo skuteczną barierę dla niepożądanych w tym przypadku promieni słonecznych i wygodne rozwiązanie do stosowania przez całe lato. Warto je ze sobą zabrać.


Wodoodporne plastry z opatrunkiem

Wyjazdy wakacyjne to nie tylko słońce, ale także woda i kąpiele. Dobrze mieć zatem możliwość osłonięcia rany opatrunkiem wodoodpornym, aby nie musieć rezygnować z pływania czy innych wodnych atrakcji podczas urlopu. To samoprzylepne plastry, które nie przepuszczają wody i bakterii, chroniąc ranę przed zabrudzeniem i zakażeniem, ale pozwalają skórze oddychać, dzięki czemu można je nosić nieco dłużej, na przykład w ciągu całego dnia spędzanego nad wodą. Pakujemy do apteczki.


Uniwersalny bandaż samoprzylepny i jałowe kompresy

I na koniec jeszcze dwie rzeczy, które nie zajmują wiele miejsca, a wiele można dzięki nim zdziałać w różnych trudnych medycznie sytuacjach. To jałowe kompresy, czyli absolutna podstawa przy każdego rodzaju opatrunku, jak musimy zrobić w razie nieszczęśliwego wypadku, oraz bardzo wygodny w aplikowaniu i noszeniu bandaż samoprzylepny, czyli opaska kohezyjna pozwalająca stabilnie utrzymać dowolny opatrunek i łatwo zabandażować nawet „trudne” części ciała (głowa, kolano etc.). Bez tego się nie ruszamy!

 

 

Artykuł przygotowany przez PAUL HARTMANN Polska Sp. z o.o.


Redakcja AptekaOlmed.pl

Artykuły zamieszczone na blogu apteki internetowej Olmed nie stanowią porady medycznej, ani opinii farmaceuty, lekarza lub dietetyka dostosowanej do indywidualnej sytuacji pacjenta. Udostępnione informacje stanowią jedynie generalne zalecenia, które nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do stosowania określonej terapii, zmiany nawyków, dawkowania produktów leczniczych, itp. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Nigdy nie lecz się sam, korzystaj z opieki medycznej swojego lekarza i w przypadku objawów choroby lub pogorszenia się Twojego stanu zdrowia skontaktuj się ze specjalistą. Właściciel serwisu aptekaolmed.pl nie ponosi odpowiedzialności związanej z wykorzystaniem informacji zawartych w publikowanych za pośrednictwem Serwisu artykułach.

Wybrane leki, suplementy i kosmetyki:

Calominal Duo Pyrantelum Vivomixx Bepanthen Baby Entitis Maxon Active Mensil Hepaslimin Syrop prawoślazowy Neosine Forte Dicoflor Maseczki ochronne Tena Men Tena Pants Amertil Bio Mugga Spray Fenistil Żel Fenistil Krople

Ta strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług statycznych, społecznościowych i funkcjonalnych. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można określić w ustawieniach przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej*